Kategoriler
Doğru beslen!

Fitness Yapanlar Beslenme Programı Oluştururken Nelere Dikkat Etmeli?

Daha uzun bir ömür ve daha fit bir görünüm için spor programına verilen önem kadar beslenme programına verilen önemde gözden geçirilmelidir. Doğru bir beslenme programı olmadan dilenilen fit vücuda ve sağlıklı bir bedene kavuşmak oldukça zor olduğu gibi yeme programında çok fazla işlenmiş ve şekerli gıdalar var ise imkansızlığı düşünebilirsiniz. Egzersiz programınızın doğru olduğuna emin iseniz ancak istediğiniz sonuca bir türlü ulaşamıyorsanız düzenli beslenme programınızda sorun olduğunu kabul edebilirsiniz. Fitness yapanlar için doğru beslenme programında olması gereken kuralların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Ana Öğünlerin Önemi

Fit vücudu ortaya çıkarmak ve korumaya çalışırken önemli öğünlerin başında ana öğün gelmektedir. Özellikle spor yaparken zayıflamak istiyorsanız protein ihtiyacınızı karşılayacak fazla yağdan arındırılmış ve işlenmiş gıdalar tercih edilmelidir. Balık, tavuk eti veya kırmızı et ana öğünlerinizde tercih etmeli ve her gün mutlaka enerjinizi arttıracak yiyeceklerle beslenmelisiniz. Öğün atlamak sporcunun en büyük hatalarından biri olacağı için her gün belirli saatte tüketilmelidir.

Bol Su Tüketimi

Spor öncesi veya spor sonrası beslenme programınızı ve sağlığınızı etkileyecek en önemli etkenlerden biri su tüketimidir. Özellikle kilo vermek istiyorsanız bol su tüketerek açlık hissini bastırabilir iştahınızı kontrol altına alabilir ve vücudun susuz kalarak ödem oluşturma ihtimalinizi azaltabilirsiniz. Su içmenin diğer bir yararı ise metabolizmanın düzenlenmesidir. Su vücudun daha dengeli ve daha sistemli çalışmasını sağlarken günde 2.5- 3 litre su tüketimini yapılmalıdır. Tok kalabilmek adına su tüketiminde aşırıya kaçmamaya özen gösterebilirsiniz.

Doğru Ara Öğünler

Kilo vermek ve vücudun yağ oranını azaltıp kas oranını arttırmak için ara öğünlerini seçerken dikkatli davranmalısınız. Kişinin enerjisini de sağlayacak ara öğünlerden sonra kendinizi halsiz hissediyor iseniz beslenme programınızı yeniden gözden geçirmelisiniz. Sizi zinde tutacak ve aynı zamanda açlığınızı bastıracak en sağlıklı ara öğünler kuru yemişlerdir. Badem, ceviz veya fındık en fazla tercih edilen kuru yemişler arasında kabul edilir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken husus ise aşırıya kaçmamak olacaktır. Kalorilerinin yüksek olması sebebiyle kararında tüketilmelidir. Kuru yemişlerin yanında kuru meyve veya mevsiminde meyvelerde tercih edilebilir.

Güne Kahvaltı Ederek Başlamalı

Sağlıklı bir yaşamın ilk anahtarı her zaman ilk öğünden geçmektedir. Protein ihtiyacınızı karşılayacak besleyici ve metabolizmanız üzerinde oldukça etkili olan kahvaltı özellikle fitness yapan kişiler için lif oranı yüksek olmalıdır. Bol lifli ve protein oranı yüksek gıdalar tüketilmelidir. Tahıl ağırlıklı beslenebilir ve bu sayede iştahınızı kontrol altına alarak yapıla sporu beslenme programı ile destekleyebilirsiniz. Kas gelişimini arttırmak için az yağlı gıdalar tüketilmelidir. Karbonhidrat oranı düşük ve az yağlı besinler ise spordan aldığınız verimi arttırabilirsiniz. Vücudun proteine ihtiyacı olduğu kadar az miktarda yağ ve şekere de ihtiyacı vardır. Sürekli enerji düşüklüğü yaşıyor iseniz besinlerinizin gruplarını yeniden gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir