Kategoriler
Spor branşını seç!

Kış Sporları Ekipmanları

Kış sporları diğer sporlara göre daha tehlikeli ama bir o kadar da ilgi çeken sporlardan. Bu yüzden kışın spor yapmayı sevenler bu zevkten hiç mahrum kalmak istemiyor. Hatta o kadar seviliyor ki her kış, kış sporları yapabileceğiniz tatil yerleri oluyor. Ancak kışın spor yaparken dikkatli olmanız gerekiyor. Soğuk havalarda spor yaptığınız için nasıl giyindiğinizden tutun da kullanacağınız en ufak bir ekipman bile çok önemli.

Kayak

Kış sporu denilince akla ilk gelen kayaktır diyebiliriz. Spor adı dışında kayak, kar üstünde kaymak için ayağın altına giyilen sert bir ekipmandır. Karda kaymanızı sağlar ve düşme ihtimalinizi azaltır. Kayaklar sporcuların sağlığı düşünülerek tasarlanır. Bu nedenle kış tatilinizde kayak her zaman yanınızda olacak bir ekipmandır.

Kayak Bağlama

Kayak bağlamak için de özel bir bağlama ekipmanı giymeniz gerekir. Kayak ağır olduğu için ayağınızın altında durması kola değil. Kayağı düzgün kullanmanız için kayak bağlama ekipmanları vardır. Bu ekipmanlar ile kayak ayağınıza bağlanır ve çıkıp düşme ihtimalinizi azaltır. Kar sporları riskli sporlardır. Bu nedenle tüm önlemlerinizi almanız gerekir.

Baton

Kayaklar ile yerde kaymanız için kendinizi itmeniz gerekir. Bunu bir destek olmadan yapmanız zordur. Bu nedenle kayak batonları vardır. Kayak batonları kendinizi iterek karda kaymanızı sağlar. Kış ekipmanlarının hepsi bir bütündür. Hepsi de karda kaymanızı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Snowboard

Snowboard bir kar tahtası olarak tanımlanabilir. Kayak yapmak dışında bir kar alanı üzerinde süzülmek isteyenlerin tercih edeceği cinsten bir fikir. Son zamanlarda gençler tarafından çok sık tercih ediliyor. Her kar tatili otelinde artık snowboard bulmanız mümkün. Snowboardların farklı tipleri de var. Tercihinize göre tiplerde snowboard yapabiliyorsunuz. Yeni başlayanlar için genellikle yumuşak ve geniş boardlar öneriliyor.

Snowboard Bağlama

Snowboard bağlamanız için özel ekipmanlar vardır. Bunlar spor yaparken bir zorluk yaşamamanız için gerekli ekipmanlardır. Eğer snowboard yapacaksanız ayağına sağlam bir şekilde bağlı olması gerekiyor. Bağlanması için bağlama bot şeklinde satılan ekipmanlar vardır. Bunlar ile tatilinizi daha risksiz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Kayak Eldiveni

Kış sporları yapacağınız yerler oldukça soğuktur. Bu nedenle sıkı giyinmeniz sağlığınız için dikkat etmeniz gereken bir durumdur. Havanın soğuk olması ellerinize zarar verebilir. Ellerinizi mutlaka kapalı tutmanız gerekir. Bu nedenle kayak eldivenleri satılır. Kayak eldivenleri hem ellerinizin zarar görmesini engeller hem de kayak yaparken ellerinizi rahat kullanmanızı sağlar.

Kayak Gözlüğü

Kışın güneşten gelen zararlı ışınlar etkisini göstermeye devam eder. Tatil yaptığınız bölge de bembeyaz kar ile kaplı olduğu için ışıklar gözlerinizi açmanıza engel olur. Aynı zamanda gözlerinize ciddi zararlar da verebilir. Bu nedenle kar tatili yapanların mutlaka gözlük takması gerekir.

Kış gözlükleri farklı tasarımlarda üretilmiştir. Kayak için ayrı snowboard için ayrıdır. Kayak yaparken yaptığınız hareketler dikkate alınarak kayak gözlüğü tasarlanmıştır. Gözlükle spor yapmanız sağlığınız için oldukça önemlidir.

Snowboard Ceketi

Kış tatili yaz tatili gibi rahat değildir. Kışın giydiğiniz kıyafetler oldukça önemlidir. Eğer ince kıyafetlerle kayak yapamaya çıkarsanız kalan diğer günlerin hepsini evde çorba içerek geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Kış tatili yaparken aldığınız kıyafetlere dikkat etmeniz gerekiyor. Bu kıyafetlerse sizin için özel olarak tasarlanıyor. Eğer bir kış tatiline çıkacaksanız alacağınız kıyafetleri internetten bakıp da seçebilirsiniz.

Snowboard yapmak istiyorsanız ilk olarak düşünmeniz gereken giyeceğiniz kıyafetlerdir. Her kış sporu için ayrı ayrı ceketler vardır. Bunlardan biri de snowboard ceketidir. Zaten soğuk olan havada kaymanın etkisi ile yaşayacağınız soğuk hava şokunu yaşamanıza engel olur.

Kayak Ceketi

Kayak yapmak istiyorsanız ona uygun bir kombin yapmanız gerekir. Ancak bu kombin şık ya da havalı olmayabilir. Soğuk kış günlerinde kayma etkisi ile çok fazla soğuğa maruz kalacağınız için seçtiğiniz kıyafetler bu soğuğu engelleyecek şekilde olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir