Kategoriler
Spor branşını seç!

Takım Sporu Yapmanın Faydaları

Takım Sporu Yapmanın Faydaları; Takım sporu yapmak başlı başına bir sorumluluktur. Öncelikle kişinin iş birliği içerisinde hareket etmesi ve uyumlu olması gerekir. Takım sporu tek başınıza yapabileceğiniz bir spor olmadığı için takım sporu yapmak istiyorsanız gruba dahil olma fikrine sıcak bakıyor olmanız gerekir. Arkadaş çevrenizle tanıdığınız insanlarla faaliyet yapabileceğiniz gibi dilerseniz sosyal alanlarda yeni arkadaşlarınız ile spor yapabilirsiniz. Takım sporlarında rekabet bireysel spor dallarından farklıdır. Burada rakibiniz doğrudan karşı takım iken ayrıca mevkiidaşınız olan sporcu ile de rekabet etmek zorunda kalırsınız.  Eğlenceli olduğu kadar heyecanı da yüksek olan takım sporlarını tanımak ve sizlere faydalarını merak ediyorsanız detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Hangi Spor Dalları Takım Sporudur?

Takım sporu birden fazla takımın karşılaşmasına verilen genel isimdir. Burada takım birlikte hareket ederken uyum içerisinde olmak zorundadır. Ülkemizde en fazla tercih edilen takım sporları:

  • Futbol
  • Basketbol
  • Voleybol
  • Kürek
  • Hentbol
  • Yelken
  • Atletizm

Gibi spor dalları öne çıkmaktadır. Sıralananlar sadece bir tercihken size en uygun spor dalını seçmeniz gerekmektedir. Takım sporu demek takımın bir uzvu olmak anlamına gelir ve beraber hareket edilir ise başarılı sonuçlar elde edilir. Takımı bir insana benzetecek olursak eğer bir insanın kolu ya da bacağı gerekli işlevini yerine getiremez ise denge bozulur ve beden düşer. Takımda bir beden gibi kontrollü, dengeli ve uyumlu hareket etmelidir. İster hobi olarak ister profesyonel anlamda takım sporu oynayın her zaman uyumlu olmanın önemini kavramak gerekir.

Takım Sporu Yapmanın Faydaları
Takım Sporu Yapmanın Faydaları

En Yaygın Takım Sporu Futbol

Dünyada ve Türkiye’de en yaygın ve en fazla tercih edilen spor dalı kuşkusuz futboldur. Ülkemizde daha kız erkek fark etmeksizin çocuklar beşikten futbol aşkı ile büyütülüyor ve özellikle erkek babaları çocukları gibi kendilerini de fanatik olarak yetiştiriyor. Hal böyle olunca da futbol açık ara tercih edilen takım sporlarının başında yer alıyor. Amatör ve profesyonel olarak birçok çocuğun yolu futboldan geçiyor. Bu sporun seyir keyfinin yüksek olmasının yanı sıra rekabetinin de yüksek oluşu spor severleri çevresinde toplamaktadır. Futboldan sonra basketbol ikinci sırayı alırken voleybol ise üçüncülükte görülüyor.

Takım Sporlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar?

Tüm takım sporlarında olmazsa olmaz ilk özellik kuşkusuz ki uyum, denge, birlikte hareket etme ve empatidir. Çocukların büyürken sahip olması gereken birden çok özelliği verirken sadece çocuklar için değil yetişkinler içinde benzeri özellikler sahip olunması için değerlidir. Takım birlikte hareket ederken takım üyeleri tarafından destek alınması kişiliğin oluşmasında ve bireyin kendine güveninin gelişmesi açısından önemlidir. Çocuklarınızın sosyal olarak büyümesi ve gruba ait olma duygusunu geliştirmek istiyorsanız isteğine ve yeteneğine uygun olarak hareket etmelidir. Başarısız olma duygusunu da öğrenerek kazanmak ve kaybetmenin hayatın bir parçasını olduğu bilerek başarı ve başarısızlığı da tadar. Takım sporu yapmak istiyorsanız öncelikle yukarıda bahsedilen paylaşım içerikli duyguları barındırmanız gerekmektedir.

Takım Sporu Yapmanın Faydaları; Takım Sporunu Bireysel Spordan Ayıran Temel Özellik

Bireysel spor ile takım sporu arasındaki en temel fark birinin ben birinin ise biz demesidir. Takım sporunda önemli olan takımın kazanması iken bireysel sporda tek başınıza galibiyeti veya mağlubiyeti göğüslersiniz. Takım sporu birlikte hareket edilen ve her sporcunun görevi olacağından aidiyet duygusu ile bireysel sporlardan ayrılır.