Kategoriler
Spor branşını seç!

Yüzme Stilleri Nelerdir?

Birden fazla yüzme stili vardır. Yüzme stillerinden bahsetmeden önce yüzme sporunun sağlığımıza olan etkilerinden bahsetmekte fayda var. Kişinin boyunu aşan suda boğulmadan üzerinde kalabilmesi için yaptığı vücut hareketi teknikleri sonucu boğulmadan su üzerinde kalmasına yüzme denir. Yüzme spor olarak yapıldığında vücut geliştirmeye yardımcı olurken aynı zamanda sağlıklı bir vücuda sahip olmamızı da sağlamış olur.

Serbest yüzme stili

En bilinen ve hızlı yüzülen stildir. Kolların baş üzerinden çıkartılarak öne doğru atılması ve suyun geriye doğru çekilmesidir. Ayaklar ise bu sırada aşağı yukarı hareketleriyle suya girip çıkar. Bu işlemleri yaparken nefes alma da önemli bir konudur. Nefes alma tekniğinin bilinmesi gereklidir.

Serbest yüzme stili, kişinin attığı kulaçlar ve ayak hareketleriyle yüzdüğü bir tekniktir. Ayaklar ancak yüzde onluk bir hız sağlarken güç kollardadır ve kulaçlar asıl yüzmeyi gerçekleştiren unsurdur.

Bu stil su altında kol çekme, süpürme gibi hareketleri ile gerçekleşir. Süpürme hareketleri aşağı doğru, içeriye doğru ve yukarı doğru gerçekleşir.

Sırtüstü yüzme stili

Kol ve bacaklar serbest yüzme stilinin tam ters şeklidedir. Baş suyu üzerinde olmak durumundadır. Nefes tekniğine ihtiyaç yoktur. Suyun üzerine yatılır, eller başa doğru yakınlaştırılır ve geriye doğru hareketler ayakların yardımı ile gerçekleşir. Bu stilde ayaklar ve ayak parmakları suyun altında olmalıdır. Bel dik tutulmalıdır çünkü bu pozisyon ayak çırpmayı kolaylaştırır. Kollar geriye atılır ve avuç içleri de mümkün olduğunca açık olmalıdır. Bu pozisyon yüzmeyi kolaylaştırır.

Kelebek stili (Kelebekleme)

En fazla enerji ve efor gerektiren tüzme stilidir. Her vuruşta pozisyon farklılaştığından ötürü tek bir hareket tarzı yoktur. Ayaklar mümkün olduğunca bitişiktir ve yüzerken aşağı yukarı hareketlerle girip çıkar. Kollar ise yandadır. Bu stilde bel duruşu ve gerektiğinde dönme hareketi çok mühimdir.

Kelebekleme stilinde iki kol aynı anda hareket eder. Yüzme bilmeyen, az tecrübeli ya da iyi yüzemeyen insanlar için bu stil hiç uygun değildir. Öğrenilmek istendiğinde mutlaka bir yüzme antrenörden yardım alınmalı lazım gelir. Çünkü en zor yüzme stilidir.

Kurbağalama yüzme stili

Kelebeklemenin aksine en yavaş yüzme stilidir. İsmi gibi kurbağa yüzüşüne benzer. Diğer yüzme şekillerinin tersine bacak ve kollar yanlara doğru açılır ve yüzme başlar.

Yüzücü bu stilde ayaklarıyla ve elleriyle daireler çizerek su üzerinde ilerleme kat eder. Eller bu noktada önemlidir. üç farklı el hareketi vardır: yükselme, küçülme ve uzanma şeklindedir. Eller bu hareketleri yaparken ayaklar ise daireler çizerek yüzmeyi destekler. Kollar ve ayaklar aynı anda öne doğru gitmelidir. Bu stilde dönüş hareketleri çift el şeklinde olmak durumundadır.

Yeni Başlayanlar için Yüzme Tavsiyeleri

  • Cesur Olun ve Kaslarınızı Kendinizi Suya Bırakın: Yüzememenin tek mental olarak tek engeli insandır. Biraz cesaret ve kendine güven ile kişi kendini suya bıraktığında suyun kendisini nasıl kaldırdığını görecektir. Bu noktada cesaret gösterip suya kendinizi attığınızda aslında korkacak bir şey olmadığını göreceksiniz.
  • Isınma Hareketlerin Yüzmeyi Kolaylaştırır: Isınma hareketleri hem oluşabilecek krampları önlerken hem de aynı zamanda yüzme hareketlerine adapte olmanızı sağlar. Bu sebepler yüzmeden önce ısınma hareketlerini yapmanız oldukça faydalı olacaktır.
  • Bolca Yapılan Antrenman Yüzmeyi Öğrenme Sürecini Hızlandırır: Antrenmanlar olmadan hiçbir spor tam olarak öğrenilemez. Yüzme de böyle bir spordur. Bilen biri tarafından gerekli teknikler gösterilip deneme yaparak yüzmeyi çok daha kolay öğrenebilirsiniz.
  • Nefes Kontrolü Sakinleşmenizi Sağlar: Nefes kontrolü yüzme konusunda olmazsa olmazlardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir