Kategoriler
Spor branşını seç!

Yeni Nesil Futbol: Futsal

Futsal son yıllarda popülaritesini arttıran daha anlaşılır tabiri ile saha futbolu olarak bilinen yeni bir spor çeşididir. Güney Amerika’dan dünyaya yayılan bu saha futbolu salon futbolu olarak kabul edilmektedir. 1930’lu yıllarda Uruguay’da ilk olarak oynanmaya başlanan bu oyun Pele ve Zico gibi futbolun dev isimleri tarafından da biliniyor olması onun trendleşmesini sağlamıştır. Brezilya ise en fazla futsal oynana ülkeler arasında yer alırken günümüzde FIFA’nında kabul ettiği bir oyundur. Henüz futsal oyununu duymadıysanız veya inceleme fırsatı bulamadıysanız yeni nesil futbol olan futsalı sizler için irdeleyeceğiz.

Oyun Süresi Ne Kadar?

Ülkemizde de gün geçtikçe yaygınlaşan bu oyunu futboldan ayıran birçok özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerden biri de oyun süresidir. Sahada futbol benzeri toplam 4 hakem bulunur. Birinci hakem baş hakem olarak adlandırılırken ikinci hakem süreyi tutmakla görevlidir. Üçüncü ve dördündü hakem ise kenarlardan birinci hakemi desteklemektedir. Topun kuralı ise çapı 64 yahut 62 cm olması gerekirken oyun iki devre şeklindedir ve her bir devre 20 dakika olarak belirlenmiştir. Futboldan daha kısa sürede oynanması seyirciye daha coşkulu geldiği bilinmektedir. Saha ölçülerine bakılacak olursa ise 40 metre ile 20 metre arasında olmalıdır. En boyu ise 15 ile 25 m arasında sınırlandırılmıştır. Uluslararası mücadeleler için ise boyu en az 30 metre olması gerekirken eni ise en az 20 metre olmalıdır. Çok büyük sayılmayan sahada futboldan çok daha sıkı mücadeleler yaşanmasına neden olmaktadır.

Oyuncu Sayısı

Oyunun en önemli kişisi kalecidir. Ve takımlar kaleci dahil olmak üzere beş kişiden oluşur. 10 kişinin mücadele ettiği sahada bir takım iki oyuncusunu kaybeder ise maç biter ve karşı takım yenilmiş sayılmaktadır. Bazı koşullarda ise maçın tatil edildiği de görülmektedir. Müsabakanın başlayabilmesi için bir takımda en az dört oyuncunun olması beklenir.

Oyun Kuralları Nelerdir?

Takımların yedek oyuncuları da dahil 7 kişiden oluşması gerekirken sahada bir takımdan en fazla 5 oyuncu mücadele edebilir. Oyuncu değişikliğinde sınırlandırma yoktur ve sporcunun krampon giyme zorunluluğu bulunmamaktadır. İki devre yapılan karşılaşmada devreler 20 dakikadır ve devre arası 15 dakika olarak belirlenmiştir. Bir oyuncu 5 faul yaptığında penaltı hakkı verilmektedir. Kırmızı kart gören bir oyuncu yerine başka bir oyuncunun girme zorunluluğu bulunmaktadır. En fazla 4 hakem bulunan maçta uzatma bulunmaz ve süre başlangıç düdüğü çalındığından itibaren hiç durdurulmaz. Kaleciye geri pas atılmaması en önemli kuralken kalecinin topu 5 saniyeden fazla elinde tutması ise yasaktır. Top tavana değer ise oyun taç atışı ile başlarken taç atışından gol gerçekleşemez.

Türkiye’de Futsal

Ülkemize bu oyunun milli takımı 2005 yılında kurulmuştur. Bu dönemde bilinen bir spor olmadığı için diğer ülkelerde oyuncu alınırken Romanya ve Arnavutluk gibi ülkeler ile çeşitli yıllarda yaptığı mücadelelerin çoğunda mağlup olsa da bu konuda da alt yapıdan oyuncu yetiştirme çalışmaları devam etmektedir.