Kategoriler
Doğru beslen!

Doğru Bilinen Yanlış Diyet Hataları

Doğru Bilinen Yanlış Diyet Hataları; İnsanlar bazen sağlığını korumak, bazen formda kalmak bazense kilo vermek için fiyat yapar. Amaçlarına hızlı ulaşmak isteyen kişiler şok diyet adı altında yanlış ve sağlığa zararlı beslenme programları uyguluyor.

Kısa vadede istenilen sonuçlara ulaşılmasını sağlasa da uzun vadede vücuda zarar veriyor ve kişinin sağlığını tehdit ediyor. Diyete başlamadan önce diyet için kararlı olmalı ve şok diyetlerden uzak durmalısınız. Diyet sonunda ne kadar kilo vereceğinizden ziyade diyetin sürdürülebilir olması önemlidir.

Aksi takdirde verdiğiniz kiloları program dışına çıktığınızda yine alırsınız. Sürekli kilo alıp vermekte sağlık için iyi değildir. Diyete başlarken kendine inanın ve hedefinize ulaşana kadar yolunuzdan dönmeyin. Diyet yapan kişilerin en sık düştüğü hatalar diyetin yanlış yapılmasına neden olur. Diyetle ilgili doğru bilinen yanlışlar yazımızda.

Doğru Bilinen Yanlış Diyet Hataları; Çok Fazla Su İçmemek

Diyet yaparken vücut çok fazla ödem oluşturur. Halk arasında bilinen en büyük diyet yanlışlarından biri su tüketimini azaltarak ödem oluşmasını engellemektir. Ancak bu durum vücudunuzun daha fazla susuz kalmasına ve daha fazla ödem toplamasına neden olur.

Su tükettiğinizde şiştiğinizi düşünürsünüz ve tartıda düşüklük görülmemesinin faturası en masum olan suya kesilir. Diyet yapmak vücudun her zaman ödem yapmasını sağlamayacağı gibi çok su tüketmekte ödem yapmaz. Tam tersi vücutta oluşan ödemin atılmasına yardımı olur. Yeteri kadar su içmezseniz metabolizmanız yavaşlar ve bu durumda vücut ödem toplamaya başlar. Günlük tüketilmesi gereken sıvı miktarı 2 litredir.

Doğru Bilinen Yanlış Diyet Hataları

Az Kalori Almak

Hızlı kilo verdiren diyetlerine en belirgin özelliği az kalori içermesidir. Kısa vadede kilo vermeyi sağlayan bu diyetler uzun vadede metabolizmayı bozar ve vücudun gerekli vitaminleri alamamasından ötürü hastalık ortaya çıkar.

Uzun bir süre günlük almanız gereken kalori miktarının altında kalırsanız bu düzeni değiştirdiğinizde fazla kalori almasanız bile kilo alırsınız. Diyetin sürdürülebilir olması ne kadar önemliyse sağlığınızın korunması daha da önemlidir. Bu yüzden besin değerlerine dikkat ederek almanız gerekenden fazlasını almayı sakınarak en sık yapılan diyet hatasına düşmeyebilirsiniz.

Az Kalorili Besinleri Çok Tüketmek

Diyet hataları arasında en sık yapılan yanlış diyet ürünlerini çok fazla tüketmektir. Diyet ürünlerinin kalorisi normal ürünlere göre daha azdır ancak kalorisi 0 değildir.

Yani tükettiğiniz her besinin bir kalorisi vardır ve çok fazla tüketerek az kalori almak için kullandığınız diyet ürününden yine kilo alabilirsiniz. Diyet yaparken beslenme listenizde yer alan ürünleri sınırsızca veya doyana kadar tüketme hatasına düşmeyin. Sağlıklı atıştırmalıklarla ara öğünlerinizi ayarlayarak doğru bir program uygulayabilirsiniz.

Ekmeği Kesmek

Diyet yapan veya yapmayan zayıflamak isteyen herkesin dilinde ekmek dolanır. Halk arasında ekmeği kestim şu kadar kilo verdim veya’ ekmeği kestim diyet yapıyorum’ tarzında çok fazla cümle kurulur. Eğer sağlığınız ekmek yemeğe müsaade ediyorsa ve obezite gibi bir hastalıkla baş etmiyorsanız ekmeği hiç kullanmamak çok da gerekli değildir.

Kilo almanızın sebebi ekmek tüketmek değildir. Ekmeği ve diğer besinler kontrolsüz ve dengesiz beslenmektir. Ekmekte karbonhidrat bulunur ve vücut için gereklidir. Eğer ekmek yemeyip pilav veya makarna tüketiyorsanız ekmekten çok daha fazla kalori alırsınız. En sık yapılan diyet hataları içerisinde sizde bu hatalara düşüyorsanız yeme alışkanlığınızı gözden geçirebilirsiniz.