Kategoriler
Spor branşını seç!

Yoga ve Zayıflama

Yoga, uzun zamandır çoğu insanın mental olarak rahatlama ve huzura kavuşma yöntemlerinden biridir. pek çok insanın aklında şu soru vardır. Yoga sadece mental rahatlığı sağlamaz. Vücudun daha esnek olmasını sağlarken aynı zamanda zayıflamaya da yardımcı olur. Yani yoga ile zayıflamak da mümkündür. Yoga yaparak hem zayıflayabilir, hem de zihinsel olarak huzura kavuşabilmeniz mümkündür.

Yoga Nedir?

Yoga, kökleri Hindistan’a dayanan, hem fiziksel hem zihinsel hem de ruhsal olarak bir arınma uygulamasıdır. Yoga, pozlar ve nihayetinde meditasyon aracılığıyla zihin ve ruh belli bir huzur seviyesine sessizlik eşliğinde ulaşmış olur. Fiziksel olarak uygulanan yoga, ruhumuza ve zihnimize de etki eder. Aslında bedenle başlayan ancak zihin ve ruhla devam edilen bir yolculuk olarak düşünülebilir yoga. Yolculuk benzetmesi yoga için en sık kullanılan benzetmelerden biridir.

Yoga Aşamaları Nelerdir?

Yoga 8 adımdan oluşur. Bun aşamalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yama: ilk basamak olan yama geri çekilme olarak bilinir ve aynı zamanda çalmamak, zarar vermemek, insanın kendisini son derece kontrol edebilmesi gibi disiplinlerin bir sembolüdür.
 • Niyama: diğer bir basamak olan niyama kişinin kendi kendini yönetebilmesi anlamına gelir. Temiz düşünmek, şükretmek, hatırlama ve okuma gibi durumları kapsar.
 • Asana: yoga duruşu ve pozisyonunu ifade eder.
 • Pranayama: nefes basamağıdır. Yogada nefes çok önemlidir ve yaşamın kaynağıdır.
 • Pratyahara: her türlü insanı hazdan geri çekilme ve tecriti ifade eder.
 • Dharana: Bu basamak konsantrasyonu ifade eder.
 • Dhyana: meditasyonu ifade eder.
 • Samadhi: son basamaktır ve aydınlanmayı ifade eder.

Yoga Nasıl Yapılır?

Yoga pozlar yani asalardan oluşur. Bunların zor ve kolay şekilleri vardır. Hangisini yaptığınızın bir önemi yoktur aslında. Çünkü yogada önemli olan şey nefesle uyumlu olarak yoganın gerçekleştirilmesidir.

Bu noktada en önemli şey hareketin nefes alımı ile tam bir uyumunun sağlanmasıdır. Egzersiz süresinin devamıyla beraber yoganın verdiği huzur da bu şekilde deneyimlenir. Gevşeme hali bedende ve zihinde belirmeye başlar. Nefesle beden duruşu ilişkisi yogada kalmak için önemlidir. Böylelikle tüm sindirim, dolaşım sistemimiz, bedensel sağlığına da ulaşmış oluyor.

Yoga ile Zayıflanır mı?

Yoga zayıflamaya yardım edebilir. Dersler ve seanslar yaklaşık 75-90 dakika sürer. Vücudu çok fazla yoran bir egzersiz değildir ancak ders boyunca kaslar sürekli çalışmaya devam eder.

Uzmanlara göre yoga yapmak zihinsel olarak rahatlamanın yanında hem ruhsal hem de bedensel rahatlamayı da beraberinde getirir. Egzersiz boyunca vücut kasılır kaslar çalışır ve dolaşım sistemi hızlanır. Bu da kilo vermenizi destekler.

Yoga Yaparken Bilinmesi Gerekenler

 • Fiziksel kondüsyon: yoga yaparken en önemli şey fiziksel olarak buna uygun bir vücuda sahip olup olmadığımızdır.
 • Doğru bilgi: yoga yapılırken dikkat edilmesi gereken bir şey doğru şekilde yoga yapmaktır. En doğru şekilde yoga yapmak için bir uzmandan ders almak akıllıcadır.
 • Yaş ve cinsiyet: her yaştan ve cinsiyetten insan yoga yapabilir. Bazı zorlayıcı hareketlerden kaçınmakta, yaşlı insanlar için fayda vardır.
 • Yer ve çevre: yoganın yapıldığı yer önemlidir. kapalı bir ortam ise havalandırılmış ve yeterli ışığı olan bir mekan seçimi doğru olacaktır. Sessiz bir ortamın saplanması gerekmektedir.
 • Zaman: yoganın en doğru saati sabah saatleridir. Hem sessizlik sağlanırken hem de kalan günde huzurlu yaşama sağlanır.
 • Beslenme: yoga asla dolu bir mide ile yapılmaz. Yoga diyeti de doyurucu ve basit olmalıdır. gereksiz ve kilo yapıcı şeylerden uzak durmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir