Kategoriler
Kendini motive et!

Renklerin Anlamı

Bilindiği üzere renkler, hayatımızın her alanında kullanılmakta ve böylece hayatımızın her alanına etki etmektedir. Psikolojiye göre tüm renklerin bilimsel olarak, insan bilincinde uyandırdığı bir takım etkileri bulunmaktadır. Bu bağlamda hangi rengin ne anlama geldiği yani genel olarak renklerin anlamı kavramı da merak edilen konular arasına dahil olmuştur.

Bunu küçük bir örnek ile açıklayacak olursak; sarı renk geçicilik kavramı ile ilişkilendirilir. Bu yüzden de genellikle sizin için özel olan birisine hediye almak istediğinizde sarı renkten ziyade farklı ve özel anlamlar taşıyan renklere yönelmeniz tavsiye edilmektedir.

Hangi Renk Neyi İfade Eder?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere renklerin anlamı, çeşitliliğine göre değişmektedir. Her bir rengin bambaşka manalarda, insan bilincinde etkili olduğunu biliyor muydunuz?

İşte bu yüzden sizin için önemli bir görüşmeye giderken, birine hediye alırken ya da resmî bir davete katılırken özellikle giyiminiz konusunda renklere dikkat ettiğinizde daha başarılı olacağınızı ifade edebiliriz. Peki, hangi renk neyi ifade ediyor? Bu sorunun cevabı için bazı renklerin anlamı aşağıda ifade edilmiştir:

  • Beyaz: Saflık, temizlik, zarafet, güç ve istikrarın rengi olarak bilinmektedir.
  • Mavi: Sonsuzluk, özgürlük dürtüsü ve aynı zamanda da huzurun rengidir.
  • Kırmızı: Dinamizm, hareket, canlılık, gençlik ve tutkunun rengidir.
  • Siyah: Tutku, resmîyet, matem- yas, asalet ve gücü temsil eder.
  • Mor: Güç, asillik ve itibarın rengi olarak ifade edilir.
  • Sarı: Geçicilik, neşe ve mutluluğun rengidir.
  • Pembe: Güven, rahatlık ve buna ek olarak güzel duyguların rengidir.

Psikolojide Mavi Ne Anlama Gelir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere renklerin anlamı psikolojide ayrı ayrı incelenmektedir ve bu bağlamda en çok merak edilen renklerden biri de mavi rengin manasıdır. Psikolojiye göre mavi renk; rahatlığı, huzuru ve sessizliği temsil etmektedir. Bu yüzden genelde insanların dinlenme alanlarında mavi renklerin hakim olması gerektiği düşünülmektedir.

Huzurun Rengi Nedir?

Huzurun rengi olarak birçok renk örnek verilebilmektedir ki bunların başında da mavi renk gelmektedir. Ancak buna ek olarak yeşil ve sarı renklerden için de huzurun rengi olarak bahsedildiği görülmektedir.

Siz de aradığınızı rengi bulmak isterseniz HAYDİ! sportive.com.tr sizinle! Mobilden de bağlanabilirsin.!