Kategoriler
Spor branşını seç!

Futbol Nedir? Nasıl Oynanır?

Futbol, 45 + 45 şeklinde 2 devrede oynanan ve çim zeminde yapılan bir spordur. Futbol nedir? nasıl oynanır? Futbolcular, kendi mevkilerine göre pozisyonlar alır ve taktiklerine yönelik hücum ve savunma pozisyonlarıyla o an ki aksiyonlara katılırlar. Faul, oyunda sert bir hareket yapmaya veya rakibe yönelik kural dışı bir aksiyonda verilmektedir.

Futbol Nedir?

11’er oyuncu tarafından oynanan sporda 1 kaleci ve saha geneline pozisyonlara göre dağılan 10 farklı oyuncu bulunmaktadır. Normal süresi 90 dakika olan futbol, 2 kale ve 1 top ile oynanmaktadır. Oyundaki amaç, rakip kaleye gol atmaktır.

Yenilen gol sayısından daha fazlasını atmak, maçtan galibiyetle ayrılmayı sağlayacak ve 3 puan alınmasına neden olacaktır. Savunma oyuncuları, orta saha oyuncuları, kanat oyuncuları, santraforlar olarak farklı pozisyonlarda görev alan oyuncularla taktik oluşturmak mümkündür. Ofsayt, rakibin atağa çıkması esnasında, en son rakibin arkasında olan takım arkadaşına pas vermesi durumunda yaşanmaktadır. Rakibin en gerideki savunmacısının arkasındaki oyuncuya pas verilmesi ofsayt olarak nitelendirilir.

Futbol Kuralları

Oyunda sarı kart ve kırmızı kart şeklinde iki farklı cezalandırma kartı bulunmaktadır. Topu bilerek, isteyerek el ile kesmek, rakibe sert bir hareket yapmak, çelme takmak veya vurmak, kartla cezalandırılır. Sarı kart, uyarı niteliğindedir ve ikinci kez sarı kart çıkması halinde, kırmızı kart alınmasına neden olacaktır.

Kırmızı kart ise oyundan ihraç edilmeyi temsil eder ve maçın o andan itibaren geri kalan kısmında 1 kişi eksik oynanır. Direkt kırmızı kart da oyundan ihraç durumlarında verilir ve o oyuncunun minimum 2 maç oynamasını engelleyecek bir özelliğe sahip olmaktadır.

Oyunda rakibi çekmek, ittirmek, çelme takmak, hakaret etmek, bilerek vurmak, gole giden pozisyonda faul yapmak, kart görmeye neden olabilir. Hakemin inisiyatifine bağlı olarak, bu pozisyonlar kartsız bir şekilde sadece faul olarak da değerlendirilebilir. Bu durumda, o noktadan serbest atış kullanılacaktır. Oyunun durması, topun sabit olması gerekmektedir.  Futbolda bir takımın gol atması halinde, gol yiyen takım orta noktadan oyuna başlayacaktır.

Futbol nedir

Futbol Nasıl Oynanır?

Top, rakip tarafından kendi kale alanlarının arka bölümündeki çizgisinden çıkarsa korner olacaktır. Sahanın uzun kenarlı olan bölümünden dışarı çıkan top ise el ile taç atılmasını gerektirir. Futbol nedir? nasıl oynanır? Aut olarak tanımlanan durum ise, rakip kaleye şut çekilmesi ve savunmacılara veya kaleciye çarpmadan dışarıya çıkması durunda oluşmaktadır. Futbolun oynanması için futbol topu, saha çizgileri, uygun bir zemin, iki takımda da en az 12 futbolcu olması gereklidir. Geçmişte 3 oyuncu değiştirilmesine izin veriliyordu fakat günümüzde 5 oyuncu değişikliği yapılabiliyor.

Futbolda Amaç Nedir?

Futbol müsabakalarında amaç, rakiplerin yaptığı atakların kesilmesi ve topun kendi kalesine girmesinin önlenmesidir. Rakipten daha fazla gol atarak maçı sonuçlandırmak, galibiyet alınmasını sağlar ve 3 puan kazandırır. Eşit sayıda gol atılması, beraberlik sonucunun alınmasına neden olacak ve 1 puan kazanılmasını sağlayacaktır. Rakip tarafından daha fazla gol atılması durumunda ise rakip 3 puan alacak ve kaybeden takım puan kazanamayacaktır.

Futbolda VAR Nedir?

Futbol nedir? nasıl oynanır? Futbol müsabakalarında video yardımcı hakem uygulaması, oyun içerisinde atakları ve hareketleri ekrandan izlemeye yönelik bir süreçtir. Önceden, hakemin herhangi bir aksiyonu görmediği düşünülerek bu tarz bir ekrana çağırma durumu söz konusu olmuyordu.

O an hangi kararı vermişse, o kararın yanlış olup olmaması fark etmeksizin, onun değiştirilmesi mümkün olmamaktaydı. VAR sistemi, ofsayt olan pozisyonlarda hakemlerin uyarılması ve golün verilmemesi veya verilmesi için bir uyarı sistemi olarak kullanılmaktadır.