Kategoriler
Spor branşını seç!

Koşu Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koşu Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler; Spor sağlıklı olmak ve sağlıklı kalabilmek için her insanın hayatına dahil etmesi gereken ve sporla yaşam felsefesini anlaması gereken bir olaydır. Dengeli beslenmek ve düzenli spor yapmak sağlıklı yaşamın kabul edilen sırrıdır. Spor yapmak istiyorsanız koşmak tercihiniz olabilir. Koşu sporu ülkemizde de en fazla tercih edilen spor dallarından biridir. Koşunun çok fazla tercih ediliyor oluşunun sebebi ise her yaş grubuna uygun olmasıdır. Dilerseniz tek başınıza, dilerseniz arkadaş grubunuzla veya çocuklarınızla koşmaya başlayabilirsiniz. Koşu sporunu yapmak için kapalı alanlara girmenize de gerek olmadan ekipmansız yapılabilirliği sürdürülebilirliğini de arttırmaktadır.

Koşu Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Koşu Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayak Yapınıza Uygun Olmalı

En doğru ayakkabı her zaman ayak yapınıza uygun olmasıdır. Günlük ayakkabılarınızda aradığınız özellikleri koşu ayakkabısında da aramalısınız. Ayak tabanınıza uygun bir ayakkabı seçmek ayak sağlığınızı korumak açısından önemlidir. Ayağınızı sıkmayacak ancak çıkacak gibi bolda olmayacak tam oturan parmak uçlarınızın bir iki cm boş kaldığı numara ve taban seçilmelidir. Normal ayak numaranız genellikle koşu ayakkabıları için önerilse de eğer taraklı ayak yapınız var ise buçuklu modelleri tercih edebilirsiniz. Bu fazlalık ayak kemiklerinize ayakkabının baskı yapmasını azaltacaktır.

 

Koşu Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler; Nerede Koşacaksınız?

Koşu ayakkabısı seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise hangi zeminde koşacağınızdır. Sahada, toprak alanda, betonda veya asfaltta koşacaksanız seçeceğiniz ayakkabının da tabanının uygun olması gerekir. Koşu ayakkabıları özeldir ve her bir detay ince ince düşünülerek tasarlanmakta olup satışa sunulmaktadır. Bu sebepten mutlaka ayakkabınızı koşacağınız zemine göre seçmelisiniz. Ayrıca ayakkabıyı seçerken kullanım süresini de dikkate alabilirsiniz. Standart bir koşu ayakkabısı 700-800 km’ye kadar test edilir ve dayanıklılığı ona göre sağlanır. Düzenli olarak her gün koşacak iseniz ortalama 5 ay boyunca ayakkabınızı sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak bu ortalama her gün aynı ayakkabı ile koşulduğunda söz konusudur. Farklı ayakkabılar tercih ediyorsanız uzun yıllar ayakkabınızı kullanabilirsiniz.

Koşu Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler; Darbelere Karşı Dayanıklı

Koşu ayakkabılarının en önemli olgusu şok emici ve darbelere karşı ayak sağlığını korumasıdır. Taban kısmında bulunan özel yapı ayağı darbelere karşı korurken uzun süre ayağınızda ayakkabı ile koşsanız dahi hissedeceğiniz ağrıyı en aza indirgeyecektir. Bazı modeller bileklidir ve dilerseniz bileğinizi kavrayan modelleri de tercih edebilirsiniz. Koşarken dikkat edilmesi gereken önemli durumlardan biri de ayağınızı basma şeklinizdir. Koşarken önünüze dikkatli bakmaz iseniz yahut bir çukura basma ihtimalinizde bileğiniz burkulabilir. Bu durumlardan korunmak için bilekli modeller üretilir.

Ayakkabının Ağırlığına Dikkat Edilmelidir

Koşu ayakkabısı alırken kilonuzu ve boyunuzu da hesaba katarak size ağır gelmeyecek modeller seçilmelidir. Eğer size göre ağır bir model seçerseniz koşarken daha fazla yorulur ve hızınızın kesilmesine neden olabilirsiniz. Bu sebepten ayakkabınızı size göre daha hafif seçerek daha konforlu bir koşu serüveni yaşayabilirsiniz.