Kategoriler
Spor branşını seç!

Yoga Bloğu Gerekli Midir?

Yoga bu dünyanın daha soyut haline geçiştir. Kişinin kendine, benliğine ve bu dünyada daha fazlası olduğuna cevap arayanların tarzını yansıtır. Egoyu yenip kendini gerçekleştirmek isteyen herkesin yolu bir gün yoga ile kesişir. Yogaya başlamak istiyor veya yapıyorsanız özel olarak farklılıkları arıyorsanız mutlaka yoga bloklarını duymuşsunuzdur. Yoga yapanların aklına takılan sorulardan biridir. Yoğa blokları ne zaman kullanılmalı veya kullanmaya gerek var mı? Diye düşünüyorsanız sizler için cevap arayacağız.

Yoga Bloğu Nedir?

Yoga bloklarının ne olduğunu tam olarak merak ediyorsanız sizler için açıklayalım. Dikdörtgen şeklinde ortalama 20 cm genişliğinde 30 cm boyundadır. Bu bloklar ahşaptan üretilir ve popülerleşmesi 60’lı yılların sonudur. Bu bahsettiğimiz bloklar temelidir ve ağır bir yapıları olduğu için günümüzde daha hafif ve başka materyallerden üretilenleri de piyasada bulabilirsiniz. Blok kullanmak istediğinizde bu seçim tamamen size kalmıştır.

Yoga Bloğu Neden Kullanılır?

Yoga bilindiği üzere dengeyi ve esnekliği arttıran bir spordur. Yoga blokları ise bu hareketleri kolaylaştırmak için kullanılır. Yapacağınız hareket eğer sizi çok fazla zorlayacak ve yapabileceğinizden daha fazla esneklik gerektiriyorsa yoga bloklarını kullanmak size yardımcı olacaktır. Aklınıza yetersiz kişilerin kullanması gerekir gibi gelmesin. Bu bloklar kişiyi desteklemek ve meditasyonun kusursuz bir şekilde gerçekleştirilmesi için kullanılır. Yoga bloklarını dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz ve kullandığınız zaman daha rahat esneyeceğinizi fark edebilirsiniz.

İhtiyacınıza Göre Yoga Blokları

Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi yoga blokları ilk olarak ahşaptan üretilmektedir. Ancak bu materyal kullanımı ve taşınmasını zorlaştırdığı için zaman içerisinde farklı üretilmiştir. Hafif blok kullanmak isteyenler köpük formluları tercih edebilirler. Bu köpükler tamamen mantardan oluşur ve kaymaz bir yapıdadır. Köpük formların temizliği konusunda kullanan kişiler tereddütte düşmesin çünkü bu bloklar mikroplara karşı koruyucu formda üretilmektedir. Doğal malzemelerden de üretilen çeşitleri bulunmaktadır ve seçeceğiniz materyal tamamen size kalmıştır. Satın alırken kaç bloğa ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız ise genellikle iki tane kullanıldığı bilgisini vermek isteriz. Daha fazla destek isterseniz blok sayısını arttırabilirsiniz.

Yoga Bloklarının Doğru Kullanımı Nasıldır?

Yoga blokları esneklik gerektiren ve dilediğiniz her harekette kullanabilirsiniz. Örneğin baldır, göğüs, kalça, kasık ve kollarınızın esnediği bir pozisyonda yere doğru dönen kolunuza destek olarak bir blok kullanmayı tercih edebilirsiniz. Yahut çocuk pozunu yaparken yere kadar eğilmek yerine blokların üzerine doğru eğilebilirsiniz. Bu daha az bedeninizi yoracaktır. Bunun gibi birçok harekette size destekleyecek şekilde yatay veya dikey şekilde kullanabilirsiniz.

Yoga blokları genelde yeni başlayanlar tarafından tercih edilse de kişi istediği kadar kullanabilir. Herhangi bir sağlık sorunu yaşadığınız dönemde veya kaslarınızı çok yormak istemediğiniz bir dönemde yine bloklardan destek alarak hafif bir antrenman gerçekleştirebilirsiniz. Bu egzersizleri yaparken bedeniniz hazır olmadan hareketi gerçekleştirmeye çalışmak sizin motivasyonunuzu düşürebileceğin yoga bloklarını her zaman yanınızda bulundurmayı tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir