Kategoriler
Spor branşını seç!

Kendi Çapında Koşuculara Tavsiyeler

Koşmak insanın yer yüzünde özgürlüğünü hissettiği nadir anlardan biridir. Sağlığına dikkat eden kişilerin küçük yaştan itibaren edindiği bu alışkanlık sıkılaşmak ve daha fit bir görünüme sahip olmak isteyen kişiler tarafında da tercih ediliyor. Koşu sadece dört kelime bir spor değildir. Tüm kasların çalıştırıldığı nadir spor dallarından biridir. Düzenli koşu programı ile kilo verebilir, metabolizma hızınızı hızlandırabilir veya kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Koşuyu düzenli olarak uygulamak isteyen ve kendi çapında amatör koşulara çıkmak isteyen kişiler için önemli tavsiyelerimizi yazımızda bulabilirsiniz.

İlk Adım Doğru Koşu Ayakkabısı

İlk adımı attıktan sonra gerisi kolay diyebilmek için doğru koşu ayakkabısı kullanılmalıdır. Birçok marka tarafından farklı özelliklerde kişilerin kişisel zevklerine göre tercih edebileceği onlarca koşu ayakkabısını www.sportive.com.tr inceleyebilirsiniz. Doğru koşu ayakkabısı vücudun doğal dengesini korumaya yardım ederken aynı zamanda ayaklarınızdaki basıncı da hafifleterek koşu sonrası ayak ağrılarının yaşanmamasına yardımcı olacaktır. Koşu ayakkabılarındaki darbe emici özellikleri ile beton zeminde koşarken dahi ayaklarınız rahat ederken ayrıca ayağın zedelenmesini de engelleyecektir. Koşu ayakkabılarında nefes alabilen özellik olmazsa olmazdır. Ayağınız ter yapmadan doğal sıcaklığı ile havasız kalmasını da engellenirken bilek kısmı destekli yahut bilekli modellerden birini de tercih edebilirsiniz.

Dışarısı Soğuk Olabilir

Koşarken dikkat edilmesi gereken en önemli husus koşucunun vücut ısısının korunmasıdır. Dışarı soğuk veya sıcak olsa dahi sizi koruyacak kıyafetlere yönelim gösterilmelidir. Koşu yapmadan önce mutlaka hava durumu kontrol edilmeli ve olası ani hava değişimlerine karşı tedbirli hareket edilmelidir. Soğuk havalarda korunaksız çıktığınızda vücudunuz terleyeceğinden hastalanma olasılığınız çok yüksektir. Bu sebepten ötürü nefes alabilen ancak sizi soğuk havaya karşı koruyacak polar üst ve su geçirmez montlar tercih edebilirsiniz. Üşürken koşmak keyif vermek yerine kişiyi zorlayacağından yanınızda mutlaka yedek kıyafette taşıyabilirsiniz.

Hafif Tasarımlar Tercih Edilmeli

Koşu kıyafetlerinizin sahip olması gereken en önemli hususlardan biri de hafif olmasıdır. Üzerinizde yük varken koşmak ilk birkaç dakika sizi zorlamazken gittikçe daha fazla yük taşıyor gibi hissedebilirsiniz. Bu sebepten ayakkabıdan tüm giyim ürünleri hafif olmalıdır. Bu durum performansınızı arttırırken motivasyonunuzu da arttıracaktır. Ayrıca hafiflik daha az yorulmanıza da neden olacağından dilediğiniz kadar koşma özgürlüğüne de sahip olabilirsiniz. Vücudunuza ağırlık yapmayan kıyafet ve ekipmanlar ile koşmak hissedeceğiniz özgürlüğü arttıracak ve kendinizi daha iyi hissettirecektir.

Kısa Molalar Verilmeli

Düzenli koşmak için koşu rotası ve adımları iyi belirlenmelidir ve koşu esnasında ihtiyacınız olan diğer ürünler bulundurulmalıdır. Örneğin koşarken mutlaka su tüketimi yapılmalıdır ve vücudun su kaybına uğraması engellenmelidir. Vücudun susuz kalmaması önemliyken dilerseniz çeşitli karışımları da koşu esnasında tüketebilirsiniz. İçeceklerini yanınızda taşımak için koşu için hazırlanmış ve matara bölmeli kemer takabilir veya hafif bir sırt çantası edinebilirsiniz. Bu sayede belirlenen rotanın içerisinde kısa molalar vererek sağlık sorunları yaşanmasının da önüne geçilecektir. Sağlıklı ve bilinçli bir spor günü dileriz.