Kategoriler
Spor branşını seç!

Kollar Havaya Zumba ile Dansa Doy!

Kilo verirken aynı zamanda eğlenmek ve sosyalleşmek isteyenlerin ilk başvurabileceği yollardan birisi zumba dansı. Tam olarak bu tanımı karşılayan zumba, dans ederken kilo vermenize yardımcı olurken, aynı zamanda yeni arkadaşlar edinmenize de ortam hazırlıyor.

Zumba Dansı Nedir?

Zumba dansının temelde bir egzersiz türü olduğunu söylemek yanlış değildir. Sadece bu egzersiz türü, çeşitli dans ritimlerini getirerek sizi hareket ettirir ve egzersiz yapmayı daha eğlenceli bir hale getirir. Zumba hızlı ve aynı zamanda ritmik bir şekilde hareket ederek kalori yakmanıza imkan tanır. Bu egzersiz türünde, Latin danslarından oryantale, sambadan hiphopa kadar pek çok müzik türünün ritmini yakalayabilirsiniz. Doğaçlama bir şekilde o an çalan müziğe bile ayak uydurarak egzersizlerinizi yapabilirsiniz. Bu konuda bir sınırlama yok ve asıl amaç hareket etmek!

Zumbanın Vücudumuza Faydaları

Zumba her doğru yapılan egzersiz hareketleri gibi vücuda pek çok yarar sağlar. Bu yararlardan söz etmek gerekirse;

  • Vücudunuzun esnekliği artar ve duruşunuzu dikleştirir.
  • Koordinasyon kapasiteniz artar, kendinizi özgüvenli hissederseniz ve sosyal ilişkileriniz kuvvetlenir.
  • Egzersiz yaparken eğlenmenizi ve ruhsal olarak da kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.
  • Vücudunuzu sıkılaştırır.
  • Stres atmak isteyenler için birebirdir.

Zumba Türleri Nelerdir?

Zumba kendi içerisinde belli başlı türlere ayrılır. Zumba yaparken bu türlerden birini seçip onunla başlayabilir ya da hepsini deneyebilirsiniz. Zumba türleri;

  • Yeni başlayanlar için zumba fitness
  • Kalori yakma odaklı tonlama egzersiz
  • Stresi azaltan aqua zumba
  • Çocuklar için zumbatomik
  • Yaşlılar için zumba egzersizleri

olarak sıralanabilir.

Hangi Tür Zumba Yapabilirim?

Zumba türleri kendi içerisinde ayrılırken, sizin için en uygun zumba da bu türlerin içeriğine göre belirleniyor. Örneğin, yeni başlayanlar için ortaya çıkarılan zumba fitness, basit birtakım hareketler içerir ve sizi zorlamamaya çalışır. Kilo vermeniz konusunda etkili olan tonlama egzersiz, dambıllarla yapılır ve başlangıca göre daha fazla yorar. Ya da yaşlılar için zumba egzersizleri, yaşlıları çok zorlamayacak ritimleri içerisinde barındırır. Siz kendinizi bu gruplar içerisinden hangisine dahil ediyorsanız, o zumba egzersizlerini yapmaya başlayabilirsiniz.

Herkes Zumba Yapabilir mi?

Zumbanın kendi içerisinde türlere ayrılması, bu egzersizi herkesin yapmasına da olanak tanımış oluyor. Hangi yaş grubundan olursanız olun, dans etmeyi ve hareket etmeyi seviyorsanız, zumba yapmak için başka bir neden ihtiyacınız yok demektir. Size en uygun olan zumba türünü seçerek, egzersiz ve spor yapmayı hayatınızda daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Zumba Sizi Stresten Uzak Tutar

spor yapmanın insan vücuduna iyi gelmesi gibi bir avantajı vardı. Bu iyi gelme, hem ruhsal hem de fiziksel olarak gerçekleşir. Fiziksel anlamda kendinizi daha fit ve estetik bir görünüme sokarken, ruhsal sağlığınız için de bir şeyler yapmış olursunuz. Zumba da stresten uzaklaşmak isteyenler için en etkili egzersizlerden birisidir. Müzik zaten size ve ruhunuza iyi gelen, dünyadaki en güzel şeylerden birisi. Bunu dans ve egzersizle birleştirmek, her şeyi çok daha güzel yapar. Kendinizi çok daha dinç ve yenilenmiş hissedersiniz. Bu da hayatınızdaki stres oranını ciddi anlamda düşürür.

Eğlenceli Bir Şekilde Kilo Verin

Zumba yapmak grup halinde yapılan bir egzersiz olduğu için ve ritme dayandığı için, kilo verirken yaptığını şeylerden keyif almanızı kolaylaştırır. Egzersiz yapmak size bir yük gibi geliyorsa, işe zumba yaparak başlamak mantıklı olacaktır. Bununla birlikte, grup halinde yapılmasının sağladığı bir başka avantaj, yeni arkadaşlar edinmenize ortam hazırlaması. Egzersiz esnasında birçok yeni kişiyle tanışıp sosyalleşebilirsiniz. Bu sizin özgüveninizin de artmasını sağlayacak. Daha sağlıklı ve daha dinç hissettiğiniz için, çok daha kolay sosyalleşebileceksiniz. Zumba sizi hem eğlendirecek hem de iyileştirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir