Kategoriler
Spor branşını seç!

Halat Egzersizinin Avantajları Nelerdir?

Yoğun ve hareketli egzersiz arayanların ilk aklına gelen elbette ki halat egzersizidir. Tüm vücudu çalıştırmasının yanı sıra kaslarınızı da diğer egzersizlere nazaran daha fazla çalıştırır ve tüm kasların güçlenmesini sağlar. Tüm vücut egzersizleri arasında kişiyi en fazla yoran ve en fazla eğlendiren bu egzersizin tüm avantajları yazımızda.

Kısa Zaman Çok İş

Günlük hayatın koşuşturmacası içinde geçirilen her bir saniyenin önemi bilinmektedir. Kısa zamanda çok iş yapmak isteyen ve zamanının değerini bilen kişiler ise çalışmalarında mutlaka halat egzersizine yer vermektedir. Kısa zamanda tüm kaslarınızı çalıştırmaya yarayacak ve sizi hızlıca yoracak bu egzersiz en iyi kardiyo antrenmanlarından biridir. Özellikle yoğun günlerinizde spora ayıracak vaktiniz az ise 20 dakika kadar halat çalışmak olabilir. Bazı kişiler ise sporda geçirdiği zamanı kısaltırken sosyalleşmek isteyebilir. Halat egzersizini dilerseniz arkadaşınız ile de yapabilirsiniz. Dilerseniz birlikte dilerseniz değişimli olarak çalışılmaktadır. Kısa zamanda güç ve hareketlilik kazanmak isteyen kişiler için yapılan deneyler en başarılı sonuçların halat egzersizi ile alındığını ortaya koymaktadır.

Yağ Yakımını Hızlandırır

Halat egzersizi oldukça hareketli bir egzersiz olduğunda kısa zamanda kalp atışlarınızı hızlandıracak ve kalori yakmayı da çabuklaştıracaktır. Ayrıca omuz kasları ve biseps bölgesini de ekstra çalıştırmak isteyen kişilerin tercihleri arasındadır. Sadece bir dakika kadar halat salladığınız da dahi bu kaslarınızdaki gerilmeyi çok fazla hissedebilirsiniz. Ayrıca kişiler yağ yakımı sadece spor esnasında değil sonraki süreçte de gerçekleşmekte olup kasların gelişimi ile doğru orantılıdır. Halat antrenmanı spor sonrası kasların daha hızlı güçlenmesini sağlarken aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırmaktadır.

Daha Hızlı Güçlenme

Halat egzersizinde dinamik bir güç ortaya çıkmaktadır. Dönen halatın kuvveti ve yer çekimine karşı koyarak hareket ederek kalçalarınızı, ayak bilekleriniz, dizlerinizi, omuzlarınızı, tutuş gücünüzü ve tüm bunları idare ederek zihninizi güçlendirir. Başlangıç sürecinde halatı elinizden kaçırabilmeniz tüm bunların güçsüz olduğunun bir göstergesidir. Ancak antrenmanlara devam ettikçe güçlenecek ve egzersizi tam ve eksiksiz bir şekilde tamamlayabileceksiniz. Halat egzersizinde çekime karşı gelmez ve ardından yeniden şekil vermek sizi korkutabilir. Ancak korkulacak bir durumu yoktur. Aksine adaptasyon süreci tamamlandıktan sonra vücudunuzun dayanıklılığı artacak ve günlük hayatınızdaki olası yaralanma veya sakatlanma ihtimallerine karşı daha güçlü olurken aynı zamanda duruş bilgisini de kavrayacaksınız. Halat egzersizi birçok konuda size beceri kazandıracaktır.

Doğru Halat Tercihi

Halatların ideal olarak çapı 35-40 mm arasında olup boyu ise 20 metreye kadar ulaşabilmektedir. Başlangıç seviyesi olarak en küçük mm ve 10 metrelik halat önerilmektedir. Halatın kalınlığı arttıkça savurmak ve halatı tutmak zorlaştığından ileri seviyelerde kullanılmalıdır. Kısa boylu halat ise egzersizin zorluk seviyesini düşürür. Halatın yapısı gereği elinizi tahriş etmemesi için tutma kısmı olanları tercih edebilir yahut sizler bantlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir