Kategoriler
Spor branşını seç!

Pilates ve Yoga Arasındaki Farklar Nelerdir?

Son yılların en popüler sporlarından biri pilates iken diğeri ise yogadır. Durum böyle olunca kişiler yoga ve pilates yapmak konusunda kararsız kalıyor ve hangi spor dalına yönelmesi konusunda tereddüt yaşıyor. İkisinin de sakinleştirici ve bedeni rahatlatıcı durumu ile spor dalları çoğu zaman birbirine karıştırılsa da temelde derin farklılıkları yer almaktadır. Hangisi yapılırsa yapılsın beden daha fit bir görünüme ulaşırken esneklikte artıyor. Kaslar güçleniyor ve bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. İki spor branşı arasında kararsız kalanlar için aydınlatıcı bir yazı hazırladık. İyi okumalar.

Pilatesin Yararları Nelerdir?

Dileyen kişiler pilatesi aletsiz dileyen kişiler ise ekipman ile yapılabiliyor oluşu spora çeşitlilik ve farklılık katmaktadır. Vücudu güçlendiren ve esneten pilates ayrıca vücut koordinasyonunu da arttırmaktadır. Kasların uzayarak dayanıklılığını arttırırken evde veya spor salonlarında yapılabilmektedir. Pilates tercih edenler genellikle yoğun antrenmanlar yapmaktan hoşlanmaz ve hafif ve orta seviyeli egzersizler tercih edilir. Düzenli olarak yapıldığında duruş bozukluklarını giderirken aynı zamanda yaşam kalitesini de arttırmaktadır.

Yoganın Faydaları Nelerdir?

Yoga vücut ve ruhun birleşmesi amaçlı yapılan nefes ve esneme egzersizleri ile desteklenen bir spordur. Beden sağlığının yanında ruh sağlığının da iyileşmesi hedeflenirken vücut güçlenir esner ve şekillenir. Uzak doğu felsefesinin temelini oluşturduğu bu dal rahatlama odaklıdır ve kişilerin stres seviyesinin azaltılarak pozitif düşünce ve hayattan keyif almayı öğütlemektedir. Birbirinden farklı yoga stilleri arasından birini veya birkaçını tercih ederek beden zihin koordinasyonunu sağlayabilirsiniz.

Temel Farkları Nelerdir?

Pilates genel olarak vücudun sağlığını hedeflerken yoga ise ruhun sağlığına öncelik vermektedir. Bunun yanında pilates bedensel bir çalışma iken yoga hem bedensel hem de ruhsal yolcuğunun simgesidir. Pilates bedensel çalışma ile öne çıkarken yoga da ağırlıklı nefes egzersizleri yapılmaktadır. Her iki sporunda hareketlerinde farklılık bulunurken yoga nefes alışverişi üzerinden kontrol edilirken pilates ise kasların çalıştırılması üzerine kuruludur. Pilates beden sağlığı ve iç beden sağlığını olumlu etkilerken yoga ise daha manevi bir spordur ve kişinin bedeni ile zihni arasında köprü kurarak birleştirilmesi amaçlanır.

Dilerseniz İkisini de Deneyimleyebilirsiniz!

Hangi spor dalını seçeceğiniz konusunda kararsız kaldıysanız ve ikisinde de faydalanmak istiyorsanız bu mümkündür. Pilates ve yoganın ortak noktası esneklik kazandırmaktır ve yogada kazandığınız esnekliği pilates hareketlerinde kullanarak bedensel sağlığınızı koruyabilir ve vücudunuzun daha kolay şekil almasını sağlayabilirsiniz. Pilates egzersizleri sırasında kullanacağınız nefes alma tekniklerini yogada geliştirebilir ve günlük hayatınızda stresten arınırken bedensel olarak forma girme sürecini destekleyebilirsiniz. İki branşında faydaları araştırmalar sonucunda kanıtlanmış olup tek birinde çalışma yapmak konusunda hâkim bir görüş yoktur. Üstelik birbirini destekleyen iki branş olması ile hedefinize giden yolda emin ve doğru adımlarla daha hızlı bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Zinde, esnek, mutlu ve fit bir görünüm için pilates ve yogayı tercih edebilirsiniz.

Eğer şimdi siz de pilates ve yogaya başlamak isterseniz ihtiyacınız olan tüm “Pilates ve Yoga ürünleri” Sportive’de! Online Alışveriş için https://www.sportive.com.tr/sporlar-fitness-pilates-yoga/