Kategoriler
Spor branşını seç!

Spora Nasıl Başlanmalı?

Ülkemizde birçok kişi spora başlama noktasında çok hevesli olmasına rağmen bir türlü ilk adımı atamıyor. Burada önemli olan şey istemek. Eğer gerçekten hayatınızı bir düzene sokmak, zinde hissetmek, varsa fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, yüksek bir şekilde motive olmalı, hemen ardından bir plan dahilinde hareket etmelisiniz.

Öncelikle Hedefinizi Belirleyin

Birçok kişi spor yapmayı salt zayıflama yöntemi olarak görüyor. Ancak spor sadece kilolu insanların tercih ettiği bir aktivite değil. Son derece zayıf, fit insanlar da farklı egzersizler sayesinde formlarını koruyabiliyorlar. Bundan dolayı ilk olarak bir hedef belirlemeniz gerekiyor. Neden spor yapacağım sorusunun yanıtını vermelisiniz? Zayıflamak için diyorsanız ona göre bir program oluşturmalısınız. Eğer yağ ve kilo sorununuz söz konusu değilse, daha değişik bir plan üzerinden hareket edilmelidir.

Uygun Kıyafetleri Seçin

Artık spor yapmak için gerekli motivasyona sahip olduğunuza göre doğru bir kıyafet seçimi aşamasına geçebilirsiniz. Spor sırasında vücudunuzun her bölümünün hareket etmesi adına, rahat kıyafetlerden bir kombin yapabilirsiniz. Dünya devi birçok spor giyim markasının, sadece bu aktivite için tasarlamış olduğu kıyafetler var. Tişört, ayakkabı, şort, tayt ve hatta kol bandı gibi farklı materyaller tercih edilebilir. Böylelikle hareketlerinizin kısıtlanmasının önüne başarılı bir biçimde geçmeniz mümkün olacaktır.

Haftada Kaç Defa Spor Yapacaksınız?

Spor aktivitesinin ne kadar sık yapılacağı çok önemli bir konudur. Eğer tek başınıza spor yapacaksanız, hafta en az 3 gün bunu gerçekleştirmeniz gerekmekte. Ancak genellikle 5 gün, birçok uzman tarafından tavsiye edilen süredir. Elbette bu sürenin belirlenmesinde hangi amaçla spor yapacağınız çok mühim bir konudur. Buna ek olarak gün içinde kaç dakika ya da kaç saat bu aktiviteyi gerçekleştireceğiniz de önem arz eder. Bunun için ilk spor deneyimi sırasında nabzınızı kontrol edebilir ve ona göre bir program hazırlayabilirsiniz.

Yalnız mı Arkadaşlarla mı?

Spor yapmak isteyenlerin bunu tek başlarına yapıp yapmayacağı da aslında çok önemli. Çünkü bazı kişiler, sıkıldıklarını söyleyerek arkadaşlarıyla bu tip bir aktiviteyi yapmak istediklerini ifade ediyorlar. Bunun birçok değişik avantajı da beraberinde getirdiğini söylemek lazım. Çünkü arkadaş ortamında yapılan spor sırasında daha iyi bir biçimde motive olabilirsiniz. Bunun yanı sıra odaklanma konusunda problem çekenler, arkadaşlarının teşviki sayesinde daha etkili bir sonuç alabilir. Elbette bu durum herkes için geçerli değil. Çünkü tek başına spor yapmaktan keyif alan, kulalıkla müzik dinleyerek egzersizlere konsantre olan birçok insan var. Seçim yapmak size kalmış.

Hangi Spor?

Spor son derece geniş bir kavram. Bunun içine salt branşlar da fitness da giriyor. Bundan dolayı bir tercihte bulunmak gerekiyor. Bizim tavsiyemiz ise daha önce yaptığınız ya da sevdiğiniz bir spor dalını seçmeniz. Örneğin koşu oldukça idealdir. Her sabah işe gitmeden önce bu aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. Son yıllarda sayısı günden güne artan fitness salonlarını da unutmamak lazım. Böyle mekanların sunmuş olduğu en büyük avantaj ise değişik amaçlara yönelik birçok farklı spor dalının yapılmasına olanak sağlamasıdır. Buna göre bir karar verin ve sporunuza başlayın.

Beslenme ve Uyku Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Spor yapacak olan kişilerin unutmaması gereken konuların başında bu aktivitenin birçok alışkanlığınızı değiştireceğidir. Artık sporu hayatınıza dahil ettiğinize göre, bundan böyle yemenize ve içmenize de dikkat etmelisiniz. Özellikle yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı. Yeterli bir şekilde uykunuzu almalısınız. Böylelikle farkı çok kısa bir zaman dilimi içerisinde görmüş olacaksınız. Düzenli bir şekilde spor yapmanız gerektiğini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir