Kategoriler
Spor branşını seç!

Herkesi Zıplamaya Davet Ediyoruz; Trambolin Zamanı

Trambolin kelimesi bile insanı keyiflendirmeye yetmektedir. Çünkü gözümüzde büyük sirklerde yapılan gösteriler veya çocukların trambolin üzerinde atlarken şen kahkahalarını kulaklarımızda duyarız. Oysa trambolinin kullanım alanı bu kadar ile sınırlı değildir. İsterseniz yaptığınız spora trambolini dahil ederek egzersiz çeşitliliği yaratabilir isterseniz ise trambolinde tek başına ustalaşabilirsiniz. Üzerinde takla atarak, zıplayarak veya jimnastik hareketleri yaparak eğlenebilir ve eğlenirken sporunuzu gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Trambolinin insan hayatına ve vücuduna olumlu etkilerini sizler için konu edineceğiz.

Trambolin Nasıl Kullanılır?

Metal bir yuvarlak kaymaz ayaklarla ve yaylarla yükseltilirken çerçevenin içerisindeki esnek kumaş ile kişi dilediği hareketi yapabilmektedir. Genel olarak sıçramak için tercih edilirken antrenman öncesince ısınma veya soğuma hareketleri için kullanabilir veya dilediğiniz egzersizinize dahil edebilirsiniz. Trambolin üzerinde ağırlık kaldırmayı henüz denemediyseniz bu muhteşem deneyimi mutlaka hayata geçirmenizi tavsiye ederiz. Trambolin üzerinde dambıl kaldırmak özellikle spordan alınan verimi arttıracağından performansınızı arttırmayı da başarabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Kullanımı

Tramboline yeni başlayacaksanız öncelikle üzerinde uzun süre durmamaya çalışmak doğru olacaktır. Kaslarınız ve duruşunuz tramboline alıştıkça üzerinde kaldığınız süreyi arttırmanız tavsiye edilmektedir. Yeni başlayacak iseniz öncelikle esnek kumaş üzerinde vakit geçirebilirsiniz. Ayaklarınızı çok fazla kaldırmadan kendinizi hafif yukarı atabilirsiniz. Burada zıplarken kumaşa değen ayaklarınızın nasıl duracağı önemlidir. Kontrolsüz bir sıçrayış ve kontrolsüz bir düşüş bilek burkulmasına veya çeşitli sakatlıklara yol açabilir. Bu sebepten ötürü önce denge sıçrayışları yapılmalıdır. Bu adımın ardından zıplayarak vücudunuzun ağırlığını hissedebilir ve farklılık katarak düşüşü irdeleyebilirsiniz. Ardından ise elinize küçük ağırlıklar alarak dengenizi arttırıp ileri seviyeye geçebilirsiniz.

Kilo Vermek İçin Kullanılır

Kilo vermek istiyorsanız trambolini zayıflamak için aracı olarak kullanabilirsiniz. Bu alet üzerinde bel, bacak, boyun, kol ve göğüs bölgesinin tamamı çalışacağından kalori yakmak içinde oldukça iyidir. Ancak bunun için öncelikle trambolini iyi bilmek gerekir Tek başına zıplamak yetersiz kalacağından üzerinde dönebilir, zıplayabilir, takla atabilir, ağırlık kaldırabilir, ip atlayabilir veya sporunuzun egzersizlerini trambolin üzerinde yaparak yağ yakımını arttırabilirsiniz. Vücut ve kaslar çok çalışacağından aynı zamanda metabolizma da hızlanacak ve daha fazla terleyeceksiniz. Bunların hepsi birleştiğinde ise kilo vermemeniz için hiçbir engel kalmamaktadır.

Trambolinin Faydaları Nelerdir?

Bu alet üzerinde tüm vücudu çalıştırmak mümkün olacağından nefes alışverişiniz hızlanacak ve kalp ritminiz yükselecektir. Bu durumda enerjinizi arttıracak ve kanda ki enerjiyi arttıracaktır. Bacaklar ve kollar sürekli hareket halinde olacağından bağırsaklar hareketlenir ve metabolizma hızlanır. Zararlı toksinlerin atılmasına da yardımı olacak genel sağlığınızı arttıracaktır. Tüm bu yararlı durumlardan yararlanmak için ise doğru trambolin seçimi önemlidir. Dilerseniz katlanabilir dilerseniz düz trambolin seçimi yaparak kullanacağınız alanı çeşitlendirebilirsiniz. Ayrıca trambolinin kumaşının cinside kullanacağınız alana göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kapalı alanlarda yahut açık alanlarda kullanmak istediğiniz türe karar vererek size en uygun seçimde bulunarak eğlenerek zayıflayabilir ve yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz.