Kategoriler
Spor branşını seç!

Vücut Geliştirme Ekipmanları

Kilo vermek, daha fit görünmek ya da kilo almak için spor yapabilirsiniz. Spor yaparken dikkat etmeniz gereken ne için yaptığınızdır. Eğer doğru ve düzenli spor yaparsanız birkaç ay içerisinde vücudunuzun geliştiğini fark edersiniz. Ancak bunları ekipman olmadan yapmanız mümkün değildir. Vücut geliştirme ekipmanları ile çalışmanız daha hızlı şekil almanızı sağlar. Ekipman olmadan evde çalışıyorsanız sabırlı olmalısınız çünkü uzun bir süre spor yapmanız gerekir.

Ağırlık ve Dambıl

Spor yaparken dikkatli bir şekilde bazı hareketleri yapmanız gerekir. Bu hareketler bir spor aleti eşliğinde yapıldığı gibi sizin yapmanız gereken hareketler de olabilir. Örneğin kol çalışmak istiyorsanız kollarınızı kaldırıp indirebilirsiniz. Ancak bunu yaparken ağırlı olmadan çalışırsanız hiçbir işe yaramayacaktır.

Kaslar belirli bir ağırlık ile harekete geçer ve ağırlık kullanmanız kaslarınızın daha erken belirginleşmesini sağlar. Eğer kaslarınız kısa süre içinde kendini belli etsin istiyorsanız mutlaka ağırlık çalışmanız gerekir.

Ağırlık çalışmak için dambıllar kullanabilirsiniz. Dambıllar belirli ağırlıklara sahip ağırlık ekipmanlarıdır. Dambıl seçerken dikkatli olmanız gerekir. Eğer yeni başladıysanız bir anda çok ağır dambıllar almamanız gerekir. Başlama sürenize göre ağırlık seçmelisiniz.

Body Eldiveni

Ağırlık çalışırken dikkatli olmanız gerekir. Kaldırdığınız ağırlıklar elinizden kayıp düştüğü zaman ayağınıza zarar verebilir. Eğer tüm vücutla ağırlık kaldırıyorsanız düşmesi size büyük bir zarar verebilir. Bu nedenle bu ağırlıkları tutarken ellerinizin kaymaması gerekir. Ellerinizin kaymaması için eldiven kullanabilirsiniz. Body eldiveni kolaylıkla bulabileceğiniz fiyatları da pahalı olmayan eldivenlerdir.

Ağırlık Kemeri

Ağırlık kemeri nefes kontrolü sağlamak ve belinizi dik tutmak için kullanacağınız bir kemerdir. Bu kemer daha çok ileri seviye sporcular tarafından kullanılır. Yapılan hareketler zorlaştıkça nefes kontrolü ve vücut kontrolü azalmaktadır. Vücudu kontrol edememek spor yapmaya engel olur. Bu nedenle karnın öne gelmemesi ya da belin bükülmemesi için ağırlık kemeri kullanılır.

İleri sevide spor yapıyorsanız ağırlık kemeri kullanmanız önemlidir. Spor sağlıklıdır ancak fazla yapıldığından bazı durumlarda zarar görebilirsiniz. Bu zararları en aza indirmek için geliştirilen ekipmanları kullanmanız önemlidir.

Ayak Ağırlığı

Ayak ağırlığı hem evde spor yapmanız içim hem de günlük hayatta yaptığınız her hareketi spora çevir meniz için önemlidir. Bacak kası yapmak ve bacağınızı güçlendirmek istiyorsanız ayak ağırlığı kullanabilirsiniz. Ayak ağırlığı bileğinize takılır. Bileğinize taktığınız ağırlık ile bacaklarınız daha çok çalışır ve kaslarınız ağırlık sayesinde güçlenir.

Bacaklarınızın şekil alması ve güçlenmesi için ayak ağırlığı kullanabilirsiniz. Ancak  ayak ağırlığı ile zayıflayamazsınız. Ayak ağırlığı bacaklarınızı eskisinden daha çok çalıştığı için kasların gelişimi için faydalıdır ve kullanımı oldukça rahattır.

Mekik Aleti

Mekik çekerken nefes kontrolü ve vücut kontolü yapmak çok zordur. Özellikleri bir süre yaptıktan sonra yorulan vücur bir daha yerinden kalkmak istemeyecek hale gelir. Bu sebeple kendi çabalarınızla mekik çekmeniz zordur. Emek ve güç isteyen bir süreçtir. Bu nedenle bir alet ile yapmanız sizin için daha kolay olacaktır. Mekik aleti mekik çekmeniz için vücut kontrolü konusunda yardımcı olur. Alet sayesinde daha rahat bir şekilde mekik çekebilirsiniz.

Kapı Barfiksi

Kapı barfiksi evde herhangi bir kapıda barfiks çekmeniz için tasarlanan basit bir barfiks aletidir. Maliyeti de fazla olmayan alet ile evde rahatça spor yapabilirsiniz.

El Yayı

Spor yaparken el yayı kullanmanız bile kası yapmanıza yardımcı olur. El yayı bileklerin güçlenmesi için kullanılır. Bilek güçlendirmek kolay değildir bu nedenle el yayı kullanabilirsiniz.

Göğüs Yayı

Göğüs çalışırken daha iyi kas yapmak ve aynı zamanda kollarınızı çalıştırmak istiyorsanız göğüs yayı kullanabilirsiniz. Evde çalışmak isteyenler için göğüs  yayını birçok yerde bulabilirsiniz.

Direnç Lastiği

Direnç lastiği kolları ve bacakları çalıştırmak için her yerden rahatça alabileceğiniz bir tür spor ekipmanıdır. Bant da denilen direnç lastiği kaslarınızın gelişmesine ve sağlığınıza destek veren ekipmanlardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir