Kategoriler
Spor branşını seç!

Kum Torbası Antrenmanları Nasıl Olmalı?

Kum torbası henüz değeri tam olarak anlaşılamayan etkili ve kullanımı oldukça basit bir ekipmandır. Herkes kum torbası kullanabilir ve gerçekten kullanmayı bilenler ise sportif faaliyetlerini değişkenlik göstererek hareket katabilir. Kum torbası vücudun güçlenmesi için genellikle tercih edilirken bilinmeyen birçok yararı bulunmaktadır. Kum torbasından en iyi nasıl yararlanırsınız? Yazımızda.

Kum Torbası İle Egzersiz Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Kum torbasının ağırlık merkezi sporcuya bağlıdır ve bu hareketli yapısı ile kasların farklı alanlarının çalışmasını sağlar. Kum torbasının ağırlık merkezinin sürekli değişkenlik göstermesi kaslarınızın her defasında bu ağırlığa tepki vermesine neden olur ki bu da sıkı bir çalışma sonucu gerçekleşecektir. Ayrıca kum torbasının kişiye sağladığı yararlar özeldir. Yaptığınız sporda performansınızı güçlendirecek olan ve sizi her anlamda güçlendirecek olan destekleyici kasların gelişmesini sağlamaktadır. Destekleyici kaslar ise önceden sizi oldukça zorlayan ağırlıklardan kum torbası ile çalıştıktan sonra daha kolay altından kalkabilecek ve kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz. Ayrıca kum torbasının bu değişken ağırlığı sadece sizi güçlendirmeyecek size karşı oluşabilecek hasarlara karşıda sizi alıştıracaktır.

Hangi Kum Torbası İle Çalışmalısınız?

Öncelikle kum torbasının ağırlığının standart olmadığını bilmelisiniz. En uygun ağırlık ile kilonuza uygun seçimdir. Gücünüzü arttırmak için çalışmak istiyorsanız ağır kum torbası tercih etmeniz gerekirken eğer kondisyon çalışması yapacaksanız ağırlığınız ile çalışmanız yeterlidir. Kuvvet antrenmanlarında ağır kum torbaları genellikle 90 cm’dir ve farklı çalışmalar yaparak destek kaslarınızı da güçlendirirken kondisyon çalışmaları için 60 cm’ye kadar çalışma yapılması önerilmektedir. Yeni başlayacak iseniz hafif ağırlıkla başlamanız uyum süreci için önemliyken basamaklı olarak arttırmanız uygun olacaktır.

Hangi Egzersizler Yapılabilir?

Kum torbasında etkili bir çalışma yapmak için tek başına yumruk atmak yetersiz kalacaktır. Sizlere önereceğimiz ilk egzersiz için öncelikle ayaklarınızı omzunuza paralel olarak açın ve kum torbasını iki elinizle de kavradıktan sonra torbayı sola doğru döndürdükten sonra başınızı da kaldırın ve ardından torbayı sağa doğru yönlendirip yeniden baş hareketinizi gerçekleştirin. Başınızın bu kum torbasını hareket ettiriyor oluşu omuz bölgenizi çalıştırırken aynı zamanda destekleyici kaslarınızı da çalıştıracaktır. Ardından yerde olan kum torbasına doğru eğilin ve kollarınız ile torbayı tutup kaldırın. Torbanın omzunuza kadar çıkarılması yeterli olacaktır. Torbanın ağırlığı ile gücünüzü bu egzersiz ile arttırabilirsiniz.

Ekipman Kullanmanın Önemi

Kum torbasında çalışmanın ilk koşulu mutlaka eldiven kullanmak olacaktır. Eldivensiz yahut bandajsız çalışmak sakatlanmaya yol açabilmektedir. Eldiven kullanmak istemiyorsanız bileklerinizi, kemiklerinizi ve ellerinizi korumak için mutlaka bandaj ile sarılmalıdır. Ayrıca kum torbasında sadece elleriniz değil bacaklarınızda aktif olarak çalışacağından tekme atarken sakatlık yaşamamak için kavak koruyucu kullanmanız gerekmektedir. Özellikle yeni başlayacak iseniz ilk dönemlerde kavalların sakatlanma ihtimali yüksektir. Son olarak ise kum torbasında çalışmak her zaman kişiyi hırslandıran bir antrenman olacağından kişiler genellikle dişlerinizi sıkmaktadır. Diş sıkması ise dişlerde çatlaklara yahut diş minesine zarar verebilmektedir. Bu sebepten antrenmanlarda dişlik kullanarak dişlerinizi koruyabilirsiniz.