Kategoriler
Spor branşını seç!

Tenis Nedir? Nasıl Oynanır?

Tenis, türüne bağlı olarak iki oyuncuyla veya dört oyuncuyla oynanan bir spordur. Tenis nedir? nasıl oynanır? Oyunun yapısı itibariyle 2 raket, teni topu, kortlara uygun ayakkabılar, file ve tenis kortu gerekmektedir. El, ayak, vücudun herhangi bir bölgesinin topa temas etmesi kural dışıdır. Oyunda raketle yapılabilecek hareketler belirlidir ve bu hareketlerin, oyuncu tarafından geliştirilen tekniklerle gerçekleştirilmesi mümkündür.

Tenis Nedir?

İlk olarak Fransa’da ortaya çıktığı düşünülen, temel haliyle el ile oynanan bir oyun yapısına sahiptir. Rakiplerin sahasına topun atılması ve belirli kez sekmenin ardından, rakibe geri gönderilememesi durumunda puan alınmasına dayanıyordu. İngiltere’de yayılan hali ise sopayla olan halidir. Daha sonra bu sopalar, yerlerini raketlere bırakmış ve çizgiler daha anlaşılır bir şekilde çekilmiştir. Oyuna başlama, set sayıları, oyunun kaç sayıda kazanılacağıyla ilgili detaylar daha sonra belirlenmeye başlanmıştır.

Tenis Kuralları

Teniste oyuna başlanması için servis atılması gereklidir. Servis atacak olan oyuncu, kendi sahasının arka dış bölümünde sağ veya sol kısımda yer alır. Eğer sağda bulunuyorsa, sol çapraza atmak zorundadır. Sol bölümden servis atacaksa ise sağ çapraz bölgeye topu göndermek zorundadır. Topun fileye çarpması veya rakibin bölgesine düşmemesi durumunda, bir kez daha servis atma hakkı bulunur. Bu servisi de başarısız bir şekilde kullanırsa, puanı rakip almış olacaktır.

Oyunun her setinde 6 oyun oynanır ve bu oyunların sayı değerleri 15, 30, 40 olarak belirlenir. 40’a ulaşan oyuncu, eğer rakibi de 40 puanda değilse 1 oyunu daha kazandığı takdirde o seti kazanmış olacaktır. Eğer maç 40 – 40 devam ediyorsa, bir sonraki sayıyı alan oyuncu avantaj almış olacak yani rakiple arasındaki farkı 1 sayı açmış olacaktır.

Bir kez daha kazandığı takdirde, o setin kazananı o oyuncu olacaktır. Eğer 40 40 yerine durum 5 – 5 olursa, aradaki farkı aynı şekilde 2 sayıyla açmayı başaran oyuncu seti kazanmış olacaktır. Durum beraberliğe geldiği sürece, kazanma sayısı da o an ki beraberlikten itibaren 2 sayı fark atılmasına yönelik bir hale gelecektir.

Tenis nedir

Tenis Nasıl Oynanır?

Tenis nedir? nasıl oynanır? Tenis oyununun 3 set veya 5 setlik olarak iki farklı türü bulunmaktadır. 5 setlik maçlarda, 3 set kazanan taraf, maçı kazanmış oluyor. Eğer set galibiyetlerinin sonucu 2 – 2’ye gelirse, bu durumda 3. Seti alan oyuncu maçı kazanmış oluyor. Setin kazanılması için oynanacak olan oyun sayısı 6’dır.

  • Teniste karşı sahaya gönderilecek olan top, filenin yanından veya üzerinden geçmelidir. Direklere veya fileye çarpması halinde, sayıyı rakip kazanmış olacaktır.
  • Topun tek vuruşta rakip sahaya gönderilmesi gereklidir. Raketle topun kontrol edilmesi ve ikinci seferde karşıya gönderilmesi kural dışıdır ve puanı rakip alacaktır.
  • Her sette bir oyuncular tarafından bulunulan sahanın değiştirilmesi gerekir.

Teniste Maç Ne Kadar Sürer?

Tenis maçlarında süreyle ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. 2 saat süren maçlar olduğu gibi, 5 saatin üzerinde maç yapıldığı durumlarla da karşılaşılıyor. Oyunun heyecanlı ve seyirciler için eğlenceli bir hale gelmesinin nedenlerinden biri de tamamen oyuncuların performanslarına bağlı olmasıdır.

Teniste Puan Nasıl Kazanılır?

Topun gönderildiği sahada direkt olarak oyuncuya çarpması, raket dışında vücudun bir yeriyle topa temas edilmesi durumunda puan kazanılacaktır. Tenis nedir? nasıl oynanır? Raketin topa iki veya daha fazla kez temas etmeden direkt olarak rakibin bulunduğu sahanın çizgileri içerisinde bir noktaya temas etmesi gereklidir. Şut tekniği, kurtarılamayacak bir bölgeye hızlı bir şekilde vurmak tamamen oyuncunun alacağı riske bağlıdır. Bir kez rakip sahada ve bir kez dışarıda sekmesi durumunda da puan kazanılmış olacaktır.