Kategoriler
Spor branşını seç!

Masa Tenisi Nedir? Nasıl Oynanır?

Masa tenisi, temel olarak tenisteki servis ve sayı prosedürlerinin masa üzerinde uygulanmasıyla ortaya çıkan bir oyun türüdür. Masa tenisi nedir? nasıl oynanır? Oyun raketle oynanır ve raketsiz bir şekilde topa vurmak, topa birden daha fazla temas etmek, rakibin puan almasına neden olmaktadır. Sadece servis atarken hem kendi tarafınıza hem de rakibin tarafına topu temas ettirmek durumundasınız. Bunun haricinde, her gelen topu doğrudan rakibin tarafına temas edecek şekilde atmanız gereklidir.

Masa Tenisinde Sık Kullanılan Terimler

Masa tenisinde sıkça kullanılan ve bilinmesi gereken birkaç temel masa tenisi terimi bulunmaktadır. Oyunda sadece oynanış değil, izlerken net olarak anlayabilmek için bu terimlerin bilinmesi de önemlidir. Bir masa tenisi maçında şu terimleri duyabilirsiniz;

  • Serbest el, raketin olmadığı ve dengenin sağlanması için kullanılan eldir. Oyuna etkisi bulunmaz.
  • Raket eli, topa vurmak için raketin tutulduğu eldir.
  • Ralli, oyunun o setinin başlamasından itibaren topun oyunda kaldığı ve karşılıklı gidip geldiği süreyi ifade eder.
  • Let, sayıyla sonuçlanmayan ve sonuçsuz olarak tanımlanan bir ralli olarak tanımlanır.
  • Sayı, sonuçlanan ve bir oyuncunun puan kazanmış olduğu ralliye denmektedir.
  • Net, masanın ortasında yer alan file düzeneğine denmektedir.
  • Hakem, maçı tarafsız bir şekilde izler ve sonuçlarla ilgili karar verir.

Masa Tenisi Kuralları

Masa tenisinde toplamda 21 sayı alan ve bu esnada rakibine en az 2 fark atmış olan oyuncu seti kazanmış sayılır. Oyunların süresi değil, sayılara göre uzama durumu önem teşkil etmektedir. Masa tenisinde oyun her zaman için 5 set olmak zorunda değildir. 3 veya 5 set olarak oynandığı durumlarla da karşılaşılmaktadır.

3 set üzerinden oynanıyorsa, 2 seti kazanan oyuncu, oyun sonucunda kazanmış olacaktır. 5 set üzerinden oynanıyorsa, 3 seti kazanan oyuncu oyunu kazanmış olacaktır. 5 setlik bir maçta 2 – 2 set galibiyet sonuçlarının olması, set sayısının uzamasına neden olmaz. 3. Seti kazanan, oyunu kazanmış sayılır. Oyunun uzamasıyla ilgili durum sadece o set içerisinde 21’e ulaşılmasını gerektiren maç skorunun 20 – 20 eşit skora erişilmesi halinde geçerlidir.

Masa tenisi nedir

Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

Masa tenisi nedir? nasıl oynanır? Masa tenisinde masanın uzunluğu 274 cm, genişliği 152 cm olarak sabitlenmiştir. Masanın yerden yüksekliğinin 76 cm olması gerekmektedir. Net olarak da bilinen file düzeneği, 15 cm 25 mm olmalıdır. Masa tenisinde topun çapı 40 milimetre olarak sabit tutulmuştur. Topun ağırlığı ise net olarak 2,7 gramdır.

Masa Tenisi Topunun Özellikleri

Masa tenisi topu, 4 cm çapındadır. 40 milimetre olarak belirlenen top büyüklüğü, hava dolu haliyle birlikte toplamda 2,7 gram olmak zorundadır. Beyaz veya turuncu versiyonlarıyla karşılaşmak mümkündür. Uluslar arası turnuvalarda bu iki renkte masa tenisi topları kullanılıyor. Farklı renkler ise aksesuar olarak veya amatör müsabakalarda kullanmak isteyenler için üretilmektedir. Topun ağırlaştırılması, malzemesinin değiştirilmesini, sekmesiyle ilgili süreci olumsuz etkileyecek bir etki uygulanması doğru değildir.

Masa Tenisi Raketi

Masa tenisi nedir? nasıl oynanır? Masa tenisinde raket, en az %85 oranında ahşap materyal kullanılarak imal edilmek zorundadır. Ağırlığı bu şekilde artacak ve el göz koordinasyonu açısından çok daha etkili bir hale gelecektir. Topa temas edecek bölümde pürüzsüz, topun gidişatını olumsuz etkilemeyecek bir materyal kullanılır. Bu materyal genellikle süngersiz lastik ve yapışkanlığı sağlamak için iç kısmı tırtıllı olan lastik olmak durumundadır. Bu lastiğin kalınlığı için 4 mm sınırlaması getirilmiştir.