Kategoriler
Doğru beslen!

Spordan Önce Ne Yemelisin!

Spor ve beslenmenin ne derece iç içe hususlar olduğu net bir biçimde kendini göstermektedir. En kısa süre içerisinde beslenmenizi düzenleyerek ve sporu hayatınıza sokarak daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olma fırsatını yakalayabilirsiniz. Spordan önce yenmesi gereken ürünler ve besinler de bu noktada büyük önem arz etmektedir. Özellikle spor sırasında size ağırlık yapmayacak olan besinlerin tercih edilmesi sizin için çok daha verimli olacaktır. Performansınızı pekiştirecek olan seçenekler tercih etmek daha verimli olacak ve sağlığınızı da koruma altına alacaktır!

Muz Muhteşem Bir Seçim Olacak!

Sizi hem tok tutacak hem de tadı ile tatmin edecek bir seçim yapmak isterseniz muzun harika bir seçim olacağı belirtilmelidir. Muz ile beraber gerekli olan enerjiyi elde ederken aynı zamanda mideyi rahatsız etmeyecek lifli yapı sayesinde de tok kalma imkanını elde edebilirsiniz. Muzu ne derece küçük parçalara bölerek tüketirseniz size psikolojik olarak verdiği tokluğun o kadar üst seviyeye çıkacağının da altı çizilmelidir.

Yulaf Sporcuların Her Zaman Yanında!

Yulaf sporcuların bu alanda en sık tercih ettikleri seçeneklerden bir tanesidir. Kişilerin en kısa sürede yüksek verimlilik elde edebilmesi ve tokluk hissinin uzun sürmesi için harika bir alternatif olacaktır. Tercihinizi yulaftan yana yaparken dilerseniz süt ile dilerseniz de su ile pişirebilirsiniz. Bir kademe daha büyük bir öğün hazırlamak isterseniz içerisine ezilmiş muz da ekleme fırsatınız bulunuyor!

Yulafı bireysel olarak hazırlayacak ve pişirecek zamanınız olmadığında yulaflı atıştırmalıklardan da istifade edebilirsiniz. Yulaflı atıştırmalıklar sizin için harika bir tercih olacaktır. Muhteşem bir verimliliğe sahip olan hurma ile şekerlendirilmiş ve tatlandırılmış olan alternatiflerin sizin için harika bir fırsat olacağının da altı çizilmelidir. İçerisinde rafine şeker bulunmayan atıştırmalıklardan yana tercihinizi kullanabilirsiniz. En azından hızlı bir çözüm arayanlar için görece sağlıklı bir alternatif olacaktır.

Yoğurt ile Geleneksel Çözüm

Geleneksel besinlerimize bakıldığı zaman aslında ne derece sağlıklı tercihler oldukları net şekilde görülmektedir. Yoğurt hem bir protein kaynağı olması sebebi ile hem de tok tutma özelliği ile en sevilen ara öğünlerden biri olacaktır. İçerisinde yer alan şeker oranının düşük olması sebebi ile kan şekerinde büyük dalgalanmalara da sebebiyet vermeyecektir. Hatta bunun tam tersine dengeleyici biri etkisinin olduğu da uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.

Yoğurdun tercihen evde mayalanmış olması da faydasını belirleyen unsurlardandır. Bu noktada küçük kavanozlarda kısa bir süre içerisinde yoğurdunuzu mayalayarak en sağlıklı ara öğünü kendi ellerinizle hazırlayabilirsiniz. Bu noktada canınız daha şekerli şeyler istiyorsa direkt olarak pekmez ile ya da kuru meyveler ile tatlandırma fırsatını da yakalayabilirsiniz. bu şekilde kan şekeriniz düştüğü zaman kendinizi toparlamak için bir enerji de bulmuş olacaksınız.

Aşırı Su Tüketiminden Kaçının

Midede ve vücudun genelinde rahatsızlık verecek olan bir diğer husus da aşırı su tüketimidir. Tabi ki antrenman boyunca susadıkça yudum yudum tüketebilirsiniz. Fakat bu noktada aşırı su tüketiminin koşma ya da atlama gibi hususlarda sıkıntı yaratacağının da belirtilmesi gerekiyor. Tuvalet ihtiyacını da tetikleyeceği için antrenmanda bölünmelerin meydana gelmesine sebebiyet verecektir.

Alkol İçeren Ürünlerden Uzak Durmalısınız!

Spor öncesinde alkol içeren besinlerden ve içeceklerden uzak durmalısınız. Bu durum hem kazalara sebebiyet verebilir hem de bedensel olarak vücudun ters tepki vermesine ve fizyolojik sorunların meydana gelmesine sebebiyet verebilir. Bu tip bir içecek tükettiğiniz gün en azından 24 saat boyunca egzersizden uzak durmanız daha mantıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir