Kategoriler
Doğru beslen!

Gece Atıştırmasına Savaş Açın! Önleyici Yöntemler

Uzmanlar tarafından ara sıra yapılmasının normal karşılandığı ancak sayısının artması ve tüketilen besinlerin kalorileri hesaplandığında uykudan önce veya uyku arasında yemek yeme ihtiyacı kilo artışından obeziteye kadar giderken aynı zamanda uyku apnesi, gastrit, reflü, kalp hastalıkları ve gastrite kadar önemli sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor. Gece atıştıranlardansanız yazımızı dikkatlice okumanızı öneririz.

Gece Yemek Yeme İsteğinin Nedenleri?

Öncelikle eğer gündüz öğünleriniz düzenli ve yeterli değilse gece canınız yemek isteyecektir. Ara öğünü olmadan besleniyor iseniz uzun süre yemek yemeden zaman geçiyor olduğunuz anlamına gelir ki bu kişiler sık sık gece karnının kazındığını söyleyerek mutfağa gitme eğilimi gösterir. Uykunuzda kalitesiz ise ve sık sık uyanıyorsanız bu da acıkmanıza yol açar ve uykunuzdaki bozukluk yüzünden aklınıza yemek gelebilir. Tip 1 diyabet hastaları veya hipoglisemi hastalarında ise çok olası bir durumdur ve yetersiz karbonhidrat tüketiyorsanız gece atışmaları sizin için düzenli bir öğün haline gelmiş olabilir. Son olarak ise psikolojik sorunlar yer almaktadır. Uyumadan önce uykuya mutlu bir şekilde varmak veya uykunuzdan yemek yeme isteği ile uyanıyor olmanız çok fazla kızgınlık veya üzüntü yaşadığınız anlamına da gelebilir.

Kendinizin Farkında Olun

Öncelikle gece atıştırma atakları geldiğinde öncelikle karnınız acıktığı için mi yoksa canınız sıkıldığı için mi? Yeme gereksinimi duyduğunuzu sorgulayın. Canınız sıkıldığı içinse cevabınız evinizdeki kişiler veya bir arkadaşınız ile temas kurabilirsiniz. Kimse ile bu durumu paylaşmak istemiyorsanız kitap okuyabilir veya müzik dinleyebilirsiniz. Çok fazla gerginseniz ve ruh halinizi iyileştirmek istiyorsanız anlık olarak meditasyon yapabilir veya nefes egzersizlerini deneyebilirsiniz. Anlık yeme isteği için ılık bir duş almakta sizi rahatlatacak ve isteğinizin geçmesini sağlayabilir.

Beslenme Programınıza Sadık Olun

Öğünleriniz arasında uzun saatler olması beslenme düzeninizde dengesizlik olduğunu göstermektedir. Ayrıca kan şekerinizin de birden düşeceğinin göstergesidir ve gece acıkmalarınızın sebeplerinden biridir. Öğünleriniz arasına mutlaka ara beslenme alışkanlığı kazanmak amacıyla basit atıştırmalıklar koyabilirsiniz. Örneğin süt, yoğurt, çorba, sandviç veya meyve tüketebilirsiniz. Buna rağmen gece atıştırma isteğinizi geçiremiyorsanız mutfağınızı belirli bir saatten sonra kapatın ve sabah kahvaltı yapana kadar mutfağa giden tüm yollarınızı kapatın.

Sağlıklı Atıştırmalıkları Tercih Edin

Gece illaki atıştırmak istiyorsanız mutfağınızda bisküvi, çikolata, cips, kek veya börek gibi besinleri mutlaka kaldırın. Bunun yerine tezgâhın üzerine veya kolay ulaşıp gözünüzün göreceği yerlere ayran, kefir, kuruyemiş veya peynir gibi besinler yerleştirebilirsiniz. Böylece formunuzu korumuş ve bir süre sonra bu alışkanlığının söneceğini bekleyebilirsiniz.

Metabolizmanızı Korumak İçin Spor Yapın

Depresyon ve stresin önlenmesine yardımcı olduğu gibi metabolizmanın biyolojik dengesi içinde düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Egzersizler aynı zamanda uykunuzu da düzene sokacak ve kalitesini arttırırken gece uyanmalarınızı minimuma indirecektir. Ayrıca egzersiz yaparken hayatınızı düzene sokmayı da istemelisiniz. Örneğin eğer yemek yeme problemi yaşıyor ve canınız ne zaman yemek istese bilinçsizce kendinizi bir şeyler atıştırırken buluyorsanız bu dönemlerde basit egzersizler yaparak isteğinizi bastırabilirsiniz. Mutlaka bir kâğıda yeme ihtiyacı oluşan zamanları not edin ve bir süre bu ataklara hazırlıklı şekilde saatlere girin. Böylece isteğiniz zaman içerisinde yine sönecek ve ardından yok olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir