Kategoriler
Spor branşını seç!

Su Topu Nedir? Nasıl Oynanır?

1870 yılından beri oynanan su topu oyunu, dünya genelinde turnuvaları düzenlenen en popüler oyunlardan biridir. Su topu nedir? nasıl oynanır? Su topu oyununda top sadece tek elle top tutulabilir. Topun iki elle tutulması, suyun altına sokulması, oyuncuların birbirlerini itmesi yasaktır. Havuz içerisinde oynanan bu oyunda kaleler son derece geniş olduğu için, sıklıkla şut atılmaktadır. Hentbol ile benzerlik göstermesine karşın, havuzda oynanan ve yüksek kondisyon gerektiren bir oyundur.

Su Topunda Oyun Süresi

7 dakikalık 4 devrede oynanan su topu oyunu, 28 dakika süren bir müsabakada performans gösterilmesini gerektirir. Her bir devre sonunda, takımların dinlenmesi ve antrenörlerinden taktik alması için 2 dakikalık molaları bulunur. Beraberlikle sonuçlanan maçlardan sonra bir takımın kazanması gereken müsabaka yapısı bulunuyorsa, 3 + 3 toplamda 6 dakikalık 2 devre daha oynanır. Eğer maçın uzatma devreleri de sona erdikten sonra da beraberlik bozulmamışsa, “Altın gol” adı verilen ve ilk gol atanın kazandığı bir devreye geçilir.

Su Topu Kuralları

Su topu oyununun kuralları, oynanış şartları ve oyun demirbaşlarıyla ilgili detaylar şu şekilde belirlenmiştir;

 • Oyunda takımlar 7’şer oyuncudan oluşur.
 • Kalelerin yüksekliği 90 cm, genişliği ise 3 metre olacak şekilde belirlenmiştir.
 • Takımlarda 13’er oyuncu olmasına karşın, bunlardan 7 tanesi havuzdadır.
 • Kaleci sadece 1 oyuncu olabilir ve diğer oyuncu hücum ve savunma amaçlı sudaki yerlerini alırlar.
 • Oyuncuların her birinde bone olur ve o maç itibariyle 1 ile 13 arasında her bir oyuncuya farklı numara verilir.
 • Atak yapma süresi, top o takımda olduğu ilk andan itibaren geçerlidir ve toplamda 335 saniyedir. Bu süre içerisinde atağın bir şekilde sonlandırılması gereklidir. Atak sona ermediği takdirde, hakem tarafından top alınır ve diğer takımın oyuncularına verilir. Atak sırası onlara geçer.

Su Topu Nedir

Su Topu Nasıl Oynanır?

Su topu oyununda oyuncular tek elleriyle topu rakip kaleye yaklaştırmak, pas vermek ve topu rakipten korumak durumundadır. Topun kaptırılması, rakibin atağının başlaması anlamına gelecek ve savunma ve hücum pozisyonları alınacaktır. Su topu nedir? nasıl oynanır? Su topunda topu suyun altından götürmek, kural dışı bir hareket yapmak yasaktır.

Su Topunda Oyundan Atılmak

Faullerin çok ağır bir hareket içermesi durumunda oyundan ihracı gerektiren karar alınmasına uygun bir oyundur. Oyundaki atılma kuralı, oyundan 20 saniyeliğine çıkarılmaya yönelik bir kuraldır. Bu süre boyunca oyunda yer alamaz ve takımınızı eksik bırakırsınız. Eğer 3 kez bu cezayı alırsanız, oyundan tamamen çıkarsınız ve yerinize başka bir oyuncu girer.

Oyunda baştan sona kadar 7’ye 6 bir şekilde eksik kalmak ve maça eksik devam etmek gibi bir durum söz konusudur. Sakatlamaya yönelik bir müdahale tespit edilmesi halinde, direkt olarak oyundan ihraç gerçekleşir ve o takım 1 kişi eksik olarak devam eder. Yerine başkası giremez.

 • Top elinde olmayan bir oyuncuya, topa müdahale haricinde sert hamle yapmak, vurmak veya tekme atmak vb. durumlar.
 • Oyuncunun elinde top olup olmaması fark etmeksizin tekme atmak, küfretmek veya vurmak
 • Hakemle konuşmaya çalışmak
 • Rakibin suratına su atmaya başlamak
 • Rakibin faul sonrası yapacağı atış esnasında rakibe veya topa müdahale etmek

Su Topu Oyuncu Değişikliği

Su topu nedir? nasıl oynanır? Bir oyuncunun havuzdan çıkıp diğerinin girebilmesi için gol olması, mola olması veya devre arası olması gereklidir. Çıkması zorunlu hale gelen; sakatlanan bir oyuncu olması halinde, o oyuncunun kalenin arkasına geçmesi ve oradan çıkması istenir. İki takım da mola alma hakkına sahiptir. Mola yapılabilmesi için, antrenörler tarafından hakeme iletilmesi gerekiyor.