Kategoriler
Spor branşını seç!

Zemine Göre Krampon Nasıl Seçilir?

Zemine Göre Krampon Nasıl Seçilir;  Mağazalardan aldığınız kramponlar seri üretim olsa dahi onu özelleştirecek olan sizsiniz e sizin yetenekli ayaklarınızdır. Yeteneğini ortaya koymak, sizi izleyenleri etkilemek ve başarılır bir futbol ortaya çıkarmak istiyorsanız ihtiyaçlarınıza cevap veren ve performansınızı destekleyecek bir çift krampon ile harikalar yaratabilirsiniz. Başarınızı arttırmak için krampon seçerken ilk dikkat edilmesi gereken husus hangi zeminde kullanılacağıdır.

Halı Saha İçin Seçilmesi Gereken Krampon

Futbolu seven ancak bu konuda iddiası olmayan kişiler genellikle halı sahada futbol oynamaktadır. Amatör kişiler tarafından çok tercih edilen halı saha birçok kişinin eğlendiği alanlardan biridir. Araştırmalara göre her 10 erkekten 7’i mutlaka halı sahada düzenli ya da düzensiz futbol oynamaktadır. Halı sahaların zeminleri genellikle betondur ve betonun üzeri suni çim yerleştirilerek futbol sahası şekline bürünür. Bu sebepten halı sahada krampon tercihinde kısa dişleri olan modeller seçilmelidir. Büyük dişler performansınızı olumsuz etkileyebileceğinden zeminde kaymayan ancak rahat hareket etmenizi sağlayan kısa dişler halı sahalar için uygundur.

Zemine Göre Krampon Nasıl Seçilir?

Çim Sahalarda Tercih Edilmesi Gereken Krampon

Zemine Göre Krampon Nasıl Seçilir; Çim doğası gereği kaygan ve yumuşaktır. Gerçek çim sahaların toprak üzerinde oluşu ve düzenli olarak sulanması bu kayganlığı daha da arttırır. Bu zeminin avantajı olduğu gibi dezavantajı da bulunmaktadır. Çim saha kişinin daha hızlı hareket etmesini sağlarken bu hız kontrol edilemez ise düşmeye yol açabilir ve kötü bir düşüş ile sakatlanma ihtimaliniz ortaya çıkmaktadır. Bu sebeplerden ötürü çim sahada krampon seçerken sert ve uzun dişli modeller kullanılmalıdır. Ayrıca ayaklarınız çok hareketli olacağından kramponun dış yüzeyinin de dayanıklı olması gerekir. Deri ile desteklenen dış yüzey ve büyük dişli taban ile kayma oranınız azalırken kramponun sağlamlığı ayak sakatlanmalarını da önleyecektir.

Spor Salonlarında Kullanılması Gereken Krampon

Salon futbolu olarak da adlandırılan kapalı alanlarda rahat hareket edebilmek için kramponun tabanı orta dişli olmalıdır. Buralarda çivili modeller yerine daha yumuşak malzeme seçilmelidir. Bu ayakkabılar genellikle daha dar kalıpta üretilir ve ayağı tam kavrayarak sporcunun daha esnek ve rahat hareket etmesini sağlar. Genel olarak krampon seçiminde hafif modelleri tercih etmenizi öneririz.

Günlük Hayatta Krampon Giyilir Mi?

Zemine Göre Krampon Nasıl Seçilir; Yapısı gereği bu ayakkabılar günlük hayata uygun değildir ancak dileyen kişiler sokak futbolu adı altında günlük hayatında da krampon giymeyi tercih edebilmektedir. Örneğin 2000’li yılların başında çıkarılan Nike Total 90 modeli birçok dünyaca ünlü futbolcunun kramponu olarak bilinirken popülaritesinin çok artması sebebi ile sokak modasına da taşınarak günlük hayatta tercih edilir hale geldi. Tarzınıza uygun ise ve sevdiğiniz kramponlara hayatınızda daha fazla yer vermek istiyorsanız günlük hayatınızda da tercih edip etmemek sizin tercihinize kalmıştır. Krampon günlük hayatta tercih edilemez diye bir kural olmadığını sizlere bildirmek isteriz.