Kategoriler
Spor branşını seç!

HENTBOL SPORU

Geçmişi Antik Yunan’a dayanan Hentbol’un, Bizanslıların “harpaston” adını verdikleri oyundan türediği söylenmektedir. Ancak Hentbol ilk olarak 19. Yüzyılda Danimarka, İsveç ve Almanya’da oynanmaya başlanmış ve dünyaya yayılmıştır.

Hentbol, 1936 ve 1952 yılında Olimpiyatlarda gösteri sporu olarak yer almaktaydı. 1972 yılında ise resmi olarak Olimpiyat sporu olmuştur. Günümüzde 150 ülkede oynanan Hentbol‘un 8 milyon kayıtlı lisans oyuncusu bulunmaktadır.

Hentbol Nasıl Oynanır?

Amacı rakip kaleye gol atmak olan Hentbol elle oynanan bir spordur. Takımlar toplamda 12 kişilik sporculardan oluşmaktadır. Oyun esnasında top sporcuların ayak ve diz altı bölgelerine değmemelidir çünkü faul durumlarında sporcuya iki dakikalık oyun dışı cezası verilmektedir.

Sporcu top ile maksimum 3 adım atabilir ve topu 3 saniye elinde tutabilir. Hava atışı ile başlayan Hentbol maçı 30’ar dakikalık iki bölümden oluşmaktadır.

Maç sonucunda beraberlik olursa takıma 1 puan, kazanma olursa ise takıma 2 puan verilir.

Hentbolda en fazla golü kim atmıştır?

Güney Koreli sporcu Chang Yu Lang, 288 gol sayısı ile rekor kıran ilk hentbolcudur.

Rhein-Neckar Löwen ile HSV Hamburg takımları arasında yapılan lig maçını 44.189 kişi izlemiş ve bu rakam dünya rekoru olarak kayıtlara geçmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir