Kategoriler
Doğru beslen!

Meyve Yemenin Saati Olur Mu?

Birçok uzman akşam yemeğinden sonra meyve yemenin uygun olmadığını söylerken bazıları ise diyet yapanlar için bol bol meyve tüketilmesini tavsiye etmektedir. Doğal şeker barındıran aynı zamanda beyindeki sinir hücrelerini de canlandırmaktadır ve tam bir lif kaynağıdır. Meyve yemek için en uygun saat ne zaman? Merak ediyorsanız detaylar yazımızda.

Meyve Yemenin İdeal Zamanı Var Mıdır?

Yapılan araştırmalar meyve yemek için en doğru zaman diye bir dilimin olmadığını göstermektedir. Dileyen kişiler meyve yemek için her saati seçebilir. Dikkat edilmesi gereken husus ise kilo vermek isteyen kişilerdir. Sabah ve öğlen saatlerinde meyve yemenin insan sağlığını etkileyen herhangi bir araştırma olmamakla birlikte uykudan hemen önce meyve yemenin bazı sorunlara yol açtığı söylenebilir. Uykuyu olumsuz bir şekilde etkileyebileceği gibi hazır besinlerden ziyade kişi iştahını bastırmak için meyve tüketebilir. Gece geç saatlerde açlığınızı bastırmak için dilerseniz hurma, muz veya kayısı tüketebilirsiniz.

Aç Karnına Meyve Tüketmek Doğru Mu?

Son dönemlerde popüler olan bir sorudur. Aç karnına meyve tüketmenin sağlıklı olduğu düşünülmektedir.  Özellikle kahvaltı da meyve tüketmek sosyal medyanın da etkisi ile yayılmakta olup herkes tarafından denenmektedir. Mide hassasiyeti olan kişilerin için sorun oluşturabilecek bir konudur. Örneğin kahvaltıda muz, üzüm veya incit tüketmenin mideyi rahatsız edecek bir dokusu bulunmazken portakal, erik veya mandalina gibi asitli meyveler aç karnına mideyi ağrıtabilir veya ekşitebilir. Bu sorunun cevabı size göre değişkenlik gösterebilmekte olup tıbben herhangi bir sakıncası yoktur.

Kilo Vermek İsteyen Kişiler Meyve Yemeli Mi?

Kilo vermek istiyor iseniz gününüzü yeme saatlerine göre planlamanız oldukça önemlidir ve su hariç tüm yediklerinizi saatlerine uygun olarak tüketmelisiniz. Kilo problemi olmayan kişiler için meyve yemenin saati yokken diyetteki kişiler için geç saatler önerilmemektedir. Diyet döneminde özellikle öğünlerden hemen önce meyve tüketerek tokluk hissini arttırabilirsiniz. Dilerseniz yemekten önce dilerseniz yemekten sonra meyve doymuşluk hissini arttıracak ve tokluğun daha uzun süre hissedilmesini sağlayacaktır. Ayrıca öğünlerinizin yanına da meyve ekleyerek hem çeşidi arttırabilir hem de daha az kalori ile doyabilirsiniz. Kilo vermek istiyorsanız meyveyi her zaman beslenme programınıza alabilirsiniz.

Meyvenin Vücuda Faydaları Nelerdir?

Doğanın bizlere armağanlarından biri olan meyveler özellikle görüntüleri ile kişileri neşelendirmektedir. Bunun yanında kas ve eklemlerin de gelişimini sağlar. Genellikle meyvelerde K, A, B, E ve C vitaminleri bulunmaktadır ki bu vitaminler doğrudan kasların gelişiminde etkilidir. Bağışıklık sistemi güçlendirirken aynı zamanda bağırsaklarında daha düzenli çalışmasını sağlar. Bazı meyveler idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu özellik taşırken narenciye grubu ise hücreleri yenilerken ölü hücrelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Kireçlenme ve diyabete karşı vücuda iyi gelirken antioksidan özellikleri ile vücudu güçlendirir. Özellikle mevsiminde tüketilen meyveler olmazsa olmaz besin grupları arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir