Kategoriler
Doğru giyin!

Kayak Yaparken Ne Giyilir?

Kış ayının vazgeçilmez sporu elbette ki kayak! Kışın geniş kumsallara uzanmak mümkün değil belki ama Uludağ’da, Kartepe’de geniş kayak parkurlarında kayağın keyfine varmak mümkün! Kayak sporu böylesine yükselişteyken, kullanılan kıyafetler de bir o kadar ilgi çekiyor elbette. Kayağı spor olarak yapan veya tatil amaçlı kayak merkezlerine giden herkesin ortak amacı şık gözükmek. Kayak kıyafetleri ile şık görünmek mümkün mü? Demeyin! Kayağın da bir modası var elbet!

İyi Bir İçlik Çok Önemli!

Birbirinden renkli, farklı kayak pantolonları ve montlarına geçmeden evvel, içlikler önemli bir husus olarak karşımıza çıkar. İçlikler bizi sıcak tutan en önemli parçalardan biridir. Jarse kumaştan yapılmış taytlar yerine termal, pamuklu kumaştan yapılmış alt ve üst içlikler sizi daha sıcak tutacaktır. Terletmeyecek, vücut ısınızı da dengeli bir şekilde koruyacaktır. Ter emici özellikte olması da oldukça önemlidir. Kayak, birçok kas grubumuzu çalıştıran bir spordur, oldukça terletir, kalori yaktırır. Sıcaklık eksilerde seyrederken bile aktivite halinde olduğunuz için terlemek mümkündür. Bu açıdan ter emici içliklerin önemi oldukça büyüktür.

Kayak Pantolonu Nasıl Olmalıdır?

Kayak pantolonu modelleri genel olarak birbirine benzer. Kayak pantolonlarını birbirinden ayıran en önemli özellikler ise kalite, renk gibi unsurlardır. Kaliteli bir kayak pantolonu suyu asla içine çekmeyecektir. Bu sayede ıslanmak da mümkün değildir. Bunun dışında kayak pantolonları modellerine göre de değişiklik gösterir. Örneğin askılı modeller gerek erkeklerde gerek kadınlarda oldukça şık durur.

Renk Seçimi Önemli!

Tarzınıza uygun bir kayak pantolonu ve ona uygun bir mont seçmek de oldukça önemli bir unsur. Kış sporlarında genellikle uzmanlar tarafından göz alıcı yani fosforlu diye tabir edilen renklerin kullanılması önerilir. Bunun en büyük sebebi herhangi bir düşme, sakatlanma, yaralanma veya kaybolma olayında daha kolay fark edilir olmanızı sağlamaktır. Ayrıca bu renkler oldukça da iddialıdır, kayak için mükemmel, cıvıl cıvıl bir seçim olacaktır. Öyle ki beyaz bir kayak pantolonu veya montu ile bembeyaz pistlerde fark edilir olmanız pek de mümkün değildir.

Bol Modeller Tercih Edilmeli!

Gerek kayak montlarında gerek ise kayak pantolonlarında bedeninize tam oturmayan, biraz salaş duran modeller tercih edilmelidir. Rahat hareket edebilmek açısından bu oldukça önemlidir. Pantolonlarda paçası büzülebilir modeller de son zamanlarda oldukça revaçta. Bu sayede paçalarınızdan içeriye kar ve soğuk girmesi de hiçbir şekilde mümkün değil.

Su Geçirmeyen Bot ve Eldivenler!

Kayak yaparken ihtiyaç duyulacak en önemli parçalardan birisi de sudan etkilenmeyen kar botları ve eldivenler. Özenle seçeceğiniz kar botları ayağınızı hem soğuktan koruyacak hem rahat ettirecek hem de sudan etkilenmeyecektir. Eldiven seçimi de bu açıdan büyük önem taşır. Su geçirmez eldivenlerden botlara, kayak ile ilgili her türlü ihtiyacınız sportive.com’da!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir