Kategoriler
Spor branşını seç!

Pilatese Başlamak İstiyorsanız İhtiyaç Listesi

İster evde ister spor salonunda pilates yapmak istiyorsanız gerekliler listesini eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir. Çünkü bu ekipmanlar sizlere özeldir ve eşyalarınızın başkası ile kullanılması hijyen açısından önerilmez. Ne giymeniz gerektiğinden hangi ekipmanlara ihtiyacınız olduğu kadar gerekli tüm listeyi ayrıntıları ile bulabilirsiniz.

İlk İhtiyaç Pilates Matı

Minder olarak da tabir edilen pilates matı en çok kullandığınız ekipman olacaktır. Hareketlerin doğru yapılması için gerekliyken aynı zamanda sporcunun sağlığı açısından da gerekliler listesini en tepesinde yer alır. Pilates matı köpük ve kauçuktan imal edilirken kalınlıkları da değişmektedir. Uzmanlar önerilen pilates matı kalınlığının 1,5 cm olmasının yeterli olacağını söylemektedir. Daha kalın olmasında bir mahsur yokken ince olması istediğiniz performansı göstermenizi engellerken sakatlık ihtimalini de azaltmaktadır. Matı alırken dikkat edilmesi gereken ilk husus kaygan olmaması ve koyduğunuz zeminde sabit kalmasıdır. Sadece alt kısmı değil üst kısmının da kaygan olmaması gerekir. Egzersiz sırasında terlersiniz ve terin vermiş olduğu ıslaklık ile kayma ihtimaliniz ortaya çıkabilir. Ayrıca matında orta yumuşaklıkta olması önerilir. Sert matlar omurganızı ağrıtabileceğinden orta yumuşak mat seçilerek omurga sağlığı da korunmalıdır.

Dengenizi Arttırmak İçin Pilates Topu

Pilates esnekliği ve dengeyi arttırmak için tercih edildiğinden mutlaka size uygun bir pilates topu edinilmelidir. Bu top sayesinde dengenizi, postürü ve vücut koordinasyonunu arttırmanız mümkün olacaktır. Size uygun pilates topunu seçerken dikkat etmeniz gereken ilk özellik boyunuz ve kilonuz olmalıdır. Sizinle orantılı olmayan top kullanımında hareketleri yaparken zorlanabilirsiniz. Örneğin boyunuz 1,60 cm ise 55 cm top uygunken 1,70 boy için 75 cm top seçilmelidir. 1,90 kişiler ise 85 cm topu rahatlıkla kullanabilecektir. Pilates topu ile birçok egzersizde dengenizi arttırabileceksiniz. Bu topları bir kere şişirdiğinizde uzun süre hacmini koruyacağından her kullanıştan sonra indirmenize gerek yoktur. Bir şişme pompası ile şişirdikten sonra birkaç ay kullanabilirsiniz.

Pilates Çemberi ve Pilates Bandı

Kas gruplarını güçlendirmek için en fazla tercih edilen ekipman pilates çemberidir. Karın. Bacak, kalça, göğüs ve kol gibi birçok kas grubunu çalıştırabileceğiniz bu ekipman ağırlık olarak kullanılmaktadır. Kasların güçlenmesi dengenize de etki edecekken aynı zamanda daha fit bir görünüme kavuşmanızda size yardımcı da olacaktır. Pilates bandı ise direnç bazı olarak da adlandırılmaktadır. Kalça, omuz, kol, sırt, bacak veya diğer bölge kaslarınızı güçlendirmek için egzersizlerinizde olmazsa olmaz parçalardandır. Pilates banlarının direnç seviyeleri farklıdır ve yeni başlayacak iseniz en açık renk olan hafif dirençliyi tercih ederken kaslarınız güçlendikçe koyu renkli bantları kullanabilirsiniz.

Ne Giymelisiniz?

Pilates yaparken ekipman kadar kıyafet seçimi de önem taşımaktadır. Hareketli bir egzersiz olacağından sizi sıkan veya hareket alanınızı daraltan kıyafetler uygun değildir. Rahat hissedeceğiniz çok bol ve çok dar olmayan tüm kıyafetler uygunken terleyeceğiniz için pamuklu veya ter emici kumaş özellikli giysiler tercih edilir. Evde dilerseniz ayakkabısız bir şekilde de egzersiz yapabileceğiniz hatırlatmak isteriz.