Kategoriler
Doğru beslen!

Gümüşsuyu Gerçekten Yararlı Mıdır?

Gümüşün geçmişi çok eskilere dayanır ve ilk insanlar gerek savunma araçlarını gerek günlük kullanım eşyalarını kolay işlenebilen bir maden olduğu için gümüşten yana kullanmıştır. Günümüzde ise tıp alanında da kendisine geniş bir yer bulmaktadır. Birçok uzman gümüş suyu tedavi edici amaçlı kullanmakta olup bazı hastalıklara iyi geldiği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Gümüşün kullanım alanlarından bir diğer ise tıbbi cihazlarda tercih edilmesidir. Birçok cihaz gümüş ile kaplanırken ayrıca bazı hastanelerde yeni doğan ünitelerinde bebekler için gümüş nitratta kullanılmaktadır. Eski zamanlarda ve günümüzde halen bazı uzmanlar tarafından yanıklar içinde kullanılır. Gümüş gazlı bezler yanık bölgesinde kullanılarak rahatsızlığın daha kısa sürede iyileşmesi hedeflenirken ayrıca gümüş suyu da tercih edilir. Gümüş suyu ise suyun içerisindeki gümül parçacıkları sebebiyle bu ismi almaktadır. Pandemi döneminde birçok uzman tarafından gümüş suyunun yararlarını sizler için araştırdık.

Mikropları Önleyen Gümüş Suyu

Gümüş suyunun geçmişte kullanım alanlarına göz gezdirecek olursak özellikle deniz uygarlıkları arasında sıvılar genellikle gümüş kaplarda saklanırdı, bu kaplar sıvının tazeliğini ve özelliklerini korumasına yardımcı olurken günlük olarak da içeceklerini gümüş bardaklardan tüketirlerdi. Bazı bilim insanları ise sağlıklarını korumak için gümüşü parçalayarak suyun içine atar ve tüketirdi. Gümüşlü suyu içme sebepleri olarak ise vücutta oluşabilecek mikropların önlenmesi olarak gösterilirdi.

Dezenfektan Özelliği Bulunmaktadır

Gümüş suyunun bir diğer olumlu özelliği ise suda dezenfektan etkisi yaratmasıdır. 18. Yüzyılın sonunda keşfedilen bu özelliği ile ilgili birçok çalışma yapılmış olup gümüşün bu özelliği ile birçok kişinin yaralarının bakımı ve mikrop kapmaması sağlanırken özellikle yeni doğan bebeklerin göz ve diğer bölgelerinin temizliği içinde kullanılırdı. Günümüzde halen gelişmemiş ülkelerde suyun kalitesini ve özelliklerini korumak için içme suyuna gümüş suyu da katılarak tüketilmektedir.

 Cilde Dosttur

Birçok firma tarafından günümüzde de kullanılan gümüş cildi parlatır ve temizlerken ayrıca yumuşak dokuların iyileşmesi içinde kullanılmaktadır. Ayrıca gümüş ve gümüş parçacıklarının yanık cilde, pullu cilde ve diğer cilt rahatsızlıklarına da iyi geldiği kabul edilmiştir. Tedavi amaçlı ve güzelleştirme amaçlı gümüş kremleri, gümüş maskesi veya gümüş toksinler satılmaktadır.

Gümüş Suyu Nasıl Kullanılmalıdır?

Gümüş suyunu koloidal ve normal olarak satın alabilirsiniz. Koloidal gümüş suyu saf su ile homojen olmuş halidir. Gümüş suları birbirini iterek suda homojen olarak dağılır. Uzmanlar gümüş suyunun ağız yoluyla tüketiminde koloidal özellikte olanların kullanılmasını tavsiye etmektedir. Bunun sebebi ise gümüş partikülleri birbirini itmesi sonucunda vücudun bir bölgesine yığılmak yerine çeşitli bölgelerinde dağılmasına yardımcı olmasıdır. Vücutta dolaşım sağlandıktan sonra ise sindirim yolu ile dışarı atılacağından vücutta gümüş birikmesi söz konusu değildir. Gümüşlerin homojen özelliği ile birbirine yapışmaması ve vücuttan atılmasının kolay olmasından ötürü koloidal gümüş suyunun vücuda bilinen herhangi bir yararı bulunmamakta olup vücutta birikmede yapılmayacağından kalıcı etki yaratmak için düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Birçok faydası bulunan gümüş suyunu kullanmadan önce doktorunuza danışmak ihmal etmeyiniz.