Kategoriler
Spor branşını seç!

Jogging Yaparak Kilo Verin

Jogging Yaparak Kilo Verin; Koşu, her yaştan kadın ve erkek için kolay ama kalp damar hastalığı veya tansiyon sorunu olan kişiler için önerilmez. Tempolu bir spor olan jogging, hamileler için de uygun değildir. Koşu, vücudunuzu etkili bir şekilde güçlendirebilen ve kısa sürede kilo vermenize yardımcı olan eğlenceli sporlardan biridir.

Jogging Nedir ve Nasıl Yapılır?

Jogging, sabit bir hızda yürümek veya yavaş, rahat bir hızda koşmaktır. Koşarken elleriniz düz olmalı ve yumruk şeklinde sıkılmalıdır. Yürürken uzun adımlarla yürüyün. Koşarken küçük adımlar atarsanız çok hızlı gidebilirsiniz. Koşu, her ortamda yapılabileceği için popülerdir. Bu öğrenmesi kolay spor, daha en başından sizi kendine bağlayacak.

Sabahın erken saatlerinde veya akşam yemeğinden sonra yürüyen insanlar görmüş olabilirsiniz. Yürüme ve koşma arasındaki en hızlı adımları kapsayan spora jogging denir. Son yıllarda yükselişe geçen koşu bir outdoor sporu olduğu için daha çok kumsallarda, ormanlık alanlarda ve geniş yürüyüş yolları olan parklarda yapılıyor.

Jogging Yaparak Kilo Verin

Koşunun hayata etkisi Koşu yapmaya karar verenlerin öncelikle pamuklu kumaştan üretilmiş, nefes alabilen ve terletmeyen giysiler almaları gerekir. Bu kuvvetli spor, kullanılan ayakkabılarda da esneklik gerektirmektedir. Koşuya başlamadan önce yürüyüş yaparak ısının, ardından yürüyüş hızınızı artırın ve hızlı koşu yapar gibi hızlı yürümeye başlayın. Yavaş yavaş koştuğunuz mesafeyi artırın.

Çok uzun mesafe koşularına başlarsanız eklemleriniz sertleşebilir ve adım atamayabilirsiniz. Yaklaşık iki hafta boyunca düzenli olarak yaparsanız vücudunuz alışacak ve çok rahat yürüyebileceksiniz. Bu görünüşte basit spor çok çaba gerektirir. Koşu bitiminde soğuma egzersizleri yapmalısınız.

Jogging Hayatınıza Etkisi

Jogging yaparken kilo vermek kolaydır Bu spor kalorileri çok hızlı yakar, bu nedenle hızlı kilo kaybı garanti edilir. 30 dakikalık düzenli koşu yaklaşık 300 kalori yakar. Bu sporu dinlenmeden yaparak haftada yaklaşık 1 kg verebilirsiniz. Bir saatlik sürekli koşu, yaklaşık 2,5 saatlik bisiklet sürmeye eşdeğerdir.

Bu spor, plaj, park veya orman gibi açık havada oynanır ve stresi azaltmak için harikadır. Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız, bir arkadaşınız veya eşinizle de yürüyüşe çıkabilirsiniz. Düzenli olarak bu sporu yapanlar zamanla bağımlı hale gelmektedir. Koşu kanı sulandırır, kalp krizi riskini azaltır ve kanser gibi ciddi hastalıklara karşı vücudu güçlendirir. İnsülin hormonlarınızı dengede tutmanız mutluluk hormonu serotoninin salınmasını sağlar.

Jogging Yaparak Kilo Verin

Joggıng de Zayıflama Çok Kolay

Her sporda olduğu gibi hafif yiyecekler (kurutulmuş meyve veya muz) yemeniz ve koşudan önce 2 litre su veya şişelenmiş su içmeniz önerilir. Isınma egzersizi olarak da bilinen jogging, düzenli olarak yapıldığında hızlı kilo vermenize ve kemik sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olabilir. Kalp ve akciğer sağlığına iyi gelir. Kan kolesterol seviyelerini düşürür. Daha eşit ve rahat bir uyku elde edin. Koşmadan önce hafif egzersiz, yağ yakımını desteklemek için önemlidir.

Yeni Koşucular İçin Tavsiyeler

Yukarıda genel olarak koşudan bahsettim. Nasıl yapıldığını ve en önemlisi sağlığımıza faydalarını anlattık. Bu bölüm, yeni başlayanlar için küçük ipuçları ve öneriler sunar. Koşma veya hızlı tempolu yürüyüş konusunda yeniyseniz, önce bir hedef belirlemelisiniz.

Kilo vermek için mi yoksa fit olmak için mi koşarsınız, kaç kilometre ve kaç dakika koşarsınız? Bu hedefleri belirlemeye başladığınızda, onları daha verimli ve iddialı bir şekilde belirleyebileceksiniz. Aşırı kiloluysanız veya kronik bir hastalığınız varsa, egzersize başlamadan önce mutlaka genel bir fizik muayeneden geçmelisiniz. Aşırı kilolu olanlar sürekli tartıya çıkıp bakmasın çünkü spor piskolojisiyle yapacağınız sporu geri plana atarsınız.