Kategoriler
Spor branşını seç!

Yelken Sporu Yapmak İsteyenlere Bizden Tavsiyeler

Bu yaz hava biraz dengesiz ilerliyor. Bir kapanıyor bir açılıyor. Yeni normalleşme düzenine hava şartları da henüz normal seviyelerine gelmemişken hal böyle olunca yelken sporu öne çıkıyor. Rüzgarında vermiş olduğu yetki ve kalabalık plajlar yerine kişiler yelken sporu yapmayı ve denizin tadını böyle çıkarmayı deniyor. Yelken sporu yapmak için elbette birkaç ders görmeniz ve hakkında bilgiye sahip olmanız gerekir. Eğer kıyılarda yapacaksanız hayati riskiniz bulunmasa da işi ilerletmek isteyen ve sporunu tutkuyla yapmak isteyenler için altın değerinde bilgiler vermek istiyoruz. Henüz başlamamış ancak istekli olan kişilere de temel bilgiler sunmak istiyoruz. İyi okumalar.

Teknenizi Tanıyın

Yelken bulunan teknelere uzaktan bakıldığında tek farkı yelkeni sanabilirsiniz ancak bu doğru değildir. Öncelikle teknenin içerisinde yelken için bir direk vardır ve teknenin zemininde kolay devrilmeyi engellemeye işe yarayan kısımlar vardır. Ayrıca her ne kadar rüzgâr gücünü yelken sayesinde kullanacak ve ilerleyecek olsanız da orta ve büyük boy teknelerde mutlaka bir de motor bulunur. Bu motoru önemseyin ve yelkeninizin başına bir şey gelmesi durumunda bu motor sayesinde kıyıya geri dönebilirsiniz.

Tekne tanımını en temel bu sayede verdikten sonra mutlaka bir kursa gitmenizi öneririz. Bu kurslarda teknenin donanımlarını ve parçalarını öğrenirken kısmi denizciliği de öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu kursta denizde nasıl hayatta kalınır? Gibi derslerde görecek ve gerekli güvenlik önlemlerinizi alacaksınız.

Teoriden Pratiğe

Kursa gittiğiniz zaman sizlere teoride birçok bilgi verilecektir ancak üniversitede okuyan bir öğrenci her şeyi öğreniyorsa neden daha üst kavramlar var diye düşünerek bilgiye doymamak gerekir. Bu sebepten sizde kendi araştırmanızı yaparak donanımızı arttırmanızı tavsiye ederiz. Manevralar, yanaşma, rüzgâr açıları ve hava tahminleri gibi birçok bilgiyi kursta edinecek olsanız da pratikte ne ile karşılaşacağınızı bilemeyebilirsiniz. Bu sebepten kendinizi hazır hissedene kadar tek başınıza açılmayın ve yeterince deneyim kazanana kadar tecrübeli kişilerin teknesinde onları gözlemleyin.

Kıyafet Seçimi

Güzel bir yat ile koy koy açılmaya gitmiyorsunuz bu sebepten mayo ve havludan çok daha fazlasına ihtiyaç duyacağınızı bilmeniz gerekiyor. En temel olarak tshirt, ayakkabı, gözlük ve pantolon giymenizi öneririz ancak bu kıyafetlerde özel tasarlanmış olmalıdır. Çok fazla su ile haşır neşir olacağınızdan kıyafetleriniz su tutmayan yapıda olmalı ve hava geçirmelidir. Aksi takdirde ıslanabilir veya terlediğinizde kendinizi rahat hissedemez ve en önemlisi hastalanabilirsiniz. Eğer uzun bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız her ihtimali göze alarak kıyafetlerinizi yanınızda bulundurmalısınız.

Türkiye’de Gözde Yelken Sporu Yapılan Yerler

Türkiye’de en fazla Muğla’da yapıldığını söylemek yanlış olmaz. Çok fazla koyu ile yelkencilerin ilk tercihidir.  Genelde ege ve Akdeniz kıyılarında bu spor yapılmaktadır. Karadeniz’de dağlar kıyıya paralel uzandığından çok fazla koy bulunmaz ve yelkenciler tarafından tercih edilmez. Antalya, Bodrum, Marmaris, Datça ve İstanbul en fazla tercih edilen yerlerdir.

Son olarak hatırlatmak isteriz ki yelkencilik için herhangi bir kıstas yoktur ve her yaştan kişi bu sporu yapabilir sadece istemek yeterlidir. Siz isteyin yapamayacağınız hiçbir şey yok diyerek gününüzü iyi geçirmenizi dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir