Kategoriler
Spor branşını seç!

Snowboard İçin Altın Değerinde Tüyolar

Geçmiş zamanda iki kayakla yapılan kayak popülerken sıradanlığı getirmesi ile tek kayak ile yapılan snowboard daha fazla kişi tarafından tercih edilmeye başlandı. İki kayak ile kaymaktan daha eğlenceli ve daha adrenalin dolu olan snowboard özellikle sınırlarını zorlamayı seven ve nefes kesen yerlerden kaymaktan hoşlanan kişilerin en sevdiği aktivite haline geldi. Özellikle sosyal medyada popülerliğini arttırmak ve göze hitap etmek için snowboard ile çekilen fotoğraflar oldukça iyi beğeni aldığından adrenalin tutkunları da snowboard öğrenebilmek için sıraya girdi. Sizde bu ve benzeri sebeplerden ötürü snowboard yapmak istiyorsanız işinizi kolaylaştırmak ve pratik bilgiye sahip olmak için tüm detayları yazımızdan takip edebilirsiniz.

Dengenizi Sağlamak Önemlidir

Snowboard tahtasında en önemli olay dengenizi sağlamaktır. Bunun için öncelikle rahta üzerinde dimdik durmak yerine tahtaya paralel olarak vücudunuzu konumlandırmanız gerekmektedir. Tahta üzerinde ani hareketler yapmadan çok fazla öne doğru kaymadan hafif kavisli bir vücut ile dengede durmayı başarabilirsiniz. Etrafa bakışınız ise kafanızı öne doğru uzatmadan omuzlarınız üzerinden etrafı gözlemek olmalıdır. Yokuş aşağı kayarken bu duruş yeterli olurken önünüze engel çıktığında bacaklarınızı kırarak tahtanın önünü çok az kaldırmanız engeli aşmanız gerekmektedir. Eğer tümsekleri dik bir tahta ile karşılarsanız tahta ayağınızın altından kayar ve düşebilirsiniz. Düşerken sakatlanma veya bir yerinizi incitme ihtimaliniz olabileceğinden tümseklere karşı hazırlıklı ilerlemeniz gerekmektedir.

Nasıl Hareket Edeceksiniz?

Snowboard üzerinde dengede kalmayı başardıktan sonra yön vermeyi sağlayabilmek için öncelikle dikkat etmeniz gereken dengenizi bozmadan hızınızı korumak olacaktır. Yavaş giderken tahta daha zor yönleneceğinden hızlı giderken yön çalışması yapmanız gerekir. Sağa veya sola doğru döneceğiniz zamanlarda daha fazla hızlanarak döneceğiniz yöne doğru vücut ağırlığınızı vererek başarılı bir dönüş yapabilirsiniz. Vücut ağırlığınızın tamamını hangi yöne verecekseniz o yöne doğru tahta hareket edecektir ve zamanla bu hareketi istemsiz kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Düştükten Sonra Nasıl Kalkacaksınız?

Snowboard yaparken özellikle ilk zamanlarınızda düşmeniz kaçınılmazdır. Dengenizi kaybettiğiniz için sık sık düşebilirsiniz. Burada dengenizi kaybetmeden önce düşeceğinizi tahmin ederek size en az zarar verecek düşüşü gerçekleştirmeye çalışmak gerekirken düşerken kendinizi kasmak yerine vücudunuzu olabildiğince yere yakın konumlandırmanız sizi koruyacaktır. Yeni öğreniyorsanız özellikle sırt üzeri düştüğünüz zaman kendi çabanızla kalkmakta zorlanabilirsiniz. Bu pozisyonda sırtınızı yere dayayarak dizlerinizden de güç alarak tahtayı kalkabileceğiniz yere konumlandırıp dizlerinizden destek alarak doğrulmanız gerekmektedir.

Evde Pilates Topu İle Çalışabilirsiniz

Burada en önemli husus vücudun dengede kalmasını sağlamaktır. Denge konusunda kendinizi eğitmek için pilates topundan yardım alabilirsiniz. Pilates topu üzerinde durmaya çalışarak vücut dengenizi ve koordinasyonunuzu arttırmak sadece snowboard için değil diğer aktivitelerde de size yardım edecektir. Ayrıca daha önce hiç tek kayak ile kaymadıysanız mutlaka bir uzmandan yardım alarak sizi başlangıç için uygun konuma getirmesini de sağlayabilirsiniz.