Kategoriler
Spor branşını seç!

Savunma Sporlarının Yararları Nelerdir?

Savunma sporları yahut dövüş sporları rekabeti sonuna kadar hissedeceğiniz aynı zamanda mücadeleci ve karşı tarafın hamlelerini okuyabileceğiniz kişisel, fiziksel ve bilişsel yararları ile bilinmektedir. Kendini savunmayı öğrenmek kişinin özgüvenini arttırırken öz saygısı üzerinde de etkilidir. Ayrıca ben temelli olmadan rakibe saygı duyup rakibin savunma mekanizmasını da gözleyerek otokontrolü sağlayan ve bazı kurallar çerçevesinde dost hane tavırlarla gerçekleştirilmektedir. Savunma sporlarında kişi bir veya birden fazla spor branşını tercih edebilirken tercih ettiği branşa yönelik tüm kuralları öğrenmek zorundadır. Savunma sporlarının yetişkin ve çocuklar için yararlarını detaylı araştırdık.

Savunma Sporunun Etkileri Nelerdir?

Kişiye esneklik, çeviklik ve güç sağlarken aynı zamanda fiziksel ve psikolojik gelişimi de geliştirmektedir. Savunma sporlarında kişi öz denetimini de arttıracağından olaylar karşısında fevri tavırlar sergilemek yerine daha soğukkanlı davranacak ve kendisini olaylara karşı daha dengeli ve mantıklı davranabilecek seviyeye taşıyacaktır. Savunma sporlarında çalışmalar yapan kişi derin nefes alarak ortamdan uzaklaşacaktır. Kişi bu konuda uzmanlaşacak olduğu için hem kendini güvende hissederken hem de doğru karar alarak kendisini kavgadan uzak tutacaktır.

Dövüş Sporlarının Ağırlık Çalışmalarına Etkisi Var Mı?

İki antrenmanda güç ve çevikliği arttırdığı için birbiri ile bağlantılı olduğunu düşünebilirsiniz. Ağırlık antrenmanı yapan kişiler güçleneceği için savunma sporlarında da bu gücü kendini müdafaa ederken kullanabilir. Araştırmalar savunma sporları ve ağırlık antrenmanları yapan kişilerin ilerlemelerinin daha hızlı olduğunu kaydederken aynı zamanda yeteneklerinin de daha fazla ortaya çıktığı sonucunu bizlere vermektedir. Ağırlık antrenmanlarında vücudunuzun hantallaşmadan ve çok fazla gelişmeden güçlenmesini sağlamak istiyorsanız yine savunma veya dövüş sporları antrenmanları da yapabilirsiniz. Yüksek performans hedefliyor ve iki alanda da ilerlemek istiyorsanız iki spor branşının antrenmanlarını karma hale getirerek çalışmalarınızı yapabilirsiniz.

Tazelenmek İsteyenler

Birçok kişi günün yorgunluğunu bahane ederek spordan uzaklaşmaktadır. Bütün spor dallarında geçerli olduğu gibi savunma sporlarında da dikkatinizi tamamen antrenmanınıza vereceğinden günün stresinden kurtulacak ve kendinizi tazelenmiş ve bilişsel anlamda dinlenmiş bir şekilde sporun sonunda görebilirsiniz. Bu motivasyon ile branşınızda daha fazla ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir?

Dövüş veya savunma sanatları öncelikle çocukların daha dingin ve mantıklı davranma eğilimlerini arttırmaktadır. Yaptığı spor ile çocuğun saldırgan tavırlara girişeceğini düşünmek yanlış olur çünkü sporun erdemini kavrayarak daha agresif çocukların savunma sanatlarını öğrendikçe daha sakin tavırlar sergilediği gözlenmiştir. Bu spor sadece çocuğun enerjisini tazelemesine yardımcı olmazken aynı zamanda ona öz kontrol, özgüven, özsaygı ve erdemli davranma davranışları da kazandıracaktır. Takım sporlarına yatkın olan yahut bireysel çalışmak isteyen çocuklar içinde uygundur. Bu spor ile çocuk hem kendini ve karakterini şekillendirirken hem de karşısındaki kişinin duygu durumunu özümsemeye çalışacaktır. Ayrıca gelişim çağındaki çocukların büyümesini desteklerken kaslarının da güçlenmesini sağlar. Hafızasını güçlendirirken stresini atabileceği bir platform oluşturmuş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir