Kategoriler
Spor branşını seç!

Futbol Spor Ekipmanları

Futbol dünyada en sevilen spor dallarından biridir. Futbol sporunun ekipmanları vardır ve tüm futbol takımları bu ekipmanlara sahip olup, bu ekipmanlar ile maçlara katılır. Futbol ekipmanları tercih edilme şekline ve kalitesine göre fark yaratır. Kaliteli ekipmanlar ile oyun oynamak, daha çok keyif almanızı sağlar. Bu nedenle ekipmanları seçerken dikkat etmenizde fayda vardır.

Futbol Topu

Futbol ekipmanlarından seçilirken en çok dikkat edilmesi gereken top olabilir. Toplar oyundaki performansı da çok etkiler. Kontrol sağlayabileceğiniz bir topla oynamanız önemlidir. Futbol topları dikişlerine göre ayrım gösterir. Bunlar makine dikişli, el dikişli ve yapıştırma futbol toplarıdır.

El Dikişli Futbol Topu

Futbol topları paneller birleşerek meydana gelmiştir. Panel panel olan futbol toplarında bu paneller birbirine farklı yollarla tutturulur. Bu yollardan biri el dikişidir. El ile bu panellerin dikildiği ve birleştiği toplar el dikişli toplardır.

El ile yapıldığı için dikişler daha büyük ve düzensiz olabilir. Makine dikişi kadar ince bir görüntü olmaz. Ancak el dikişi futbol toplarının daha dayanıklı olduğu kabul edilir.

Makine Dikişli Futbol topu

Panellerin makine dikişi ile birbirine tutturulduğu toplar makine dikişli futbol toplarıdır. Bu toplar çok düzgün görünür. Makine dikişi olduğu için dikişler ince ve düzgündür. Ancak el dikişi kadar dayanıklı olmadığı söylenir.

Yapıştırma Futbol Topu

Panellerin birbirine yapışması ile meydana gelen toplardır. Bu topların yapışkanlarının sert hamlelerde açılma ihtimali olduğu düşünülebilir.

Futbol Forması

Futbol forması ilgi çekici ve hoş tasarımlı olduğu kadar bir maçta olması gerekenlerin de başında gelir. Formanın yalnızca tasarım olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Futbol bir kurallar oyunudur. Maç boyunca oyunu takip eden bir hakem vardır. Hakemin doğru oyuncuya uyarı ya da ceza vermesi için her formada futbolcuların numarası ve adı yazar. Aynı zamanda iki farklı takım oynadığı için takımların oyuncularını ayırt etmeyi sağlar. Formalar birçok marka önderliğinde ve tasarımda üretilmektedir. Kaleci forması özel olarak üretilir. Kaleye gelen sert toplardan en az zararı görmesi için kaleci ekipmanları oyunculardan farklıdır.

Futbol Çorabı

Futbolcular sahaya genelde futbol çorabı ile çıkmayı tercih ederler. Bu çoraplara konç da denir. Konçlar futbolcunun isteğine bağlı olarak seçilebilir. Konçlar az da olsa bacağın alabileceği çizilme ve yüzülme gibi sorunların önüne geçebilir.

Kaleci Eldiveni

Kaleciler sahada futbolun büyük sorumluğunun yarısını taşıyor diyebiliriz. Alabileceği sert top hamleleri de göze alınmalı bu arada. Kalecilerin riskli bir iş yapmasının yanı sıra top tutmaları ve gol yememeleri oldukça önemli. Bu sebeple kalecilere özel eldivenler vardır. Bu eldivenlerin topu tutarken kontrol sağlamak açısından önemlidir. Ayrıca elleri de gelen sert top hamlesinden korur.

Tekmelik

Tekmelik, futbolcuların konçlarının altına giydikleri korumalık gibi bir şeydir. Bu sayede bacağa alınan darbelerin etkisi en aza indirilmek istenir. Bacak kontrolünü zorlaştırdığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak üretimleri sebebi ile dışları plastik içleri yumuşak bir dokuya sahiptir. Bacağı rahatsız etmeyecek şekilde üretilir.

Tekmelik kalitesi oldukça önemlidir. genelde bacağı kontrol etme konusunda sorun yaratmayan şekilde üretilse de kaliteli olmayan tekmelikler bacağın kontrolünü zorlaştırabilir. Tekmelik üretimi konusunda belirli markalar vardır. Genellikle bu markalardan alınır ve kalitesinden dolayı oyunlarda zorluk çıkarmaz.

Top Pompası

Futbol topları pahalı olan toplardandır. Bu nedenle havası indiği zaman çöpe atmak yerine şişirmek daha mantıklıdır. Çünkü futbol toplarının dışı 32 panelden oluşur. Bu paneller birbirine dikişle ya da yapıştırıcı ile tutturulur. Dışı oldukça sağlam olan topun havası inebilir ve cılız bir top kalabilir elinizde.

Topunuzun havasını tekrar şişirebilirsiniz. Tekrar şişirmeniz için gereken top pompasıdır. Top pompası havası inen ve yumuşayan topların havasını doldurmak için kullanılır. Top pompasını spor ürünler satan birçok yerden temin edebilirsiniz. Topunuzun eski haline dönmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir