Kategoriler
Spor branşını seç!

Havuzda Spor Keyfini Yaşayabileceğiniz Egzersizler

Kış aylarını yaşadığımız şu günlerde çok yazı özledik bile. Güneşli havalar, bronzlaşmak ve ince kıyafetlere özlemimiz her kış olurken bu yıl pandemi döneminden ötürü özgürlüğümüzün ve keyifle geçirdiğimiz anların kıymetini çok daha iyi anladık. Bahar ve yaz aylarında sıkça uğradığımız alanlardan biri de havuzlardır. Havuzda bir yandan serinlerken bir yanda da egzersiz yapmanın keyfine henüz varmadıysanız bu yaz mutlaka yapılacak listenize eklemenizi önermekteyiz. Havuzda egzersiz yapmak kalp atışını hızlandıracağından daha fazla kalori yakarken ayrıca kaslara ve eklemlere suyun kaldırma kuvveti sayesinde daha az baskı yapacağından uzun süre yorulmadan egzersiz yapabilirsiniz. Egzersizlerden önce mutlaka ısınma hareketleri yapılması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Dilerseniz 15 dakika kadar yüzerek de ısınma antrenmanı yapmış olabilirsiniz. Havuzda keyifli, sıkılaşacağınız ve kaslarınızı güçlendirmek için sizlere önereceğimiz egzersizleri deneyebilirsiniz.

Bacakları Sıkılaştırmak İçin Lunge Hareketi

Bacak sıkılaştırmak istiyorsanız havuzda kolayca yapabileceğiniz lunge hareketini sizlere önermekteyiz. Egzersizi yapabilmek için öncelikle ayaklarınızı kalçanızın hizasında açın ve bir ayağınız ile öne doğru bir adım atın. Diğer dizinizi ise zemine tam değmeyecek şekilde eğin ve yukarı doğru yeniden kalkıp ardından diğer bacağınız için deneyebilirsiniz. Dizinizi eğerken belinizin düz durmasına ve göğsünüzün de aşağı doğru kavislenmemesine özen gösterebilirsiniz. Her iki bacak içinde 15 tekrardan 3 set yapmanız yeterli olacaktır.

Bir Başka Kulaç

Üst bölgenizi çalıştırmak için kulaç atabilirsiniz. Ancak sizlere önereceğimiz iki kolla atılan kulaç yerine tek kolla atmanızdır. Omuzlarınızı suyun içerisine iyice gömün ve bir kolunuzu havuzun kenarında tutarak güç alırken diğer eliniz dilerseniz düz dilerseniz ters kulaç atarak ilerleyebilirsiniz. Bu hareket kol kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olacaktır. Ters ve düz olarak hareket ettirmenizde hem arka hem ön kol kaslarınızı çalıştırmanız açısından etkilidir. Tek kolla kulacı her iki kolunuz içinde 2 set halinde 10 tekrar yapabilirsiniz.

Karın Kaslarını Çalıştırmak İçin

Havuz kenarında egzersiz yapmak ve karın kaslarınızı güçlendirmek için bacaklarınızı olabildiğince yukarı kaldırarak egzersiz yapabilirsiniz. Hareket için öncelikle havuzun kenarına yaslanın ve ellerinizi iki yana açarak kanatlarınızı açın ve iki bacağınızı da aynı anda yukarı doğru kaldırarak karın kaslarınızı sıkarak ön ve arka bacak kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Bu hareketi 10 tekrardan yine 2 set şeklinde yapmanız uygun olacaktır.

Kolları Sıkılaştırmanın Yolu

Genellikle kol çalışırken geliştirilmesi veya sıkılaştırılması en zor olan bölümlerden biri de arka kısmıdır. Özellikle ileri yaşlarda görüntü itibari ile bu kasın sıkılaştırılmasının önemi daha fazla öne çıkarken havuzda arka kol çalıştırmasını kolayca yapabilirsiniz. Çalıştırma için öncelikle havuzun kenarına gelin ve ellerinizi iki yana alarak havuza inin ve yeniden ayağa kalkın. Havuza kollarınız vücudunuzun yanında inip kalktığınızda omuz ve arka kol kaslarınız çalışacaktır. Havuzda düzenli olarak yapacağınız bu egzersizler ile sıkılaşırken oldukça keyifli zaman da geçirebilirsiniz.