Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Bisiklete Binmek İçin En İyi Nedenler

İster günlük işlerinizde ister dağda ister şehir yaşantısında nerede olursa olsun bisiklete binmek vücut için çok faydalıdır. Bisiklete binerek kilo verirken fiziksel gücünüzü de arttırırsınız. Ayrıca seratonin hormonu salgılanmasını arttırdığı için bisiklete binerek daha pozitif bir bakış açısına sahip olabilirsiniz. Bisiklete binmek için en iyi nedenler yazımızda.

Bisiklete Binmek Boy Uzamasında Etkili Mi?

Bisiklet bacak kaslarını en iyi çalışan aletlerden biridir. Pedalı çevirmek bacak kaslarını esnetir ve bacak kaslarını bu sayede daha hızlı gelişir. Aynı zamanda bacağında esnemesini arttırır. Esnek bacaklar boy uzaması için etkilidir. Uzmanlar bacak esnetmek hareketlerinin boy uzaması için büyük etki yarattığını açıklamıştır. Bacak boyu esneme hareketleri ile kişi ortalama 3-4 cm uzar. Boyun uzaması için bisikletin düzenli olarak binilmesi gerekir. Boy uzaması elbette gelişim çağında etkilidir. İlerleyen yaşlarda ise boy uzamasından ziyade kasların kısalmasını engeller. Yetişkin kişiler gençken boyunun daha uzun olduğunu söylediğine mutlaka denk gelmişsinizdir. Bu durumun temel sebebi kas ve kemik yapısıdır. Gelişme çağında bisiklet boy uzatırken yetişkinlik döneminde ise kasların uzunluğunu korumasını sağlar.

Bisiklete Binmek İçin En İyi Nedenler
Bisiklete Binmek İçin En İyi Nedenler

Bisiklete Binmek İçin En İyi Nedenler; Bisiklete Binmek Depresyonu Azaltır

Bisiklete binmek tüm spor branşlarında olduğu gibi stres düzeyini azaltır. Depresyon, stres, anksiyete ve kaygı durumunu azaltmak için düzenli olarak bisiklete binebilirsiniz. Bisiklet ayrıca sosyal bir spordur ve kişinin ruh sağlığını ve akıl sağlığını korumak için etkilidir. Birçok hekim ve fizyoterapist beden ve ruh sağlığı için hastalarına bisiklet sürmeyi tavsiye eder. Yapılan araştırmalar düzenli bisiklet süren kişilerin sürmeyen kişilere göre kortizon, stres hormonları ve adrenalin seviyesini düşüklüğünü gösterir.

Bisiklete Binerek Kilo Vermek Mümkün Mü?

Bisiklete binmek kilo vermek için en etkili sporlardan biridir. Bisiklet sporu alt ve üst bacak kaslarını çalıştırırken ayrıca göğüs, sırt, kol ve omuz kaslarını üzerinde de etkilidir. Bisiklete binerek alt vücut yağlarından daha hızlı kurtulurken üst vücut içinde olumlu etkilerini görebilirsiniz. Bisiklet kardiyo ekipmanlarından biridir. Düzenli kullanılması halinde göbek yağlarını da hızla erilir. Bisiklete binerken sadece bacaklarınızı değil karın bölgesinden itibaren güç alarak kullanırsanız karın kaslarınızı da sıkılaştırır. Haftada 3-4 gün düzenli bisiklet antrenmanları alarak kaslarınızı güçlendirirken daha fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Bisiklete Binmek İçin En İyi Nedenler; Bisiklete Binmenin Diğer Faydaları Nelerdir?

Bisiklete binmenin sanıldığından çok fazla yararı bulunur. Bisiklete binmenin faydaları:

 • Kaslarınızı güçlendirir
 • Kalp sağlığını da korumada olumlu etkisi bulunur
 • Ruh halini yükseltir
 • Kaygı düzeyini azaltır
 • Doğal ağrı kesicidir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Yaşam kalitesini ve yaşam ömrünü arttırır
 • Kilo vermenize yardımcı olur
 • Ana kasların tamamını çalıştırır
 • Sosyalleşmeyi sağlar
 • Kanser riskini azaltır

Gibi birçok olumlu etkisi bulunur. Bisiklete binerken en önemli detay boyunuza ve kilonuza uygun bisiklet seçimidir. Ayrıca spor yaparken giyeceğiniz uygun kıyafetlerde spordan alacağınız verimi arttırırken performansınızı da iyileştirir. Bisiklete binerken en uygun giyim ve ayakkabı önerileri için www.sportive.com.tr  adresini ziyaret edebilir ve avantajlı fiyatlar ile satın alabilirsiniz.