Kategoriler
Spor branşını seç!

Size Uygun Trekking Çeşidi Hangisi?

Halk arasında yürüyüş olarak tabir edilen trekking genel esası ile doğa yürüyüşü olarak tanımlanabilir. Merakı dışında doğa yürüyüşüne çıkan herkes kendisini trekking sever olarak tanımlasa da aslında trekking kendi içerisinde çeşitli dallara ayrılmaktadır ve birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu alanda uzmanlaşmak ve aldığı keyfi arttırmak isteyenlere trekking çeşitlerini konu edineceğiz.

Nedir?

Özel yürüyüş şekli olan trekking genellikle doğal yaşamın sürdüğü beşerî unsurların çok fazla yer almadığı, bakir ve doğal yollardan oluşan spor çeşididir. Kemiklerin güçlenmesini sağlarken aynı zamanda kasların da çalışması ile kişinin sağlık durumu yükselir. Şehirden uzakta doğa ile iç içe temiz hava ve bol oksijende vakit geçirmek sadece bedene değil psikolojik olarak da olumlu sonuçlar vermektedir. Dileyen kişiler günü birlik yürüyüş yapabilirken dileyen kişiler yürüyüş rotalarında konaklayabilir. Zevkinize en uygun trekking çeşitleri için okumaya devam edebilirsiniz.

Konaklamalı Backpacking

Bu türde kişinin yürümesi gereken yol uzundur ve bu sebepten rotasında konaklaması gerekir. Yürüyüş esnasında sporcu ekipmanlı hareket eder ve yorulduğu dönemlerde uyku tulumunu çıkararak dinlenme molası erir. Genellikle sporcular sabahın erken saatlerinde yürümeye başlarken akşam saatlerinde konaklar ve geceyi nispeten korunaklı bir alanda geçirir. Bu sebeple kamp severlerde genellikle bu çeşidi tercih eder. Ancak burada kamp gibi çok fazla teçhizat taşınmamalıdır. Çünkü sporcu tüm yükünü sırtında taşıyacaktır. Geceyi doğal ortamda geçiriyor olunacağından kıyafet seçiminde özenli davranılmalı ve yürüyüşün yapılacağı dönem hava koşulları mutlaka irdelenmelidir.

Planlı Yürüyüş

Bu yürüyüşün süresi yine uzundur ve kişiler başlamadan önce dinlenme rotalarını belirler. Backpacking gibi akşam saatlerinde değil belirlenen noktalara gidildiğinde mola verilir. Sporcuların yanlarında rotalarını belirleyen haritaları vardır ve belirlenen güzergahın dışarına çıkılmadan sonuca gidilir. Rotalı yürüyüşten hoşlanan sporcular en fazla Likya Yolu’nu tercih etmektedir. Dinlenme molalarında dileyen sporcu konaklama da yapabileceğinden yanında uyku tulumu gibi ekipmanlar taşıması keyfidir.

Maceraperestler İçin

Macera arıyorsanız keşif amaçlı yürüyüşler düzenleyebilirsiniz. Burada canınız hangi yöne isterse o yöne gitmekte özgürsünüzdür ve rotayı sporcu belirleyecektir. Buradaki en önemli husus sporcunun bölgeyi önceden dikkatli şekilde incelemesidir. Ön çalışma yapmadan yola çıktığınızda maceranın ötesinde tehlikeli durumlarla karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Bu sebepten en azından bölge hakkında bilgi edinerek ve olası rotalarınızı belirleyerek kötü sonuçlar almaktan kurtulabilirsiniz. Yanınıza yeteri kadar su, yedek kıyafet ve koruyucu ekipman almayı ihmal etmeden keşif için dilediğiniz noktaları yürüyerek heyecanın doruklarına çıkabilirsiniz.

Hiking

Hiking ile trekking birbirinden ayrılsa da çeşitlerinden biri olarak görmek mümkündür. Bu türde rota yola çıkmadan belirlenir ve kişi dilerse konaklayabilir. Ova, vadi, dağ, şelale veya orman gibi birçok farklı alan rota olarak belirlenebilir. Kişi rotasına uygun hareket ederek yemek ve konaklanacak ise gerekli ekipmanlarını yanında götürerek sağlıklı bir yürüyüş gerçekleştirebilir.