Kategoriler
Spor branşını seç!

Rugby Nedir? Nasıl Oynanır?

Rugby oyununda kask, dizlik, omuzluk, kolluklar ile oyuncuların fiziksel herhangi bir zarar görmemesi sağlanmaktadır. Topu rakip takımın sayı bölgesine taşımak amaçtır. Rugby oyunu Rugby nedir? nasıl oynanır? Koşucular, savunma yapan oyuncular, rakibin savunmacılarını oyalamakla ve yakalamakla görevli olan scrum oyuncuları bulunur.

Rugby Kuralları

40 + 40 dakikalık 2 devre üzerinden oynanan rugby oyunu, fiziksel efor ve rakiple bire bir mücadele gerektirmesi açısından oldukça yüksek performansa neden olmaktadır. Maç sonucunda rakibinden daha fazla try yapan takım değil, toplam sayısı daha yüksek olan takım maçı kazanır. Oyunda rakibin üzerine atlayıp onu yere yapıştırmak, sarılmak, topu elinden almak, tutmak ve çekmek serbesttir.

Rugby Sayı Çeşitleri

Rugby nedir? nasıl oynanır? Top elindeyken koşarak çizgiyi geçen oyuncu, takımına TRY sayısıyla 5 puan kazandırır. Try yapmayı başaran takım, topun yere konulduğu ve ayakla şut çekilmesine yönelik bir hakka daha sahip olur. Eğer bu şut başarılı olur ve iki direk arasından geçerse, 2 sayı daha kazanılır. Devam eden oyunda, topa ayakla vurarak atılacak gol ise 3 sayı kazanılmasını sağlayacaktır.

Rugby nedir

Rugby Oyuncularının Görevleri

Rugby oyununda oyuncuların görevleri, her sayı sonrasında ilk hücum pozisyonunun alınmasının ardından devam eder. Oyuncuların görevleri şunlardır;

 • 1 numaralı oyuncu, ön tarafta bulunan üçlü içerisinde yer alır. Prop pozisyonuna sahip bir oyuncu olması nedeniyle, gücün ve fiziksel performansın önemli olduğu bir yapıya sahiptir. Koşucu olarak değil, direnci ve rakip oyuncunun yakalanmasıyla ilgili görevleri üstlenir. Kramponları diğerlerinden farklıdır ve daha uzun çiviler ile yere daha sağlam basmasını sağlar.
 • 2 numaralı oyuncu hooker pozisyonundadır. Scrum pozisyonunda orta kısımda bulunan bir oyuncudur. Başlangıçta, topu arka tarafa gönderir ve rakiplerin pozisyonunun bozulması için gerekli eforu sarf ederek hücuma başlar.
 • 6 numaralı oyuncunun pozisyonu flanker ve wing forward olarak belirlenmiştir. Güçlü ve hızlı oyunculardan seçilmektedir. Top kendi takımındaki oyunculardayken boşluğa kaçar ve rakiplerden uzak kalmaya çalışır. Top kendine geldiğinde atağa çıkabilmek için en uygun pozisyonu kollar, rakiplerin konumlarına göre yer alır.
 • 7 numaralı oyuncu flanker pozisyonunda görev almaktadır. 6 numarada olduğu gibi, rakiplerden uzak ve her an top gelmesi için boş bir bölgede yer almakla görevlidir.
 • 8 numaralı oyuncuya 8. adam denmektedir. Hem hücumda hem savunmada etki gösterebilir.
 • 9 numaralı oyuncu, oyunu kuran kişidir. Oyunun sıkıştığı ve ilerlemenin durduğu noktada bu oyuncu devreye girer ve oyunun açılmasını, hücumun sürmesini sağlar. Rakip takımın kanacağı hamleler yapmak ve topu bir an önce hücumda başarılı olunacak noktaya aktarmakla görevlidir.
 • 10 numaralı oyuncu, 9’un görevi de dahil olmak üzere en çok iş yapan oyuncudur. Hem oyunu koordine etmek hem koşmak hem de atağın devamlılığı için her an boş noktada olmak zorundadır. Top kendindeyken kaptırmamak için mücadele eden bir takım arkadaşına yaklaşır ve topu alarak, diğer takım arkadaşlarına aktarır.
 • 11 numaralı oyuncu WSW weak side wing pozisyonunda görev almaktadır.
 • 15 numaralı oyuncu fullbank pozisyonunda yer alır. Savunmada son noktadadır. Topun çizgiyi geçmesini engellemek için görevli olan son kişidir. Topla gelen rakibi indirmek gibi bir görevi bulunur. Takım arkadaşlarından en uzak bölgede ve çizgiye en yakın bölgede yer alır. Koşucuların engellenmesi için tek hamlelik şansı olması nedeniyle, yere indirme konusunda uzmanlaşması gerekir.

Rugby Oyunundaki Pozisyonlar

 • 3 numaralı oyuncunun pozisyon adı proptur.
 • 4 numaralı oyuncunun pozisyon adı locktur.
 • 5 numaralı oyuncunun pozisyon adı locktur.
 • 12 numaralı oyuncu inside centre pozisyonundadır.
 • 13 numaralı oyuncu outside centre pozisyonundadır.
 • 14 numaralı oyuncu strong side wing pozisyonundadır.

Oyuncuların pozisyonları, hücumda ve savunmada farklı bir konum almalarını ve görev üstlenmelerini sağlar. Hızıyla öne çıkan oyuncular olacağı gibi, fiziksel özellikleriyle ve rakip oyuncularla kafa kafaya gelmesini, yere indirmesini gerektirecek oyuncular da bulunur. Rugby nedir? nasıl oynanır? Oyuncuların fiziksel özelliklerine, oyun kurma becerilerine, hızlarına bağlı olarak pozisyonlar değişiklik göstermektedir.