Kategoriler
Doğru beslen!

Günlük Protein İhtiyacı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Günlük Protein İhtiyacı Hesaplaması Nasıl Yapılır; Her gün yeterli seviyede protein tüketmek formu korumak, spordan alınacak verimi arttırmak ve sağlıklı beslenmek için önemlidir. Protein 20 aminoasit grubunun genel adıdır. İnsan vücudu için bir ihtiyaçtır ve vücudun hayati fonksiyonlarını yerine getirmek için gereklidir. Sağlıklı beslenme isterken günlük protein ihtiyacının ne kadar olması gerektiği kafa karıştırın bir sorundur. Günlük protein ihtiyacınızı nasıl hesaplarsınız? Her gün ne kadar protein alarak sağlıklı beslenirsiniz? Gibi tüm soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Günlük Protein İhtiyacı Miktarı Ne Kadar Olmalı?

Günlük protein ihtiyacı RDA’ya göre kilogram başına 0,8 gramdır. RDA recommended Daily amount yani Türkçeleştirirsek önerilen günlük miktar değerini simgeleyen ve sağlıklı beslenmek isteyenlerin kılavuz birimidir. Bu oran yetişkin kişiler için geçerli olup düzenli spor yapmayan kişiler için verilir.

Sporcuların beslenmesi spor yapmayan kişilerden farklıdır. Düzenli spor yapan kişilerin yaptığı antrenman programına göre protein ihtiyacı değişir. Sporcuların günde kilogram başına 1-5 gram veya 2 gram protein alması gerekir. Eğer güç spor antrenmanları yapıyorsanız bu oran ortalama kilo başına 2 gramdır. Dayanıklılık antrenmanları yapan kişiler için ise oran 1,5 gramdır. Sporcuların genel olarak kilo başına 1,6 gram protein alması normal ve sağlıklı olarak yorumlanır.

Günlük Protein İhtiyacı Hesaplaması Nasıl Yapılır
Günlük Protein İhtiyacı Hesaplaması Nasıl Yapılır

Günlük Protein Miktarı Hesaplaması

Günlük protein miktarı kişinin yaşına, kilosuna ve yaptığı egzersiz programına göre yapılır. Örneğin 18 yaşınızı geçtiyseniz ve düzenli spor yapmıyorsanız kilonuzu 0,8 ile çarparak bir gün için tüketmeniz gereken protein miktarına kolayca erişebilirsiniz. Spor yapıyorsanız yaptığınız spora göre 1,5 veya 2,0 gibi kilo başına almanız gereken protein miktarını çarparak hemen öğrenebilirsiniz.

Kadın ve erkek için günlük protein miktarı değişmez. Kadın ve erkekler için protein temel bir besin kaynağıdır. Bu hesaplama sadece hamilelik döneminde değiştirilebilir. Hamile kişiler için günlük protein miktarı doktoru tarafından belirlenmesi çok daha doğru olur.

Protein Tüketmenin Önemi Nedir?

Sanıldığı gibi protein sadece et ve et ürünlerinde yoktur. Bazı meyve ve sebzelerin içerisinde de protein bulunur. Temel protein kaynakları yumurta, süt, kırmızı et, beyaz et, balık, peynir veya yulaftır. Günlük protein ihtiyacınızı karşılayarak daha sağlıklı ve daha formda bir vücuda sahip olabilirsiniz. Günlük protein ihtiyacınızı hesapladıktan sonra tükettiğiniz besinin içerisinde protein oranını öğrenerek miktara tam uyum sağlayabilirsiniz.

Fazla Protein Tüketmek Zararlı Mı?

Tükettiğiniz besin ne kadar faydalı olursa olsun her şeyin fazlasının olduğu gibi proteininde fazlası zarardır. Vücudunuzun proteine ihtiyacı vardır ancak fazlasına değil. Çok fazla protein tüketmek böbreklerinize giden kan akışını hızlandırır ve basınç oluşturarak böbreklerinin zarar görmesine neden olabilir.

Protein içeren besinleri kararında ve düzenli olarak tüketerek sağlıklı bir yeme düzeni oluşturmanız vücudunuz için yararlıdır. Buradan sadece proteinle beslenilmesi gerektiği sonucunu çıkarmayın. Diğer besin gruplarına da ihtiyaç vardır. Sağlıklı beslenme programı dengeli olmalıdır.