Kategoriler
Spor branşını seç!

Yüzme Ekipmanları

Yüzme en sağlıklı spor dallarından biridir. Bütün kasların çalışmasını sağlayan yüzme, spor yapmak ve tüm vücut çalışmak için tercih edebileceğiniz spor dallarından biridir. Aynı zamanda bir hobi olarak da yüzebilirsiniz. Yüzerken dikkat etmeniz ve almanız gereken ekipmanlar vardır.

Ekipmanlar hem havuzda yüzecek olanlar için daha hijyenik bir ortam sağlar hem de yüzerken daha rahat olmanızı sağlar. Suda alabileceğiniz bir zararından da önüne geçebilirsiniz.

Yüzme Gözlüğü

Yüzmeden önce gireceğiniz havuzun ya da denizin hijyenik olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak sandığınız kadar hijyenik olmayabilir. Gözler hem sudan yanabilir hem de zarar görebilir. Bu nedenle gözlerinizi korumanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Suyun içinde beklemediğiniz bir şey de gözünüze girebilir. Havaya kalktığınızda gözünüze toz gelebilir. Bu gibi sorunların önüne geçmek için gözlük takmanız önemlidir.

Bone

Saçlar girdiği suya göre hemen şekil alır ve sizi uğraştırabilir. Bu nedenle yüzmek için bone kullanırsanız sudan çıktığınızda saçlarınızı şekillendirmek çok da zor olmayacaktır. Suya girmeden önce kafaya bone takılması suyun da temiz kalmasını sağlar. Özellikleri kadınların saçları çok dökülür ve uzundur. Yüzerken vücudunuza böyle bir saçın yapışması hoşunuza gitmeyecektir. Bu sebeple bone takarak bunun önüne geçebilirsiniz.

Yüzme Paleti

Yüzerken hız kazanmak ya da daha kontrollü olmak için yüzme paleti kullanabilirsiniz. Yüzme paleti yüzerken çok savrulmamanıza yardımcı olur. Yüzme paleti alırken de dikkatli olmanızda fayda var. Yüzme paleti kalitesi olduğu zaman vücudunuza zarar verebilir.

Şnorkel

Şnorkel oksijene ihtiyaç duyulan her alanda kullanılan oksijen tüpüdür. Arabanızda taşıyabilir, evinize koyabilir ve yüzerken yanınıza alabilirsiniz. Şnorkel yüzme ekipmanları içerisinde en önemli olanlarından biridir. Uzun süre su altında kalan yüzücüler oksijen alabilmek su altına şnorkel ile girerler. Aynı zamanda su altında araştırma yapanların da en çok işine yarayan ekipmanlardandır.

Kulak Tıkacı

Su altına girdiğiniz zaman kulaklarınıza su girmesi ya da içine kaçabilecek bir şey olması size zarar verebilir. Bu nedenle yüzme ekipmanları içerisinde kulak tıkacı da vardır. Kulağınıza zarar gelmemesi için tıkaç kullanmanız tavsiye edilir. Uzun süre suyun altında yüzerseniz çıktığınızda kulaklarınız bir süre duymayabilir. Ya da içine su kaçması ile kulağınızın zarlarından biri zarar görebilir. Kulak sağlığınız açısından tıkaç kullanmanız oldukça önemlidir.

Burun Tıkacı

Bir şnorkel ile suyun altına girdiğiniz zaman gereken oksijeni almış olursunuz. ancak suyun altındayken burnunuzdan nefes almaya çalışırken burnunuz zarar görebilir. Ya da içinize su çekince bir anda nefesiniz daralabilir. Bu sorunların önüne geçmeniz için burun tıkacı kullanabilirsiniz.

Yüzme Çantası

Üstte yer alan ekipmanları yanınıza taşmanız için bir de yüzme çantanız olmalıdır. Bu ekipmanlar dışında yüzme çantasına havlu, terlik, bikini gibi şeyler de koyabilirsiniz. Özellikleri kadınlar yanına birçok şey almak istiyor olabilirler. Güneş kremi, saç kremi ya da hafif bir koku yanınızda taşımak istiyorsanız da yüzme çantanıza ekleyebilirsiniz. Yüzme çantasına koyacağınız ekipmanları yüzerken rahatlıkla kullanabilir ve yerine tekrar koyabilirsiniz.

Neden Ekipman Kullanmalıyız

Bu ekipmanlar yüzme konusunda size hem kolaylık sağlayan hem de sağlığınız için önemli olan ekipmanlardır. Bunları kullandığınız takdirde yüzerken en az zararı görürsünüz. Vücudumuz hassastır ve küçük bir enfeksiyon bile bütün gününüzü zehir edebilir. Yüzme bir spor olarak yapılmıyorsa Türkiye’de genelde yaz tatillerinde yapılır.

Tatile gittiğiniz zaman keyifli zaman geçirmek ve dinlenmek istersiniz. Bu nedenle bir zarar görmek de istemezsiniz. Dinlenmek için geldiğiniz tatilde stres atmak amacı ile yüzebilirsiniz. Yüzerken insanların vücutları çalışır ve insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Ancak bu faydalı aktivite yanlış bir şey yaparsanız sağlığınızla ilgili bir soruna da sebep olabilir. Ekipmanlar bu sağlık sorunlarının önüne geçmek için vardır. Hem sizin hem de suya giren diğer insanların sağlığı için ekipman kullanılması oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir