Kategoriler
Spor branşını seç!

Kinesis Sporunun Faydaları Nelerdir?

Birçok spor dalı spor salonlarında, evlerde veya açık alanlarda yapılıyorken kinesis sporu sadece spor salonlarında yapılan profesyonel egzersizler arasında yer alır. Son dönemlerde bölgesel çalışmalar yerine kişiler tüm vücut çalışmalarını tercih ettiğinden kinesis egzersizi yine gündeme gelir hale geldi. Kinesis’i genellikle profesyonel sporcular hayatı boyunca yaptığı sporlar arasına dahil eder. Vücudun sağlamlığını, gücünü ve enerjisini arttırırken aynı zamanda psikolojik olarak da kişinin özgüveninin artmasına yardımcı olmaktadır. Kinesis egzersizi ile ilgili merak edilenler yazımızda.

Kinesis Nedir?

Kelime olarak hareket anlamına gelen bu egzersiz kişilerin daha fazla kalori yakmasını sağlarken aynı zamanda bütün eklemlerinde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Kısa sürede kol, bacak veya kalça kaslarınızı güçlendirmek yahut vücuda çalışma prensibi kazandırmak isteyen kişilerde kinesis egzersizlerini programlarına dahil edebilirler.

Neden Spor Salonlarında Yapılıyor?

Kinesis egzersizleri 4 farklı çalışmanın birleştirilmesi ile yapılan ve duvara bağlanan aletler eşliğinde yapılır. Aletlere koyulan ağırlıklar bulunur ve dilediğiniz gibi ağırlığı azaltıp arttırabilirsiniz. Ayrıca uzmanı ile çalışıldığında 300’den fazla egzersizi de yapabilirsiniz. Dünyada ünlü yıldızların yaptığı spor olarak da bilinen kinesis evde yapmaya uygun değildir. Duvara sabitlenen aletler ile eğitmen eşliğinde salonda yapılması sakatlanma riskinin azalması açısında da önemlidir. Ünlü ve profesyonel sporcu kişiler evlerinde de bir bölümü spor odası olarak ayırarak kinesis aletlerini monte ederek eğitmenleri ile evlerinde de egzersiz yapabilmektedir. Evde yapılması imkânsız değil sadece gerekli ekipmanlar sağlandığı müddetçe evde de yapılabilmektedir.

Kilo Vermek İçin Tercih Edilir

Uzun süre düzensiz spor yaparak kilo veremediğinizi düşünüyorsanız öncelikle ilk yanlış spora verilen önemin az olmasıdır. Kalori oranını azaltmak veya dengelemek için spor kilo vermek isteyen kişiler için bir zorunluluktur. Kinesis egzersizleri ile bedeni ve zihni canlandırırken hareketleri ile kişiye daha fazla kalori yaktırarak kilo verme sürecinde ciddi destek sağlamaktadır. Bedene aynı zamanda dayanıklılık ve esneklik sağlayarak güçlenmeniz konusunda da tercih edilebilir. Doğru hareketler yapıldığı takdirde bacaklar, göğüs bölgesi, karın, sırt, kalça, bacak, basen ve kollar güçlendirebilmektedir. Bazı kişiler ise omurga rahatsızlıklarını azaltmak için kinesis sporunu tercih etmektedir.

Duruş Bozukluklarını Giderir

Kinesis egzersizlerinin en önemli faydasından biri de duruş bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur. Vücudun postürünün düzelmesi sırt ve omuz ağrılarının azalmasını sağlarken aynı zamanda kişi daha uzun ve daha fit bir görünüme sahip olacaktır. Kinesis hareketlerinden en fazla yararı sağlayabilmek için diğer spor dallarında olduğu gibi istikrar şarttır. İstikrarlı çalışmalar ile kasların güçlenmesi, duruş bozuklukların giderilmesinin yanında vücuda dengede kazandırır. Tüm bu özelliklerin tek bir sporda toplandığı için çok fazla vakit harcamadan spor yapmak kişilerinde ilk tercihleri arasında yer alır. Yukarıda da değindiğimiz gibi evinize ayrıca aletleri kurdurarak eğitmen eşliğinde yapabileceğiniz gibi ülkemizde genellikle spor salonlarında tercih edilir. Sağlıkla kalın, sporla kalın…