Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Sıcak Havada Fitness Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıcak Havada Fitness Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler; Spor zaman mekân tanımadan yaz kış yapılmalıdır. Kış aylarının soğuk etkisinden korunmak için dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi yazın sıcağından, neminden ve bunaltıcı havasında da korunmak için yapılması gerekenler bulunur. Yaz kış sporsuz yapamayanlardansanız veya sıcak havanın sporunuza mâni olmasını istemiyorsanız sizler için sıcak havalarda fitness yaparken dikkat etmeniz gereken hususları derledik. Önerilerimizi dikkate alarak yaz sıcağında da keyifli ve sağlıklı spor yapabilirsiniz.

Güneşten Korunmak

Güneş ve güneşli günler güzeldir insana enerji verir ve gerekli vitaminlerin alınmasını sağlar. Ancak güneş güzel olduğu kadar zararlı da olabilmektedir. Zararlı güneş ışınlarına fazla maruz kalmak cilt yanıklarına, cilt lekelerine neden olabileceği gibi tansiyon düşüklüğüne ve vücudun fazla sıvı kaybetmesine neden olur. Bu sebeplerden ötürü yazın fitness yaparken dikkat etmeniz gereken ilk detay güneştir. Güneşin zararlı etkenlerinden korunmanız gerekmektedir. Eğer açık havada veya doğa ile iç içe spor yapacaksanız saat 12:00 ve 17:00 arası güneşe çok fazla maruz kalmamanız gerekmektedir. Sabah erken saatlerde veya güneşin yakıcı ışınları geçtikten sonra spor yapmanız uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Eğer güneş dik açıyla gelirken uzun süre altında kalırsanız sağlık sorunları yaşayabilirsiniz ki bu da sporunuzu olumsuz etkileyeceğinden yeterli verimi alamamanız söz konusu olabilir.

Sıcak Havada Fitness Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sıcak Havada Fitness Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıcak Havada Fitness Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler; Bol Sıvı Tüketimi

Suyun ne kadar önemli olduğunu 7’den 70’e herkes bilmektedir. Yaz sıcaklarında vücudumuz için sıvı daha önemli bir hal alır çünkü ter yoluyla sürekli sıvı kaybederken aynı zamanda vücudun sıcaklığını stabil tutabilmesi için açığa su çıkarması gerekir. Yaz aylarında fitness yaparken ve gün içerisinde bol sıvı tüketimi gerçekleştirilmelidir. Su içmek aynı zamanda metabolizma hızınızı da arttıracağından zayıflamak isteyen kişilerin çok daha fazla tüketmesi gerekir. Normal şartlarda 2-2,5 LT su tüketimi tavsiye edilirken yaz aylarında 3 LT sıvı alınması uzman görüşleriyle belirlenmiştir. Su içmeyi alışkanlık haline getirebilmek ve susamasanız bile su tüketmek için yanınıza bir şişe su veya matara alarak sıvı alımını sürekli hale getirebilirsiniz.

Sıcak Havada Fitness Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler; Kıyafet Seçimi

Yaz aylarında spor yaparken doğru kıyafet seçimi konforu arttırmak ve spordan verim alabilmek için önemlidir. Kalın, ısıyı içeride tutan kıyafetler yerine teri emen, hareketlerinizi kısıtlamayan ve soğutma etkisi olan kıyafetler tercih edilmelidir. Kıyafet tasarımı ve modeli dilediğiniz gibi olabilirken güneş altında fitness yaparken açık renkli ürünler tercih ederek güneşi çekme oranınızı azaltabilirsiniz. Kıyafet seçiminin yanı sıra ister sabah ister akşam spor yapın güneşe çıkarken her zaman sağlığınız için UV korumalı güneş kremlerini kullanmayı ihmal etmeyin.

Fitness’a Ön Hazırlık

Yazın fitness yaparken kış aylarında edindiğiniz disiplin ile devam etmelisiniz. Kış aylarında kaslarınızı ısıtmak ve spora hazırlık yapmak için ısınma hareketleri uyguluyorsanız ki uygulanması doğrudur yaz aylarında da yine ısınma hareketleri ile başlanmalıdır. Antrenmana hazırlanmak, verimi arttırmak ve sakatlanma riskini azaltmak için mutlaka ısınma hareketleri yapılarak egzersize başlanmalıdır. Sıcaklar sizi pes ettirmesin! Sağlıkla kalın…