Kategoriler
Spor branşını seç!

Sağlığa İyi Gelen Sporlar

Kronik rahatsızlıklardan korunmak ve olası hastalıkları en az indirgemek için Dünya Sağlık Örgütü haftada 5 saat mutlaka spor yapılması gerektiğini açıkladı. Sporun birçok hastalığın önüne geçilmesi ve iyileşme sürecinde etkili olduğu kabul edilmiştir. Sağlıklı bireyler ise rahatsızlıkların önüne geçilmesi için spor yapmaları tavsiye edilmektedir. Bireyin sağlık durumu varsa olası rahatsızlıklarının da göz önüne alınarak uygun bir spor programı çıkartılmalıdır. Sağlığa iyi gelen sporların detaylı listesi yazımızda.

Yürüyüş Listenin Başında

Düzenli yürüyüşlerin yapılması sağlık açısından oldukça önemlidir. Yürümek özellikle baldır, bacak ve kalçadaki kasların gelişmesi için etkilidir. Eklem sağlığını korumak içinde etkili olan bu spor dalı aynı zamanda kalp sağlığını da korumak da etkilidir. Yürüyüş yaparken dilerseniz açık alanları dilerseniz koşu bandını tercih edebilirsiniz. Koşarken daha fazla efor sarf etmek ve spordan aldığınız verimi arttırmak için uygun eşofman veya kıyafet tercih etmeyi ihmal etmeyin. Yürüyüş yaparken özellikle bacaklar daha hareketli olduğundan bacak rahatsızlığı olanların doktorlarına danışması gerekirken tempolu yürümek ve koşmak isteyen kişilerin yine kalp rahatsızlığının olmaması önemlidir.

Esneklik İçin Pilates

Sağlık için yararlı olan bir diğer spor dalı ile pilatestir. Beden ve zihin bağlantısını kurmada kişiye yardım ederken aynı zamanda esnekliği arttırırken kas yapısını da kuvvetlendirmektedir. Hafif egzersizler ile sağlığınızı korurken daha sıkı ve daha düzgün bir fiziğe de sahip olabilirsiniz. Dilerseniz uzman eşliğinde spor salonlarında yapabileceğiniz gibi dilerseniz ekipmanlı veya ekipmansız şekilde evinizde de yapabilirsiniz. Bu spor dalı karın ve göğüs bölgesini çalıştırdığından omurga rahatsızlıklarının iyileşme sürecini hızlandırırken aynı zamanda fıtığa da iyi gelmektedir. Rahatsızlığı olan kişiler doktorlarının izni ve yönlendirilmesi ile egzersiz programını oluşturmalıdır.

Yüzerken Güçlen

Tüm vücut sporları arasında en etkilisi olarak bilinen yüzme egzersizi metabolizmaya doğrudan etkilidir. Kasların güçlenmesini sağlayan ve dayanıklılığı arttıran bu egzersizlerde pek çok hastalığın önüne geçebilirken özellikle eklem sorunlarına iyi gelmektedir. Eklemleriniz ile ağrılarınız var iken suda yapacağınız hareketlerde bu ağrıyı hafifletebilir veya dindirebilirsiniz. Kilo vermek isteyen kişiler de yüzerek yağ yakma sürecini hızlandırabilirsiniz. Sağlığınızı korumak için haftada 3 gün egzersiz yapabilirken sağlığınızı korumak doktorunuza danışmadan egzersiz çalışmalarınızı yürütmemeniz gerekmektedir. Ayrıca tüm vücut egzersizlerinin yanı sıra alt bölge veya üst bölge çalışmalarını da sürdürebilirsiniz.

Dinginlik İçin Yoga

Stres seviyesini azaltmak ve nefes çalışmalarını yapmak için yogayı hayatınıza davet edebilirsiniz.  Pilates gibi esnekliği sağlamak adına etkilidir. Hafif tempoda ve vücudunuzu rahatlatmak adına yoga çalışması yapabilirsiniz. Yoga sadece dinginliği değil formda kalmak içinde etkilidir. Çok fazla efor harcamadan dilediğiniz seviyede egzersiz yapabilirsiniz. Yine isterseniz evinizde isterseniz grup çalışması ile yapabilirsiniz. Bu beş spor dalı Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilmekte olup sağlığınız için yapmak istiyorsanız uzmandan yardım almanızı tavsiye ederiz. Sağlıkla kalın, sporla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir