Kategoriler
Spor branşını seç!

Kayak Sporu Nasıl Yapılır?

Kayak sezonu açıldı! Kayakçılar pistleri çoktan doldurdu bile. Uludağ’da, Palandöken de otellerdeki doluluk oranları yüzde yüze kadar ulaştı. Hal böyle olunca, tatillerini kayak yaparak geçirmek isteyenlerin de aklında tek bir soru canlandı… Kayak nasıl yapılır?

İlk Kez Kayak Yapacaklar Dikkat!

Hafta sonu tatilinizi kış sporlarının vazgeçilmez adreslerinden birinde geçirmeye karar verdiniz. Kayak kıyafetlerinizi özenle seçtiniz, artık her şeyiniz hazır. Amatör kişiler için kayak aslında hep daha heyecanlı bir aktivite olmuştur. Çünkü düşmek, kalkmak bu sporun özellikle de amatörlerin doğasında vardır. Sporu eğlenceli de kılar aslında bakıldığında. Fakat bir yerinizi sakatlamamak açısından ve keyifli bir kayak keyfi yaşayabilmek açısından yapabilecekleriniz var elbette!

Acele Etmeyin!

Bu noktada acele etmemek oldukça önemli bir husus. Öyle ki kayak takımlarınıza sarılıp hemen dik parkurlara koşmayın. Çünkü ilk olarak ayağınızdaki kayak takımlarına alışmanız gerek. Bunun için düz bir zeminde alıştırma yapmak, ilk birkaç denemeyi böyle bir zeminde gerçekleştirmek önemli. Durmayı öğrenin, kayak ile kendinize yön vermeyi öğrenin. Bunlar herhangi bir kazanın da önüne geçebilmek için önemli maddeler. Batonlar kayak yaparken hız kazanmanızda ve destek almanızda oldukça yardımcı olacak ekipmanlardandır.

Durmak İçin Ne Yapmalı?

Amatör kayakçıların bu soruyu sıkça sorduğunu görmek mümkündür. Durmak için kar sapanı hareketinden yardım almak yeterli olacaktır. Ayrıca bu hareket yavaşlamak için de kullanılır. Bunun için kayak takımlarını ters V şekline getirmek, daha sonrasında ise ayak iç kısımlarını yere basmak yeterli olacaktır. Bu anlatılanlar pratik ile birkaç kez denendiğinde artık çok daha kolay gelecektir.

Yön Değiştirmek Nasıl Mümkün?

Kayak yaparken yön değiştirmek istediğimizde yardım alacağımız tekniğin adı slalom olarak karşımıza çıkar. Slalom tekniği yaparken vücudu sağa, sola çevirmek ya da kayak takımınızın yönünü kontrollü biçimde değiştirmek yeterli olacaktır. Bacaklar kayak sporunda oldukça fazla yorulur. Bu hareket ise kaslarınızın dengeli biçimde yorulmasına olanak verecektir. Kazaların da büyük ölçüde önüne geçecektir.

Özel Ders ile Teknikeri Öğrenmek de Seçenekler Arasında!

Kayak yapmayı öğrenmenin bir diğer yolu da kayak dersleri elbette. Kayak dersleri Uludağ’da, Kartepe’de ve daha pek çok merkezde verilebilen hizmetlerdir. Kayak merkezlerinde size ders verebilmek için hocalar bulunur. Saat bazında belirlenen bir fiyatta karar kılınır. Kayak hocası profesyoneldir, alanında işinin ehlidir. Bu açıdan size büyük bir yarar sağlayacaktır. Kayak hocaları genellikle ilk derslerde temel hareketleri öğretir. Bunlar durma, yön değiştirme gibi hareketlerdir. Kendinizi yeterli hissetmediğiniz takdirde ekstra dersler alabilmek de mümkündür. Hatta bu yolu izleyerek bu alanda profesyonelleşen kişiler bile mevcuttur. Burada önemli olan azimdir, yetenektir. Özel kayak derslerine ayıracak bütçem yok diyenler için ise yukarıda belirtilen teknikler ve biraz uğraş, azim sonucu başarıyı yakalamak mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir