Kategoriler
Spor branşını seç!

Tenis Ekipmanları

Tenis hem eğlenceli hem de kasları iyi çalıştıran spor dallarından biridir. Tenis sahada ve masada oynanabilir. Genellikle birçok kapalı kantin, kafe gibi yerlerde masa tenisi vardır. Dünya çapında çok sevilen tenis sporu, ülkemizde de çok sevilen sporlardan biridir. Teniz oynamak istiyorsanız bazı ekipmanlara ihtiyaç duyarsınız. Bu ekipmanlar hakkında bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Tenis Raketi

Tenis karşılıklı iki kişi ile oynanır. Bir tenis topu raketler aracılığı ile birbirine atılır. Bu işlemin yapılması için tenisçilerin elinde gördüğünüz beyaz saplı şey rakettir. Raket ile topu karşı tarafa gönderir ya da size gelen topa karşılık verirsiniz.

Tenis raketi satın alırken özelliklerine dikkat edin çünkü aldığınız raket oyunda başarısız olmanıza sebep olabilir. Tenis raketi seçerken bu konuda bilgili birilerinden fikir alabilirsiniz. İlk kez tenis oynayacaksanız elinizde kontrol edilmesi kolay olan bir raket almanız daha iyi olur.

Tenis Topu

Tenis iki kişi ve bir topla oynanır. Tenis oynarken amaç topu sizin sahanıza düşürmemek. Bu nedenle gelen topa müdahale ederek topun düşmesini önlersiniz. Eğer karşı tarafa hafif atarsanız top fileye takılarak sahanıza düşebilir. Tenis oynarken topa nasıl vurduğuna çok dikkat etmeniz gerekir.

Top oyunu kazanmanız ya da kaybetmeniz açısından kilit noktadır. Bu kilit ekipman özenle seçilmelidir çünkü top kontrolü oyunlarda olmalıdır. Eğer açık sahada tenis oynuyorsanız topun kontrol dışında hareket etmemesi gerekir. Bu nedenle top seçerken sahaya uygun ve kaliteli bir top seçmeniz önemlidir.

Kordaj

Kordaj tenis oynamak için kullanılan raketlerin içindeki tellerdir diyebiliriz. Raketin ortasında yer alır topa direkt temas eden yer kordajdır. Bu sebeple Kordaj oyuncuların göz bebeği diyebiliriz. İyi bir Kordaj oyunu kazanmanız için size bir fırsat sunar. Bununla birlikte kötü bir Kordaj ile de oyunu kaybetme ihtimaliniz artar.

Kordaj seçimi tenis oyuncularının en çok dikkat ettiği seçimdir. Ekipmanlar içinde en önemli seçim kordajdır. Dünyada en çok tercih edilen Kordaj ise bağırsak kordajlardır. Bağırsak kordajlar, hayvanların ince bağırsakları kullanılarak yapılan kordajlardır. Bu kordajların oyunculara daha iyi ve daha kontrollü hissettirdiği söylenmektedir.

Grip

Raketi sarmak ve tutmak için kullanılan ekipman griptir. Grip raketin kolay tutulması ve daha dayanıklı olması için önemlidir. Raketin tutulduğu sapın kaymaması oyuncular için önemlidir Bu nedenle grip oyunculara zorluk çıkarmayacak yapılarda tasarlanmaktadır. Bu tasarımların da birçok seçeneği vardır. Satın alırken dokunarak, elinizde nasıl bir his bıraktığına bakarak tercih yapabilirsiniz.

Tenis Çantası

Diğer spor dallarının ekipmanlarında olduğu gibi tenis için de bir çantanız olması önemlidir. Çantanın içine koyabilecekleriniz tenis oynarken size lazım olacak ekipmanlardır. Bunları yanınızda taşırken bir çanta kullanmanız önemlidir. Tenis ekipmanları hassas ve pahalıdır. Bu nedenle onları taşırken tenis çantasına ihtiyaç duyarsınız.

Tenis çantası ekipmanları eksiksiz şekilde yanınızda taşımak ve sağlam bir şekilde kalmaları için önemlidir. Tenis çantası özel olarak üretilen çantalardan biridir. Tenis çantasının içine koyduğunuz ekipmanlara zarar gelmemesi için özel yapılan çantaları kullanmanız daha iyi olacaktır.

Tenis Ağı

Tenis ağı oyunda aşılması gereken bariyer gibi düşünebilirsiniz. Tenis ağı sahanın ortasında yer alır. Ağın bir tarafında bir oyuncu karşısında ise diğer oyuncu vardır. Karşılıklı olarak topu atarlarken ortaya ağ konmasının amacı topun atılma şeklinin kontrol edilmesini sağlamak içindir.

Tenis oynarken topu karşı sahaya düşürmeyi amaçlarsınız. Bu nedenle topu şiddetli atabilirsiniz. Ancak tenis ağı bu şiddetli atış sonrasında topun sizin sahanıza düşmesine sebep olabilir.  Tenis oynarken atışlarınızı tenis ağının varlığını düşünerek ayarlamanız gerekir.

Tenis Ayakkabısı

Tenis oynarken dikkatli seçmeniz gereken ekipmanlardan biri de teniz ayakkabısıdır. Tenis ayakkabıları tenis sahasına uygun şekilde tasarlanan ayakkabılardır. Tenis ayakkabıları ayağınızda ağırlık yapmayacağı için sahada rahatlıkla hareket edebilirsiniz. Topun hangi tarafa gideceği belli olmadığı için sürekli hareket halinde olabilirsiniz bu yüzden ayakkabı seçimi önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir