Kategoriler
Spor branşını seç!

Yürüyerek Kilo Vermek Hayal Değil

Kilo vermek için bütün bildiklerini unutun. Kulaklarınızı tıkayın ve kendinize güvenin. Kilo vermek için ağır egzersizler yapmak istemiyor hafif spor hayatı ve beslenme düzeni ile kilo verebilir miyim? Diye düşünüyorsanız cevabımız evet olacaktır. Kilo vermek isteyen kişiler bu yolda düzenli hareket ederseler ve yürüyüşü hayatlarının bir parçası haline getirerek kalori yakabilir ve daha fit bir görünüme sahip olabilirsiniz. Merak ettiğiniz ve çok daha fazlası yazımızda.

Kendi Yürüyüş Programınızı Yapmalısınız

Sadece yürüyüş yaparak kilo vermek istiyorsanız öncelikle bu durumu ciddiye almalısınız. Yemek yerken nasıl düzenli hareket ediyor veya uyku sürenizi hesaplıyorsanız yürüyecek zamanınızı veya yürüyecek alanlarınızı da belirlemelisiniz. Bu işin en önemli kısmı program kısmıdır. Hayatınızın rutinine alarak dışsal etkenlere aldanmadan hedeflediğiniz yolda devam etmek gerekmektedir. Aksi takdirde sizde yürüyerek zayıflanmaz diyen kervanda kendinize yer bulabilirsiniz. Yürüyüş yaparken aynı yeri sürekli turlamak sizi sıkabilir. Bu sebepten çeşitlilik sağlayabilirsiniz. Ayrıca bazı günler koşu bandında da faydalanabilir veya farklı parkurlar seçebilirsiniz. Sadece belirli saatler değil günün diğer bölümlerinde de bu durumu uygulamak gerekebilir. Yakın yerlere arabayla değil de yürüyerek gidebilir veya evde vakit geçirirken hareketli olmak diyetinizi ve programınızı destekleyecektir.

Aynı Tempo Olmaz!

Yürüyerek zayıflanmaz diyenlerin düştüğü hatalardan biridir. Sürekli aynı tempoda yürüyüş yapmak başlarda oldukça etkilidir ancak vücut alıştıkça metabolizma hızı düşecek ve daha az kalori harcanarak zayıflama süreci de zayıflayacaktır. Bu sebepten yüksek tempolu yürüyüşler yapmakta gerekmektedir. Bazen orta şiddet bazen yüksek şiddet bazense orta koşu bile ekleyebilirsiniz. Tempo değiştikçe kalp ritmi de değişecek kan akışı hızlanacak ve doğrudan metabolizma etkilenecektir. Bu durum sporunuzun çok daha eğlenceli olmasını sağlarken aynı zamanda tempo değişikliği ile alışkanlıkların dışına çıkmanıza da izin verir.

Kendinizi Yorun

Yürüyüş yaparken sadece ayaklarınız veya bacaklarınız değil karnınız da çalışacaktır. Uzun yürüyüşler yapmak bu üç bölgenin sıkılaşmasını da sağlar. Ayrıca yürüyüşün en belirgin ve sağlığınıza en etkili kısmı nefes alıp vermek olacaktır. Doğru nefes alışverişi ile ciğerlerinizi de geliştirebilirsiniz ki bu ileri yaşlarda sağlığın anahtarlarından biridir.

Yürüyüş Yapmanın İncelikleri

Yürümenin de bir uygulaması vardır ki öncelikle en uygun spor ayakkabıyı tercih etmelisiniz. Doğru yürüyüş ayakkabısı ile ayaklarınız daha az yorulacak ve spordan keyif alacaksınız. Bunun yanında yürürken kendinizi çok kasmanın veya zorlamanın manası yoktur. Orta adımlar ile yürümek sağlıklı olanıdır. Küçük veya büyük adımlar atmak sizi daha çok yorarken daha fazla kalori yaktırmayacaktır. Bu sebepten orta ölçekli adımlar ile sabit adımlar rutininizi oluşturacaktır. Tempoyu arttırmak istediğiniz zaman adımlarınızı büyütmek yerine hızınızı arttırmayı da göz ardı etmemelisiniz. Yürürken dilerseniz esneme hareketlerinizi de ekleyebilir veya merdiven çıkıp inebilirsiniz. Her bir yenilik size kalori yakımı olarak geri dönecektir. Beslenme düzeninizi oluşturduktan sonra her gün 40 dakika yürüyerek zahmetsiz ve sağlıklı kilo vermeniz böylece mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir