Kategoriler
Spor branşını seç!

Spor Yapan Çocuklar Öndedir!

Sporun yetişkinler üzerindeki olumlu etkilerinden daha mühim olan bir konu sporun çocuklar üzerindeki etkisidir. Ağaç yaşken eğilir atasözünü referans olarak kabul ederek spor yapan çocukları mercek altına aldık. Spor çocuklar üzerinde hem bedensel hem de zihinsel olarak geliştirici etkiye sahipken küçük yaştan itibaren düzenli spor yapan çocukların yaşam kalitesi artarken doğal vücut sağlığı da korunuyor. Özellikle büyüme ve gelişme döneminde çocuklar üzerinde sporun olumlu etkileri azımsanmayacak kadar önemlidir. Sporun çocuklar üzerindeki etkisine göz atalım.

Bilinçli Ebeveyn

Burada en büyük iş çocukların ailelerine düşeceğinden öncelikle ailelerin davranışlarını irdelemek gerekecektir. Çocuğunuza senin tek işin ders çalışmak gibi bir yaklaşımla gelmek yerine birden fazla alanda başarılı olabileceğini vurgulayarak yetenek ve isteğine göre onu en az bir spor dalına yönlendirebilirsiniz. Yaş grubuna, fiziksel yapısına uygun olacak ve sağlığını koruyacak alana yönlendirerek okul başarısına da olumlu katkılarda bulunabilirsiniz. Çocuğunuzu her zaman desteklemeli ve onun başarılı olacağını konusundaki inancınızı gösterebilirsiniz. Uzmanların ortak görüşü ailelerin çocuğu bilinçli olarak yetiştirmesi yönündedir. Örneğin üniversite sınavına hazırlanan bir çocuk zaman yönetimi konusunda sorun yaşıyor ise bu disiplinli ve düzenli çalışmadığının göstergesidir. Düzenli kitap okumak gibi düzenli spor yapmak da okul başarısı üzerinde oldukça etkilidir. Bu ve benzeri sebeplerden çocuğunuza ilk adımı atmasında yardımcı olmak sizin elinizdedir.

Spor Yapan Çocuklar Öndedir!

Mutlu ve Uyumlu Çocuklar

Spor yapmak çocuğun disiplinini arttırırken aynı zamanda başarının da tadına daha hızlı bakabilmektedir. Ayrıca spor evrenseldir ve dünyadaki bütün çocuklar üzerindeki etkisinin aynı olması ve onlara benzer duygular açması daha kaliteli bir neslin yetişmesini sağlarken spor sayesinde yeni arkadaşlar edinerek de aynı zamanda sosyalleşecektir. Spor yapan çocuklar ister takımlı ister bireysel olsun benzer sporu yapan çocuklar ile daha kalıcı ilişkiler kurarken ayrıca iletişimleri de güçlenmektedir. Ergenlik döneminde ise bu durumun önemi çok daha fazla anlaşılmaktadır. Çocuk enerjisini, öfkesini veya yaşadığı duyguları spora vererek çok daha azimli ve daha motive şekilde ilerlerken psikolojik olarak da desteklenecektir.

Disiplinli Çocuklar

Çocuklar arasındaki en büyük etken düzeni ve disiplini sağlamakta zorlanması veya sağlayamaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuklara eğlenceli ve sağlıklı olarak bu disiplini kazandırmak isteyen aileler ise uzmanlarında tavsiyesi ile çocuklarını istediği bir spora yönlendirmektedir. Merak duyduğu, yapabileceğine inandığı, içerisinde bulunmaktan keyif aldığı sporla ilgilenmek çocuklar genel hayatlarında da daha disiplinli ve daha düzenli hareket etmektedir. Çocuğun başarılı oldukça ve takdir gördükçe kendine olan güveni de artacağından okul hayatı da bu durumdan daha olumlu etkilenecek ve çocuk aldığı takdir duygusunu sürekli hale getirmek için daha fazla çabalayacaktır.

Zaman Yönetimi Öğrenilir

Her sporun kendine has bir düzeni ve disiplini bulunmaktadır. Çocuklar okul hayatı, spor hayatı, aile ortamı, arkadaşlarıyla vakit geçirme ve özel alan yaratma konusunda gününüzü doğru planlayabilmek adına zaman yönetimi konusunda doğal bir öğrenme sağlamaktadır. Öz denetimi artan çocuklar nitelikli insan olma yolunda daha emin adımlarla ilerlerken sağlıklı yaşamak adına da ilk etkilerini çocukluk döneminden atacaktır.