Kategoriler
Spor branşını seç!

Golf Nedir? Nasıl Oynanır?

Golf sporu, topun en az dokunuşla deliğe sokulmasına dayanan bir spor dalıdır. Golf nedir? nasıl oynanır? 100 metre ila 600 metre boyuta sahip olan parkurlarda oynayabilir, yapmış olduğunuz atışlara bağlı olarak, en yakın deliğe topunuzu sokmaya çalışabilirsiniz. Deliklerin kaç metre uzaklıkta olduğu, çevresinde hangi engellerin bulunduğuyla ilgili durumların tümü, parkur haritasında detaylıca gösterilmiştir.

Golf Nedir?

Golf sporunda her bir oyuncunun en fazla 14 sopası bulunabilir. Bu sopalar atış hızını, atışın kuvvetini, topun gönderileceği uzaklığı doğrudan etkilemektedir. Ufak dokunuşlarla topun deliğe sokulması için kullanılacak olan sopalar farklı, yüzlerce metre mesafeye göndermek için kullanılması gereken sopalar farklıdır.

Oyunda 1 dokunuşta topu deliğe gönderenler olduğu gibi, onlarca dokunuşta gönderememe durumuyla da karşılaşılıyor. Amaç, o delik için en az dokunuşla topun hedef noktaya ulaştırılması ve deliğe girmesidir.

Golf Kuralları

Golf oyununun oynanmasıyla ilgili genel kurallar belirlenmiştir. Parkurda yer alan deliklerden herhangi birine oynamadıysanız, o delik için deneme vuruşu yapmanıza izin verilmez. Sopalarınızın eksiksiz olması gerekmektedir. En fazla 14 farklı sopayı tercih edebilirsiniz. Oyunun başından sonuna kadar herhangi bir oyuncuya fikir vermemeli, fikir istememelisiniz.

Caddie ve ortak dışında kimseyle fikir alışverişine girmemelisiniz. Yapacağınız atışın ardından gittiğiniz bölgede topunuzu bulmanız gereklidir. Topunuzu bulamazsanız, o top kayıp top olarak sayılacak ve bulunamadığı için atış geçersiz olacaktır. Oynanacak olan turnuvaya, golf parkurunun yerel kurallarına bağlı kalmanız gereklidir. Her bir kurum tarafından farklı yerel kurallar belirlenme durumu söz konusudur.

Golf Nasıl Oynanır?

Golf nedir? nasıl oynanır? Golf oyununda parkur bölgesi ve green bölgesi birbirinden ayrıdır. Green, deliğe yakın olan ve parkurun geri kalanına kıyasla daha kolay vuruş yapılabilecek yakın bölgedir. Pata alanında köklü bitkiler veya su birikintileri vs. bulunmaz. Önceki rakiplerinizden kalan vuruş izleri, ayakkabı çivilerinin izleri vb. izlerle karşılaşılabilir fakat bunlar düzleştirilemez. Pata hattında çukur tapalarını vuruşa uygun hale getirme hakkına sahipsiniz. Zeminin sertlik durumunu, topun bulunduğu noktanın durumunu elle bastırma veya parmakla basınç uygulama yöntemleriyle kontrol edemezsiniz.

Golf nedir

Golf Terimleri

Golf oyunu, uluslar arası turnuvalar düzenlenen ve dünya genelinde on binlerce aktif sporcusu bulunan dallardan biridir. Çok büyük ödüller verilen yarışmalarda özellikle de zorluk derecesine bağlı olarak yüzlerce parkurda oyun oynamak mümkün oluyor. Dünya genelinde onlarca ülke, birçok şehrinde belirli aralıklarla turnuvalar düzenliyor. Golf oyunundaki terimlerden bazıları şunlardır;

  • Sınır dışı, golf sahası için belirlenmiş olan boyutların dışında yer alan bölgedir. Çizgi çekilmiştir ve topun tamamının bu çizginin dışında yer alması halinde, top sınırı aşmış olarak kabul edilir.
  • Engeller, yoğun çimen bulunan, kumların ve su engellerinin yer aldığı bölgelerdir.
  • Başlama yeri, topa ilk vuruşun yapıldığı ve parkurun herhangi bir noktasına gönderildiği yerdir.
  • Mania, parkur içerisinde insan yapısı olarak tanımlanabilecek her türlü cismin genel adıdır.
  • Köksüz cisimler, parkur içerisindeki dal, yaprak veya taş vb. yere sabit olmayan doğal cisimlerdir.

Golf Oyununun Amacı

Golf nedir? nasıl oynanır? Golf oyununda amaç, parkur bünyesinde yer alan 9 veya 18 deliğe yönelik hamlelerle, en az vuruşla topun deliğe sokulmasıdır. Bu hamlelerin başlangıç vuruşuna bağlı olarak şekillenmesi sağlanır. Başlangıç vuruşunu yaptığınızda en yakın delik 1 numaralı delikken, ikinci vuruşunuzu 8 numaralı deliğe yönelik yapmanız önerilmez. En yakın olunan delikten daha uygun bir nokta olduğunu düşünmeniz halinde, diğer deliğe yönelik bir atış da gerçekleştirebilirsiniz. Belirlediğiniz delik için, rakiplerinizden daha az vuruşla topu o deliğe sokmanız gerekmektedir.