Kategoriler
Spor branşını seç!

Voleybol Nedir? Nasıl Oynanır?

Voleybol oyunu, altışardan 12 sporcu tarafından oynanmaktadır. Sayı kazanılması için yapılması gereken, topun filenin üzerinden geçirilerek rakibin sahasına düşürülmesidir. Bu sonuca ulaşılırken dikkat edilmesi gereken pas ve atak kuralları bulunur. Voleybol nedir? nasıl oynanır? Voleybolda atak yapacak oyuncular ile defans yapacak oyuncular bellidir.

Voleybol Nedir?

Voleybol, topla oynanan ve savunma ve atak esnasında vücudun her bölgesinin kullanılabildiği bir oyundur. Sahanın tam ortasında file bulunur ve oyuncuların yapması gereken, topu rakibin sahasına geçirirken bu filenin üzerinden atmaktır. File üzerinden geçen top, rakip saha çizgilerinin içerisine düşmek zorundadır.

Rakibin sahasına giden topun, savunma yapan oyuncular tarafından kontrol edilememesi ve içeriye düşmesi halinde sayı kazanılmış olur. Atak yapan taraf, karşının bu atağı savuşturma ihtimalini göz önünde bulundurarak, servisin ardından hemen savunma pozisyonuna geçerler. Top kendi sahasına gönderilen ekip, gerekli karşılamayı yaptıktan itibaren 3 dokunuşun ardından topu karşıya göndermelidir. Oyun esnasında servis harici bir hamlede topun iki elle tutulması, kavranması gibi bir hamle gerçekleştirilemez.

Voleybol Kuralları

Her sayıdan sonra, oyuncular tarafından saat yönünde pozisyon döngüsü gerçekleştirilir. Libero, defansta duran ve hiç atağa çıkmayan serbest bir oyuncudur. Oyuncuların saat yönünde değişim gerçekleştirmesi, takımlar tarafından farklı taktiklerin uygulanmasına olanak sağlamaktadır. Libero pozisyonundaki oyuncu, defasın istediği herhangi bir bölgesinde konumlanabilir. Atak bölgesine geçmesine ve servis atmasına izin verilmez. Takımlardaki 6 oyuncudan biri liberodur ve forması farklı olan oyuncu bu pozisyonda görev almaktadır.

Voleybol nedir

Voleybol Nasıl Oynanır?

Voleybol nedir? nasıl oynanır? Voleybolda takımlar, rakibin hücumlarına karşılık blok hamlesi yaparak, topun rakip sahaya düşmesini sağlayabilir. Rakibin attığı servisi manşetle karşıladıktan sonra, en fazla 3. Dokunuşun ardından topun rakibin sahasına gitmesi sağlanmalıdır. Takımlar 6 oyuncudan oluşu ve bu takımlarda bir libero bulunur. Liberonun tek görevi savunma yapmak ve stratejiye bağlı olarak gerektiğinde atak bölgesine geçmeden hücuma katılmaktır. Topa son dokunan takımın oyuncusunun ardından top rakip takımın sahasına düşmez veya kendi yarı alanına düşerse, sayıyı kazanan takım rakip olacaktır.

Voleybolda Nasıl Kazanılır?

Voleybolda set kazanmak ve sayı kazanmak ile ilgili farklılıklara bağlı olarak bir kazanma durumu söz konusudur. Sayı kazanma olarak tanımlanan durum, rakibin sahasına topun düşürülmesi sonucu ortaya çıkar. Kurallar çerçevesinde, topun her rakip sahaya düşürülmesi durumunda 1 puan kazanılacaktır.

Bir sette takımın ulaşılması gereken sayı 25’tir. 25 puana ulaşılırken, rakiple aradaki sayı farkının en az 2 olması gereklidir. Durum 24 – 24 iken 25’e ulaşılması halinde kazanılmış olmayacaktır. Set sonucu için bu örnek göz önünde bulundurularak 26 sayısına ulaşılması gerekecektir. Fark yeniden 1’e düştükçe, aradaki farkın 2’ye çıkmasına yönelik set puanı artışı sürecektir.

Voleyboldaki Temel Hareketler

Voleybol nedir? nasıl oynanır? Voleybolda 5 temel hareket bulunuyor. Pas, aynı takımdaki oyuncular arasında topun tek veya çift elle fakat tutulmadan atılmasıdır. Bu esnada topun yere düşmemesi gereklidir. Manşet, rakipten gelen servislerin veya smaçların defansif bir hamleyle iki avuç birleştirilerek karşılanmasıdır.

Servis, sayıyı sonuca ulaştıran takım tarafından, kendi sahasının çizgisinden başlatılan oyundur. Kendi takımının sahasına düşmesi, fileye takılması, rakip sahanın çizgisinin dışına çıkması durumunda rakip sayı kazanır. Smaç, takım arkadaşı tarafından yavaş veya orta şiddette pasla havaya kaldırılan topu sert bir hamleyle rakip sahaya göndermeye denir. Blok, rakibin atağının kesilmesi için iki defans oyuncusu tarafından filenin kendi taraflarından ellerini kaldırarak önleme hamlesidir.